Роналдо е сопственик на најскапиот автомобил во светот!

Светските медиуми пишуваат дека Кристијано Роналдо е сопственик на единствениот Bugatti La Voiture Noire – најскапиот автомобил досега создаден. Спортистот плати 11 милиони евра за возилото, кое за првпат беше претставено на светот оваа година на Саемот за автомобили во Женева.

Поводот за појавата на уникатното возило е 110-годишнината од создавањето на француската компанија. Автомобилот е многу моќен и може да развие брзина до 418 km / h.

Компанијата Bugatti потврди дека моделот има нов сопственик, но до денес одбива да го издаде неговиот идентитет. Но, шпанскиот спортски весник “Марка” е убеден дека е Роналдо тој кој ќе вози овој автомобил.

За жал, сопственикот на автомобилот нема да може да застане зад воланот до 2021 година, бидејќи сè уште треба одредено време за да се обликува документацијата за прототипот.

Фудбалерот е познат по својата љубов кон скапи моќни автомобили, а во моментов поседува Mercedes C Class Sport Coupe, a Rolls-Royce Phantom, a Ujn Ferrari 599 GTO, a Lamborghini Aventador LP700-4, an Aston Martin DB9, a McLaren MP4 12C и Bentley Continental GTC Speed.

 

Најдобриот наставник во светот: Секој месец платата им ја давал на сиромашните ученици!

Наставникот Питер Табиќи од Кенија, кој својот поголем дел од заработката ја дава на сиромашни ученици, е избран за најдобриот наставник во светот. Неговата награда вредна милион долари, му е доделена во Дубаи.

Питер предава математика и физика, а 80% од неговата плата, тој ја донира за да им помогне на сиромашните ученици во селото Пвани.

Во ова село, кое се соочува со проблемите од типот на суша и глад, речиси третина од децата се сирачиња или имаат по само еден родител.

Табиќи (36) е избран меѓу 10.000 кандидати, од 179 земји. Водител на церемонијата на која тој ја добил наградата ја водел актерот Хју Џејман, пишува „Асоишејтед прес“.

Наградата ја установила фондацијата „Варки“ во Дубаи.

Со маска од ПАВЛАКА до неверојатен ефект!

Павлаката е производ кој поседува уникатни својства, кои се должат на нејзиниот балансиран состав од лековити материи, масти и витамини (А, Е, Б1, Б2, и Ц). Таа се апсорбира лесно и речиси не остава мрсни траги.Маските од павлака се идеални за сите типови кожа.

За приготвување на маската ви е потребно:

- една лажица павлака,

- една жолчка од јајце,

- една лажица алое.

Алое ќе најдете речиси во сите наши аптеки, во поголема опаковка, но ќе го употребите за приготвување на многу други маски.

Нанесете неколку слоеви од маската на лицето, деколтето и вратот ( штом се исуши едниот слој, нанесете нов ). После 20-30 минути исплакнете го лицето најпрво со топла, а после тоа со ладна вода. Маската има неверојатен ефект, подмладува, ја освежува и храни кожата.

Најчитани

Твитови