Љубов низ цитати на познати автори!

 

Од различните искуства произлегле различни чувства кои доведуваат до некој заклучок. Многу од тие заклучоци и искажувања денес ги испишуваме како најважни цитати и правила кои влијаат и на нашите животи.

Знаат да нè утешат или развеселат и да нè натераат да се соживееме и пронајдеме. Зборови што успеваат вистински да ја опишат љубовта во секоја нејзина форма

1. Кога некого го допира љубовта, секој човек станува поет. (Платон)

2. Незрелата љубов вели: „Те сакам, бидејќи ми требаш“. Зрелата љубов вели: „Ми требаш, бидејќи те сакам!“ (Ерих Фром)

3. Што е слободна љубов? – Не постои слободна љубов. Љубовта по дефиниција е ропство. (Тин Ујевиќ)

4. Целото човештво и земјата под него се одржува пред сè благодарение на оние малобројни луѓе кои се во состојба да сакаат. (Владета Јеротиќ)

5. Љубовта не се состои од гледање еден во друг, туку од заедничко гледање во иста насока. (Антоан де Сент Егзипери)

6. Повеќе треба да се плашите од љубовта на жената, отколку од омразата на мажот. (Сократ)

7. Кој очекува само среќа во љубовта, тој не знае ништо за неа. (Перл Бак)

8. Љубовта е еден вид пијанство. Кога некој ќе испие една и уште една чаша, му се отвора апетитот и му се јавува жед. Тогаш не престанува да пие чаша по чаша. (Бранислав Нушиќ)

9. Мажот е љубоморен ако љуби, а жената е љубоморна дури и ако не љуби. (Имануел Кант)

10. Љубовта е подобро да умре, отколку да се мачи да преживува. (Оноре де Балзак)

[ljubov-niz-20-citati-na-poznati-avtori-1]

11. Кукавицата е неспособна да почувствува љубов. Тоа е особина на храбрите. (Махтма Ганди)

12. Љубовта не постои за да не усреќи, туку за да ни покаже колку можеме да издржиме. (Херман Хесе)

13. Љубовта е партија карти, каде сите лажат. Мажите за да добијат, а жените за да не изгубат. (Алфред Хичкок)

14. Човекот е сакан, ако знае да сака. И ако се предадеме целосно, само тогаш може да бидеме цели. (Мирослав Мика Антиќ)

15. Најмногу лаги има во љубовта, ловот и политиката. (Винстон Черчил)

Точки на возбуда: Јарците сакаат садо-мазо, Стрелците с*кс на отворено

Како да ја разгорите страста на вашиот партнер? Можеби неговиот хороскопски знак може да ви даде правилна насока во која треба да размислувате.

Најдобар начин да дознаете што го возбудува вашиот партнер и да го прашате и отворено да разговарате за сексот со него. Ако ви треба загревање, проверете дали неговиот хороскопски знак ќе ви открие која е неговата точка на возбуда.

ОВЕН

Мажите генерално се визуелни суштества, а тоа особено важи за претставниците на овој знак од зодијакот. Нема да погрешите ако го изненадите вашиот партнер со секси долна облека, а нема да штети и ако направите мало шоу за него.

БИК

Сензуалните Бикови најлесно ќе ги заведете со храна: јадете јагоди со шлаг, намачкајте се еден со друг со чоколаден прелив, а понекогаш е доволна само аромата – намамете го со масло со мирис на ванила.

БЛИЗНАЦИ

Пуштете глас! Близнаците ги возбудува задоволството на партнерката, особено ако може да го слушнат тоа. Споделете ги вашите сексуални фантазии шепотејќи му ги на уво.

РАК

За да уживаат целосно, Раковите мора да се препуштат целосно. Ставете му превез на очите и приредете му уживање што нема да го заборави ни неговото тело, ни неговиот ум.

ЛАВ

Моќните и самоуверени Лавови се отворени за својата сексуалност и желби. Поиграјте си со неговите тестиси и ќе откриете ново ниво на возбуда кај него.

ДЕВИЦА

Девиците, познати перфекционисти, уживаат во откривање нови вештини. Самозадоволувајте се пред него и покажете му што ви треба за да уживате. Со радост ќе научи и ќе сака да го повтори наученото.

ВАГА

Мажите во овој знак се романтичари и сакаат интимни искуства без големи гестови. Бидете нежни во секој ваш потег и ќе ја добиете приврзаноста на овие дарежливи љубовници.

ШКОРПИЈА

Мажите Шкорпии се едни од најмрачните и најмистериозните, а тоа се однесува и на нивниот сексуален живот. Согласни се на секакво ново сексуално искуство, но сепак прво прашајте пред да почнете.

СТРЕЛЕЦ

Ослободете се од вашите инхибиции и изненадете го со секси однесување на отворено – на плажа, на покрив на зграда, во ливада… Овие егзибиционисти ќе експлодираат од страст!

ЈАРЕЦ

Ако тоа е нешто за кое сте размислувале, садо-мазо игрите може да отворат цел еден нов свет на сексуални уживања за вас и вашиот партнер Јарец. Секако, треба да сте соодветно информирани и подготвени за какви било експериментирања.

ВОДОЛИЈА

Водолиите се откачени, непредвидливи и понекогаш се чини дека живеат во свој свет. Но, кога станува збор за сексот, целосно се присутни и посветени и тоа го очекуваат од партнерката. Со мажот Водолија треба да бидете присутни во секоја секунда и по можност да го гледате во очи. Тоа ќе го излуди!

РИБИ

Можеби ова ќе ви звучи како клише, ама однесете го под туш. Нема да ве лажеме, сексот под туш може да биде исклучително комплицирано (читај: лизгаво) доживување, но не го исклучувајте оралниот секс од секс-менито.

„Игра на тронови“, „Чернобил“ и „Прекрасната г-ѓа Мајсел“ со најмногу номинации за наградата „Еми“

Култната серија „Игра на тронови“ преовладува на номинациите за наградата „Еми“ со 32-те номинации меѓу кои за најдобра драма, како и со неколку номинации за најдобри глумци, пренесува „Тајм“. 

Дарси Карден и Кен Џенг ги објавија топ-категориите во вторникот. Покрај „Игра на тронови“ врвните номинации ја вклучуваат „Прекрасната г-ѓа Мајсел“ , која доби 20 номинации, мини-серијата „Чернобил“ која има 19 номинации и „Кога ќе нѐ видат“ со 16 номинации.

Седумдесет и првата „Еми“ награда ќе биде емитувана на 22 септември  на Фокс. Домаѓинот сѐ уште не е објавен. Сите номинации погледнете ги на видеото подолу.

Знаци дека дефинитивно сте ја пронашле совршената љубов

Се поврзувате без напор

Можеби сте се запознале преку заеднички пријатели. Можеби случајно сте налетале еден на друг. Можеби заедно сте седеле во кафана. Во секој случај, во моментот кога конечно сте се поздравиле и сте започнале муабет, хемијата била неверојатна.

Се создала длабока и интензивна поврзаност низ разговор и говор на тело. Кај некои парови, ова чувство избледува со текот на времето, но со вашата сродна душа, тоа чувство станува сѐ посилно и поинтензивно.

Нивото на комуникација е беспрекорно

Успехот на секоја долготрајна врска може да се препише на способноста за комуникација. Се работи за реална комуникација во која ништо не е скриено и е лишена од лаги. Ова ве прави отворени и ранливи пред вашите партнери. Понекогаш ова се вежба, но сѐ оди полесно со сродната душа. Важно е сродните души да ги изразуваат своите потреби и да знаат дека комуникацијата има различни облици.

Најчитани

Твитови