Пијалок по рецепт на Опра Винфри и Д-р Оз: Спречува рак, го забрзува метаболизмот, го зајакнува имунитетот!

Опра дојде до совршен рецепт за здрав пијалок кој и помогнал да го исчисти телото од отрови. Овој благотворен напиток кој според рецепт на доктор Оз содржи се што ви е потребно за совршено здравје, а Опра Винфри не го започнува утрото без него. 

Потребни состојки: 

2 јаболки со средна големина 3 стебленца целер 1 краставица изрендан ѓумбир (корен од 2,5 цм) половина лимон со кора (можете да ја изрендате) 1 лимета со кора (можете да ја изрендате) 150 грама 150 гр магдонос; 60 гр спанаќ. 

Подготовка: 

Сите состојки ситно исецкајте ги, измешајте и обработете се во соковник или блендер. Овој сок има благотворно дејство врз проблеми како што се висок крвен притисок, проблеми со кожа, коски, астма, варење покрај тоа, превентивно делува на ракот на дојка, бели дробови, црн дроб и дебело црево, го намалува нивото на лош холестерол и помага во слабеење.

Доколку не сте навикнати на конзумирање природни сокови, може да се случи првата голтка од пијалокот и да не ви биде вкусна. Ако се случи тоа, додајте уште некоја јаболка за да биде слатко пиењето.

ВНИМАТЕЛНО ПРОЧИТАЈТЕ: Зошто е подобро на дете да му дадете сладолед, за разлика од некој друг вид благо?

Не е сеедно дали на детето ќе му дадете гумени бомбони или сладолед, бидејќи благите кои децата ги обожаваат и со кои родителите ги наградуваат и подмитуваат влијаат на здравите заби на малите. 

Знаеме дека шеќерот и слатките ги упропастуваат забите, но детските стоматолози тврдат дека едни слатки се подобри од други. 

Гумените бомбони и лижавчињата за разлика од сладоледот и бисквитите се далеку многу по опасни за детските заби кои се осетливи на кариес. Одкако децата ќе изедат сладолед или бисквити, остатоците од храната можат да се измијат со вода и усната плунка, додека гуменуите бомбони се лепат на забите. Киселината од овие слатки ја напаѓа забната глеќ и доведува до ерозија на забите. 

Лижавчињата на пример остануваат многу подолго во устат одколку сладоледот, а шеќерот кој е присутен во нив така повеќе ги напаѓа детските заби. Дури и одкако ќе изедат некое благо, помеѓу нивните заби остануваат парчиња храна кои предизвикуваат настанување на забен плакт и карие, пишува „net.hr.“.

Независно кои благи ги давате на децата, дадете им обврска после јадење убаво да ги измијат забите како би ги отстраниле остатоците и ќе го зачуваат здравјето на нивните заби. 

Со неговиот син одела во градинка, а сега му е маќеа: Таа е 45 години помлада од својот сопруг!

Двајцата се запознале пред четири години, кога Стефани почнала да работи во омиленото кафуле на Дон.

Брачниот пар со разлика од дури 45 години, открил дека биле поврзани и пред некој да замисли дека двајцата ќе завршат во брак.

Имено, 24-годишната жена одела во градинка и училиште со синот од првиот брак на сопругот. Дон за нив и зборувал кога биле во врска три месеци.

Таа и сопругот моментално не разговараат со неговиот син. 

“Многумина не разбираат дека разликата во години може да биде генијална. Сите мислат дека станува збор за нешто друго. Ме прашуваат како воопшто можам да го сакам. Сакаш некого затоа што го сакаш”, вели младата мајка.

 

Пијте ВОДА на празен желудник, веднаш по будење - еве зошто!

Водата која се пие на празен стомак помага да ги исплакнете цревата, дебелото црево и да го исчистите отпадот во вашето тело. Чаша млака вода во утринските часови може да го регулира движењето на дебелото црево, помага во ослободување на токсините од телото преку урина, зголемување на апетитот и спречување на главоболки.

Пиење 8 чаши вода од 8 мл на ден може да го зголеми метаболизмот за најмалку 24% и да ве поттикне. Таа исто така ви помага да изгубите тежина и да го зајакнете имунитетот.

Водата е најдоброто нешто што можете да го пиете за да ја угасите жедта. Пиење вода на празен стомак секогаш има свои предности, а тука се и првите 10 бенефиции, кои се прикажани на следното видео:

 

Најчитани

Твитови