Стручно објанување: Зошто емоционалните спротивнсоти се привлакуваат!

Од сите начини на кои спротивностите се привлекуваат, можеби најтрнливиот е оној кога тип на емоционален давач ќе се спои со емоционално резервиран тип.

Давачите сакаат да покажуваат блискост: Гушки, бакнувања, цвеќе, натписи на небото – нема такво нешто што би се нарекло премногу за нив. Но, тие исто така имаат и голема потреба да добиваат такви покажувања на љубов.

Тоа не значи дека резервираните типови не сакаат длабоко, туку тие едноставно се чувствуваат непријатно да го покажат тоа. Честопати, тие се потпираат на нивниот партнер да иницира приказ на љубов. Понекогаш, дури и не уживаат да добиваат изрази на љубов.

Во психологијата, овие различни начини на поврзување се нарековаат стилови на приврзаност (атачмент). Делумно се научени а делумно се генетски одредени. Амир Левин, психијатар и невронаучник при Колумбија Универзитетот во Њујорк, идентификувал три типа на стилови на приврзаност. Сигурен, анксиозен и избегнувачки.

Сигурниот тип на луѓе ја сочинуваат повеќе од половината од популацијата и вообичаено се топли, грижливи и се чувствуваат удобно во однос на интимноста.

Оние со анксиозен стил на приврзаност се околу 20% од популацијата и честопати се загрижени за нивната врска и дали партнерот ги сака. Обично тие се емоционално давачки расположени.

Оние со избегнувачки стил на приврзаност сочинуваат 25% од вкупната популација. Според нив, интимноста води до губење на автономијата и се обидуваат да ја минимизираат блискоста.

Во средината на шеесеттите, психологот Мери Ејнсворт разви експеримент кој го нарече „чудната ситуација". Имено, мало дете си игра со својата мајка во една соба. Во собата се наоѓа и некој непознат човек. Во еден момент, мајката ја напушта собата а странецот останува. По некое време, мајката се враќа. Повеќето од децата биле потресени кога мајката ја напуштила собата.

Ејнсворт проучувала што се случува за време на повторното спојување на детето со мајката. Некои од децата побрзале кон своите мајки и биле лесно утешени. Ејнсворт ги окарактеризирала како сигурни. Други пак, не било можно толку лесно да се утешат. Нив ги нарекла „анксиозно-резистентни". Некои од децата не потрчале кон мајките, или пак почнале да се доближуваат но потоа се завртеле наназад. Ејнсворт ги означила како „анксиозно-избегнувачки" .

Друг експеримент „Безизразното Лице", направен од Едвард Троник, развоен психолог, демонстрира како уште на мала возраст децата можат да го осетат емоционалното повлекување на мајките. Д-р Троник снимал мајки кои со љубов се грижеле за своите околу едногодишни бебиња. Во еден момент, мајката го прави своето лице неподвижно. Бебето го забележува тоа и се обидува повторно да предизвика близок однос со неа преку смеење, па со покажување со прст, потоа со испуштање крици и на крај со плачење.

Добрата вест е, како што вели д-р Левин, дека стилот на приврзаност може да се смени. Според експертите, двојките мора да си кажуваат еден со друг што им треба и да бидат што е можно појасни. На пример, може да се каже „Знам дека ти е тешко да искажуваш приврзаност пред моите пријатели, но дома навистина ми е потребно гушкање секој ден."

Целта е да се дојде до заедничко рамниште, а тоа не може да се оствари без комуникација. Советот би бил да обрнувате повеќе внимание на потребите на својот партнер, да ги цените сите различни начини на изразување на приврзаност и љубов и секогаш да бидете јасни во она што го сакате од својот партнер.

Точки на возбуда: Јарците сакаат садо-мазо, Стрелците с*кс на отворено

Како да ја разгорите страста на вашиот партнер? Можеби неговиот хороскопски знак може да ви даде правилна насока во која треба да размислувате.

Најдобар начин да дознаете што го возбудува вашиот партнер и да го прашате и отворено да разговарате за сексот со него. Ако ви треба загревање, проверете дали неговиот хороскопски знак ќе ви открие која е неговата точка на возбуда.

ОВЕН

Мажите генерално се визуелни суштества, а тоа особено важи за претставниците на овој знак од зодијакот. Нема да погрешите ако го изненадите вашиот партнер со секси долна облека, а нема да штети и ако направите мало шоу за него.

БИК

Сензуалните Бикови најлесно ќе ги заведете со храна: јадете јагоди со шлаг, намачкајте се еден со друг со чоколаден прелив, а понекогаш е доволна само аромата – намамете го со масло со мирис на ванила.

БЛИЗНАЦИ

Пуштете глас! Близнаците ги возбудува задоволството на партнерката, особено ако може да го слушнат тоа. Споделете ги вашите сексуални фантазии шепотејќи му ги на уво.

РАК

За да уживаат целосно, Раковите мора да се препуштат целосно. Ставете му превез на очите и приредете му уживање што нема да го заборави ни неговото тело, ни неговиот ум.

ЛАВ

Моќните и самоуверени Лавови се отворени за својата сексуалност и желби. Поиграјте си со неговите тестиси и ќе откриете ново ниво на возбуда кај него.

ДЕВИЦА

Девиците, познати перфекционисти, уживаат во откривање нови вештини. Самозадоволувајте се пред него и покажете му што ви треба за да уживате. Со радост ќе научи и ќе сака да го повтори наученото.

ВАГА

Мажите во овој знак се романтичари и сакаат интимни искуства без големи гестови. Бидете нежни во секој ваш потег и ќе ја добиете приврзаноста на овие дарежливи љубовници.

ШКОРПИЈА

Мажите Шкорпии се едни од најмрачните и најмистериозните, а тоа се однесува и на нивниот сексуален живот. Согласни се на секакво ново сексуално искуство, но сепак прво прашајте пред да почнете.

СТРЕЛЕЦ

Ослободете се од вашите инхибиции и изненадете го со секси однесување на отворено – на плажа, на покрив на зграда, во ливада… Овие егзибиционисти ќе експлодираат од страст!

ЈАРЕЦ

Ако тоа е нешто за кое сте размислувале, садо-мазо игрите може да отворат цел еден нов свет на сексуални уживања за вас и вашиот партнер Јарец. Секако, треба да сте соодветно информирани и подготвени за какви било експериментирања.

ВОДОЛИЈА

Водолиите се откачени, непредвидливи и понекогаш се чини дека живеат во свој свет. Но, кога станува збор за сексот, целосно се присутни и посветени и тоа го очекуваат од партнерката. Со мажот Водолија треба да бидете присутни во секоја секунда и по можност да го гледате во очи. Тоа ќе го излуди!

РИБИ

Можеби ова ќе ви звучи како клише, ама однесете го под туш. Нема да ве лажеме, сексот под туш може да биде исклучително комплицирано (читај: лизгаво) доживување, но не го исклучувајте оралниот секс од секс-менито.

„Игра на тронови“, „Чернобил“ и „Прекрасната г-ѓа Мајсел“ со најмногу номинации за наградата „Еми“

Култната серија „Игра на тронови“ преовладува на номинациите за наградата „Еми“ со 32-те номинации меѓу кои за најдобра драма, како и со неколку номинации за најдобри глумци, пренесува „Тајм“. 

Дарси Карден и Кен Џенг ги објавија топ-категориите во вторникот. Покрај „Игра на тронови“ врвните номинации ја вклучуваат „Прекрасната г-ѓа Мајсел“ , која доби 20 номинации, мини-серијата „Чернобил“ која има 19 номинации и „Кога ќе нѐ видат“ со 16 номинации.

Седумдесет и првата „Еми“ награда ќе биде емитувана на 22 септември  на Фокс. Домаѓинот сѐ уште не е објавен. Сите номинации погледнете ги на видеото подолу.

Знаци дека дефинитивно сте ја пронашле совршената љубов

Се поврзувате без напор

Можеби сте се запознале преку заеднички пријатели. Можеби случајно сте налетале еден на друг. Можеби заедно сте седеле во кафана. Во секој случај, во моментот кога конечно сте се поздравиле и сте започнале муабет, хемијата била неверојатна.

Се создала длабока и интензивна поврзаност низ разговор и говор на тело. Кај некои парови, ова чувство избледува со текот на времето, но со вашата сродна душа, тоа чувство станува сѐ посилно и поинтензивно.

Нивото на комуникација е беспрекорно

Успехот на секоја долготрајна врска може да се препише на способноста за комуникација. Се работи за реална комуникација во која ништо не е скриено и е лишена од лаги. Ова ве прави отворени и ранливи пред вашите партнери. Понекогаш ова се вежба, но сѐ оди полесно со сродната душа. Важно е сродните души да ги изразуваат своите потреби и да знаат дека комуникацијата има различни облици.

Најчитани

Твитови