Зошто сонуваме?

На организмот му е потребен одмор од целодневниот напор и затоа спиеме. Но, зошто сонуваме?

Нашиот мозок е активен дури и кога патуваме  во "земјата на соништата". Телото тогаш одмора, но невролошките функции не прекинуваат.

Постојат два типа на спиење: non REM (NREM) и REM спиење. И двата типа се одликуваат со карактеристични физиолошки промени во организмот.

NREM го чини 75-80% од вкупното спиење на возрасните. Тоа е таканаречено ортодоксно спиење, карактеризирано со опаѓање на метаболитичките активности, крвниот притисок и бројот на отчукувањата на срцето. Ортодоксното спиење може да се подели на уште две фази: лесен и длабок ортодоксен сон. Во лесниот сон, телото во текот на ноќта до 40 пати ја менува својата положба за циркулацијата да се одвива непречено, а мускулите да останат подвижни. Но, во длабокиот ортодоксен сон и мускулите и мозокот се крајно опуштени. Додека спиеме, обично околу пет пати преминуваме од ортодоксен во парадоксален сон.

За парадоксалното спиење се карактеристични неправилното дишење и пулс, како и брзото движење на очите (REM). Повеќето сонови се јавуваат во REM фазата од спиењето. Експериментално е докажано дека луѓето можат многу точно да ги опишат соновите доколку ги разбудиме за време на ваквото спиење. Од друга страна, откако ќе поминат само пет минути од REM спиењето, сеќавањето на сонот е магловито, а доколку поминат 10 минути воопшто нема да се сеќаваат на сонот. Оние кои тврдат дека не сонуваат се оние кои не се будат веднаш по REM фазата, туку влегуваат во нова фаза на ортодоксно спиење. REM фазата трае во просек околу 15-20 минути, а потоа следи 60-90 минути ортодоксно спиење.

Спијачите кои експериментално биле лишувани од REM спиењето така што биле будени кога влегувале во оваа фаза, станувале пораздразливи и агресивни, а тешко се концентрирале. Некои од нив имале и халуцинации.

Квалитетот и квантитетот на спиењето се зависат од тоа кога кога се заминува на спиење, потоа од  периодот од легнување до станување, бројот и времето на будењата за време на спиењето, времето на конечното утринско будење и зачестеноста на дневниот сон.

Точки на возбуда: Јарците сакаат садо-мазо, Стрелците с*кс на отворено

Како да ја разгорите страста на вашиот партнер? Можеби неговиот хороскопски знак може да ви даде правилна насока во која треба да размислувате.

Најдобар начин да дознаете што го возбудува вашиот партнер и да го прашате и отворено да разговарате за сексот со него. Ако ви треба загревање, проверете дали неговиот хороскопски знак ќе ви открие која е неговата точка на возбуда.

ОВЕН

Мажите генерално се визуелни суштества, а тоа особено важи за претставниците на овој знак од зодијакот. Нема да погрешите ако го изненадите вашиот партнер со секси долна облека, а нема да штети и ако направите мало шоу за него.

БИК

Сензуалните Бикови најлесно ќе ги заведете со храна: јадете јагоди со шлаг, намачкајте се еден со друг со чоколаден прелив, а понекогаш е доволна само аромата – намамете го со масло со мирис на ванила.

БЛИЗНАЦИ

Пуштете глас! Близнаците ги возбудува задоволството на партнерката, особено ако може да го слушнат тоа. Споделете ги вашите сексуални фантазии шепотејќи му ги на уво.

РАК

За да уживаат целосно, Раковите мора да се препуштат целосно. Ставете му превез на очите и приредете му уживање што нема да го заборави ни неговото тело, ни неговиот ум.

ЛАВ

Моќните и самоуверени Лавови се отворени за својата сексуалност и желби. Поиграјте си со неговите тестиси и ќе откриете ново ниво на возбуда кај него.

ДЕВИЦА

Девиците, познати перфекционисти, уживаат во откривање нови вештини. Самозадоволувајте се пред него и покажете му што ви треба за да уживате. Со радост ќе научи и ќе сака да го повтори наученото.

ВАГА

Мажите во овој знак се романтичари и сакаат интимни искуства без големи гестови. Бидете нежни во секој ваш потег и ќе ја добиете приврзаноста на овие дарежливи љубовници.

ШКОРПИЈА

Мажите Шкорпии се едни од најмрачните и најмистериозните, а тоа се однесува и на нивниот сексуален живот. Согласни се на секакво ново сексуално искуство, но сепак прво прашајте пред да почнете.

СТРЕЛЕЦ

Ослободете се од вашите инхибиции и изненадете го со секси однесување на отворено – на плажа, на покрив на зграда, во ливада… Овие егзибиционисти ќе експлодираат од страст!

ЈАРЕЦ

Ако тоа е нешто за кое сте размислувале, садо-мазо игрите може да отворат цел еден нов свет на сексуални уживања за вас и вашиот партнер Јарец. Секако, треба да сте соодветно информирани и подготвени за какви било експериментирања.

ВОДОЛИЈА

Водолиите се откачени, непредвидливи и понекогаш се чини дека живеат во свој свет. Но, кога станува збор за сексот, целосно се присутни и посветени и тоа го очекуваат од партнерката. Со мажот Водолија треба да бидете присутни во секоја секунда и по можност да го гледате во очи. Тоа ќе го излуди!

РИБИ

Можеби ова ќе ви звучи како клише, ама однесете го под туш. Нема да ве лажеме, сексот под туш може да биде исклучително комплицирано (читај: лизгаво) доживување, но не го исклучувајте оралниот секс од секс-менито.

„Игра на тронови“, „Чернобил“ и „Прекрасната г-ѓа Мајсел“ со најмногу номинации за наградата „Еми“

Култната серија „Игра на тронови“ преовладува на номинациите за наградата „Еми“ со 32-те номинации меѓу кои за најдобра драма, како и со неколку номинации за најдобри глумци, пренесува „Тајм“. 

Дарси Карден и Кен Џенг ги објавија топ-категориите во вторникот. Покрај „Игра на тронови“ врвните номинации ја вклучуваат „Прекрасната г-ѓа Мајсел“ , која доби 20 номинации, мини-серијата „Чернобил“ која има 19 номинации и „Кога ќе нѐ видат“ со 16 номинации.

Седумдесет и првата „Еми“ награда ќе биде емитувана на 22 септември  на Фокс. Домаѓинот сѐ уште не е објавен. Сите номинации погледнете ги на видеото подолу.

Знаци дека дефинитивно сте ја пронашле совршената љубов

Се поврзувате без напор

Можеби сте се запознале преку заеднички пријатели. Можеби случајно сте налетале еден на друг. Можеби заедно сте седеле во кафана. Во секој случај, во моментот кога конечно сте се поздравиле и сте започнале муабет, хемијата била неверојатна.

Се создала длабока и интензивна поврзаност низ разговор и говор на тело. Кај некои парови, ова чувство избледува со текот на времето, но со вашата сродна душа, тоа чувство станува сѐ посилно и поинтензивно.

Нивото на комуникација е беспрекорно

Успехот на секоја долготрајна врска може да се препише на способноста за комуникација. Се работи за реална комуникација во која ништо не е скриено и е лишена од лаги. Ова ве прави отворени и ранливи пред вашите партнери. Понекогаш ова се вежба, но сѐ оди полесно со сродната душа. Важно е сродните души да ги изразуваат своите потреби и да знаат дека комуникацијата има различни облици.

Најчитани

Твитови