Кул факти за човечкото тело: Научниците велат дека колку е повисок вашиот IQ коефициент, толку повеќе сонувате, користиме 200 мускули за само еден чекор...

Научниците велат дека колку е повисок вашиот IQ коефициент, толку повеќе сонувате

Најголемата клетка во човечкото тело е женката јајце клетка...

Најмалата е машкиот сперматозоид.

Користите 200 мускули за да направите еден чекор.

Просечната жена е 12.7 сантиметри пониска од просечниот маж.

Еден пар човечки стопала содржат околу 250.000 потни жлезди.

Киселината во вашиот стомак е доволно силна да раствори жилет за бричење.

Човечката мозочна клетка може да содржи 5 пати повеќе информации од енциклопдијата Британика.

На храната и требаат седум секунди за да стигне од вашата уста до вашиот желудник.

Просечниот човечки сон трае 2-3 секунди.

Мажите без влакна на градите имаат поголеми шанси да добијат цироза на црниот дроб отколку  оние со влакна.

Има околу еден трилион бактерии на секое ваше стопало (колку ли долго ги броеле?).

Вашето тело зрачи топлина доволна за 30 минути да зоврие 2.2 литри вода.

Забите започнуваат да се развиваат (во вашите непца) 6 месеци пред да се родите.

Вашиот палец има иста должина со вашиот нос.

Во овој момент знам дека го тестирате последниот факт, измеривте нели?

Мало мајмунче кое пее додека се капе: Замислете да го имате овој пресладок миленик (видео)

Можеби на прв поглед ви делува не вообичаено за домашен миленик да се има мало мајмунче, но откако ќе го погледнете видеото веднаш ќе го посаката.

Мајмуните како едни од најинтелигентните животни се почесто земаат место за домашен миленик покрај мачките и кучињата. Ова преслатко животно ќе ви го направи денот поубав:

Откриено што ја намалува машкоста за 1 см! Внимавајте ако го практикувате ова

За интимните односи и половите органи речиси и да нема тема која не е разработена и за која не е зборувано. Покрај методите и исхраната која влијае позитивно на големината на машкиот полов орган постои и нешто кое влијае и негативно.

Според студија објавена од „Journal of Sexual Medicine" потврдено е дека дури 20 отсто од машката популација има помал пенис дури и од просечниот, 12,5 цм во ерекција. На нашите простори просечната должина на машкиот полов орган е 14 цм во ерекција.

Она што негативно влијае и доведува до намалување на пенисот е нередовното мастурбирање и немањето сексуални акти.

За виталност и здрав пенис истражувачите велат потребно е барем два пати недлно да имате секс или да мастурбирате, особено ако сте на возраст од 18 до 30 години.

Психолозите тврдат: Сите ова го прават по сексуалниот чин, а навистина е ОПАСНО!

Британските психолози открија интересна работа поврзана со интимните односи, односно за моментите што следат по сексуалниот чин.

Без разлика дали вашата врска е солидна и долга, или сте на самиот почеток, сигурно се случило откако ќе имате секс, да имате голема желба да ги запознаете внатрешните пориви и чуства на вашиот партнер.

Психолозите тврдат дека овој модел на однесување е сосема нормален, бидејќи повеќето луѓе по сексуалните односи сметаат дека се најблиску до нивниот партнер и се склони кон емоционално отворање и доверување на нивните интимни тајни.

Иако во хармоничен емотивен однос ова е пожелна работа и тоа овозможува да се доближите и подобро да се запознаете со партнерот, експертите предупредуваат дека тоа може да биде многу штетно на почетокот на врската или во случај на површни односи.

Ако сметате дека вашата врска нема капацитет да стане долгорочна, може да жалите за зборовите што ги споделивте, или дека на некој начин вашиот партнер ќе го користи подоцна против вас.

Најчитани

Твитови