Блиц: Откриено како девојките влегуваат во елитната проституција во Србија!

Блиц: Откриено како девојките влегуваат во елитната проституција во Србија

Михаил Максимовиќ во последните години сериозно ја развил својата мрежа на проституција за да остане недопирлив доколку некоја од проститутките која работи за него биде упасена, за што сведочи фактот дека на сите начини се обидувал да избегне средба со проститутките.

Како што кажал извор запознаен со истрага против макрото, девојките кои сакале да се влезат во елитната проституција и да работат за него ретко кога имале контакт со Максимовиќ. Всушност, до него доаѓале само најдобрите, по препорака на жена со која соработувал.

– Таа жена е долго во бизнисот со проститутки. Таа ги бира, таа им дава работа. Девојките не можат да отидат кај Максимовиќ и да барат да ги вработи, се оди преку негова соработничка – вели изворот за Блиц.

Две девојки кои работеле за уапсениот Михаил Максимовиќ одлучиле да соработуваат со полицијата и со тоа добиле статус на заштитени сведоци.

Тие се уапсени поради нудење сексуални услуги на турски државјани во еден белградски хотел. По ова тие одлучиле да сведочат против Максимовиќ и неговиот брат кои ги подведувале.

Во своите изјави тие изјавиле дека Максимовиќ и неговиот брат психички ги малтретирале, ги терале да трошат голема сума на пари за вградување на силикони, одење на тренинг и преглед на гинеколог на свој трошок.

После овие нивни сведочења, девојките за кои се сомнева дека биле жртви на трговија со луѓе, точно е дека се сексуално експлоатирани, па добиле статус на заштитени сведоци.

Според неофицијалните информации, тие не припаѓаат на групата старлети, пејачки, ѕвезди од реални шоуа  и останати девојки кои Максимовиќ ги подведувал и тоа по цена од 150 до 500 евра за час.

Инаку на девојките им припаѓа половина од договорената сума, додека остатокот припаѓал на Максимовиќ.

Максимовиќ кој важи за еден од главните макроа и порано е осудуван за подведување на девојки. По апсењето во 2014. кога во неговиот автомобил е пронајден список со девојки кои работеле за него, како и клиенти осуден е на условна казна од десет месеци затвор со рок на траење од три години и парична казна од 120.000 динари.

Сега за разлика од тогаш, Максимовиќ и неговиот брат се наоѓаат во многу поголем проблем, бидејќите девојките одлучиле да соработуваат со полицијата.

Максимовиќ инаку работел така што имал каталог со по четири фотографии од девојките кои ги нуди.

На две фотографии девојките се голи, на едната се гледаат нејзините интимни делови од телото, а на едната како изгледаат дотерани и облечени.

Клиентите меѓу кои има и познати личности после прегледувањето на каталогот бирале девојка и договарале состанок во некој од изнајмените станови или хотели. По состанокот, девојките веднаш го добивале својот дел.

 

извор: blic.rs

Облечена во црно: Јелена Карлеуша се појави на судење со Цеца (фото)

Во Основиот суд во Нов Белград се продолжува судењето меѓу Светлана Цеца Ражнатовиќ и Јелена Карлеуша.

Откако претходниот пат Јелена избегна да се појави во судот, овој пат пристигна.

Цеца ја тужеше Јелена поради изјавите во еден лист дека Ражнатовиќ го нарачала убиството Зоран Давидовиќ Чанде, а Карлеуша денес во судот се појавила облечена во црно од глава до пети.

Јелена прва влегла на судењто и прва излегла. Пејачката била нерапсоложена и не сакала да дава изјави.

Од друга страна, Цеца била расположена, а нејзиниот адвокати истакна дека судењето е одложено.

„Бараше десквалификација на судијата. Подобро нека се изјасни браникот, ќе видиме што ќе одлучи претседателот на судот по барањето за десквалификација на судијата“ изјави адвокатот на Цеца.

За потсетување, Јелена исто така се тужи и со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш со кого наводно имала афера. На претходното судење со Огњен, пејачката не се појави бидејќи е во жалост поради смртта на нејзината мајка.

КАСАНДРА: Лумпувам со песните на Цеца и Карлеуша, го обожавам Ѓоковиќ!

Не пропуштам ни еден тениски меч од Ѓоковиќ. Јас сум негов најголем фан, просто го обожавам. Сакам да танцувам со песните на Цеца и Карлеуша иако не разбирам ниту еден збор, изјави за информер.рс, популарната глумица Кораима Торес, која ја играше улогата на Касандра.

Кораима Корес, звездата на теленовела “Касандра”, која ја обележија деведесеттите години ширум светот, во интервју за Информер изјави дека ги обожава србите.

Венецуелската глумица откри дека лудува по Новак Ѓоковиќ и лумпува на песните од Цеца и Карлеуша.

Дали сте слушнале за некои наши звезди?

Секако, слушнав за Цеца и Карлеуша, ми се свиѓаат двете. Сакам да играм на нивните песни. Жалосно е што ништо не разбирам, но тоа не ме спречува да уживам во нивната музика. Ми се свиѓа тој ритам.

Кога можеме повторно да те очекуваме во Србија, ти не посети 1997 година?

За мене таа посета беше неверојатна. Преубаво искуство кое го чувам посебно во моето срце. Ја запознав вашата култура и традиција. Сонувам дека пак ќе дојдам. Се надевам дека ќе бидам во можност.

По што е позната Касандра?

Таа серија обори многу рекорди во светот. Големата љубов помеѓу двајца млади ги разнежи срцата на многу. Касандра ми ја отвори вратата во целиот свет и ми го промени животот. Поради успехот на таа серија која се случи во Колумбија, јас се преселив овде каде живеам и работа,

Кораима Торес е венецуелска актерка. Родена е на 6 јуни 1973 година во Валенсија.

Нејзините први улоги ѝ биле во теленовелите “Гарденија” и “Алондра”.Првата главна улога ја добила во 1992 година во теленовелата “Касандра”, што е прикажувана во повеќе од 100 земји.

После тоа отиде во Колумбија, каде ја добила главната улога во теленовелата “Соништа и огледала”. Нејзин партнер во таа сапуница е колумбискиот актер Николас Монтеро. Се заљубиле и се зеле во 1996 године.

Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше да го затвори својот имот за сите посетители, поради виралните фотографии со полиња на сончогледи кои многу Instagram верници се мотивираа веднаш да тргнат на пат и да прошетаат по споменатите полиња, така што и самите да станат вирални. И ова не е единствен пример, бидејќи заработката од добри фотографии ги преминува сите граници.

Оние кои се веќе некое време на Instagram сигурно забележале некои шаблони во однесувањето на другите луѓе, едноврсни видови на фотографски навики, бидејќи на истата локација се појавуваат повеќе налози, а фотографиите се врамени и филтрирани на скоро ист начин. Така, некои јавни места, природни атракции, се доволно лоша среќа да станат омилена дестинација за љубителите на Instagram од поширокиот регион, а вниманието е фокусирано на просторот кој до тој момент претставува светилиште за локалното население, а кое често излегува од контрола.

Така, секоја ливада во цветање брзо се полни со инфлуенсери, особено во развиените делови од светот каде што од таквите активности и заработуваат. Horde инфлуенсери не само што се сликаат на чувствителните простори, туку и добро газат, берат цвеќиња и после себе оставаат помал хаос. Тоа што луѓето непримерно се однесуваат во природа не е ништо ново, но се чини дека проблемот еволуира како што се развиваат мотивите за излегување во природа.

Поради оваа причина се јавуваат се повеќе интернет одмазници, а еден од нив е анонимен Instagram корисник кој го води профилот Public Lands Hate You, на кој укажува на оштетување од Instagram туризмот, опустошувањето кое инфлуенсерите го оставаат зад себе. Покрај тоа, анонимен корисник се обидува “нежно да ги едуцира инфлуенсерите”, и да им покаже како да не прават штети, а ако тоа не проработи Publik Lands ги контактира нивните спонзори.

Најчитани

Твитови