Актерката од Game of Thrones со емотивна исповед за операцијата на мозок: „Им реков да ме остават да умрам“

Актерката од Game of Thrones сподели фотки од болница кога била оперирана од аневризми на мозок поради што за малку ќе го загубела животот и открива дека кога се вратила на снимање мислела дека ќе умре во секој момент.

Емилија Кларк откри дека додека ја снимала првата сезона од Game of Thrones, на 22-годишна возраст таа била оперирана од два аневризми на мозок, а вториот бил толку сериозен што можела да го изгуби животот.

Додека зборуваше и за последиците кои тоа ги оставило врз нејзиното ментално здравје, а не само физичкото откри:„Докторите буквално го гледаа мозокот и велеа – Па, мислиме дека би можело проблемот да биде со нејзината концентрација, можеби нејзиниот периферен вид... Јас секогаш велам дека бил мојот вкус за мажи.“ – се пошегува актерката и откри дека најмногу се плашела тоа да не влијае на способноста за глумење.  

Операцијата се случила по првата сезона од серијата, а таа открива како било да се врати на снимање и дека тоа „ја спасило“:

„Одиш на снимање и глумиш силен и дрзок лик, одиш низ оган и им зборуваш на стотици луѓе и бараат од тебе да го дадеш најдоброто од себе. И тоа е тоа што ме спаси од размислувањето на мојата смртност.“

Крвавењето во мозок е многу сериозно, а третина од пациентите не преживуваат, па таа ги споделува најтешките моменти:

„Во моите најлоши моменти, сакав да ставам крај. Им кажав на докторите да ме остават да умрам.“

ВНИМАТЕЛНО ПРОЧИТАЈТЕ: Зошто е подобро на дете да му дадете сладолед, за разлика од некој друг вид благо?

Не е сеедно дали на детето ќе му дадете гумени бомбони или сладолед, бидејќи благите кои децата ги обожаваат и со кои родителите ги наградуваат и подмитуваат влијаат на здравите заби на малите. 

Знаеме дека шеќерот и слатките ги упропастуваат забите, но детските стоматолози тврдат дека едни слатки се подобри од други. 

Гумените бомбони и лижавчињата за разлика од сладоледот и бисквитите се далеку многу по опасни за детските заби кои се осетливи на кариес. Одкако децата ќе изедат сладолед или бисквити, остатоците од храната можат да се измијат со вода и усната плунка, додека гуменуите бомбони се лепат на забите. Киселината од овие слатки ја напаѓа забната глеќ и доведува до ерозија на забите. 

Лижавчињата на пример остануваат многу подолго во устат одколку сладоледот, а шеќерот кој е присутен во нив така повеќе ги напаѓа детските заби. Дури и одкако ќе изедат некое благо, помеѓу нивните заби остануваат парчиња храна кои предизвикуваат настанување на забен плакт и карие, пишува „net.hr.“.

Независно кои благи ги давате на децата, дадете им обврска после јадење убаво да ги измијат забите како би ги отстраниле остатоците и ќе го зачуваат здравјето на нивните заби. 

Со неговиот син одела во градинка, а сега му е маќеа: Таа е 45 години помлада од својот сопруг!

Двајцата се запознале пред четири години, кога Стефани почнала да работи во омиленото кафуле на Дон.

Брачниот пар со разлика од дури 45 години, открил дека биле поврзани и пред некој да замисли дека двајцата ќе завршат во брак.

Имено, 24-годишната жена одела во градинка и училиште со синот од првиот брак на сопругот. Дон за нив и зборувал кога биле во врска три месеци.

Таа и сопругот моментално не разговараат со неговиот син. 

“Многумина не разбираат дека разликата во години може да биде генијална. Сите мислат дека станува збор за нешто друго. Ме прашуваат како воопшто можам да го сакам. Сакаш некого затоа што го сакаш”, вели младата мајка.

 

Пијте ВОДА на празен желудник, веднаш по будење - еве зошто!

Водата која се пие на празен стомак помага да ги исплакнете цревата, дебелото црево и да го исчистите отпадот во вашето тело. Чаша млака вода во утринските часови може да го регулира движењето на дебелото црево, помага во ослободување на токсините од телото преку урина, зголемување на апетитот и спречување на главоболки.

Пиење 8 чаши вода од 8 мл на ден може да го зголеми метаболизмот за најмалку 24% и да ве поттикне. Таа исто така ви помага да изгубите тежина и да го зајакнете имунитетот.

Водата е најдоброто нешто што можете да го пиете за да ја угасите жедта. Пиење вода на празен стомак секогаш има свои предности, а тука се и првите 10 бенефиции, кои се прикажани на следното видео:

 

Најчитани

Твитови