Рецепт за десерт: Вкусна штрудла со ореви!

Се прашувате што да подготвите благо оваа недела? Имаме одличен рецепт за Вас. Од една страна ќе вкусите супер вкусно ароматично тесто со путер, кое е богато и со незаменливиот вкус на ванила, а од друга страна филот е добитна комбинација од ореви и белки.

Потребни состојки:

За тестото:

300 г. брашно

100 мл. млеко

1/4 коцка свеж квасец

2 лажици шеќер

Прстофат сол

2 жолчки

100 гр. путер на собна температура

2 кесички ванилин шеќер

Жолчка за премачкување помешана со 1 лажичка млеко

За филот:

200 гр. мелени ореви

2 белки

Екстракт од ванила

3 лажици шеќер

1 пакетче ванилин шеќер

Начин на подготовка: 

Од состојките за тесто замесете убаво тврдо тесто. Оставете го да стаса околу 1 час. За филот, белките изматете ги со шеќерот и екстрактот од ванила. Во него додадете ги мелените ореви.

Размесете го тестото и расукајте го во правоаголна кора. Премачкајте го филот низ цела површина и свиткајте го тестото во ролат. Премачкајте со жолчка. Печете на 180 степени околу 20-25 минути. На крајот посипете шеќер во прав. 

 

извор: idividi.mk

Девојката му направила "шливка" на вратот, а тој одма потоа починал

17 годишниот Хулио Гонзалес од Мексико Сити починал од гушење предизвикан од тромб, кој девојката му го направила со бакнеж.

Во текот на вечерата со фамилијата, Хулијо почнал да се гуши, неговите родители веднаш повикале помош од лекари, но тие за жал не можеле ништо да сторат и тинејџерот починал. 

За смртта на момчето се сомнева дека е “виновна“ неговата девојка која непосредно пред тоа на вратот му направила “шливка“, при што настанал тромб кој допатувал до неговиот мозок и предизвикал мозочен удар.

Според пишувањата на медиумите девојката е во бегство бидејќи е исплашена дека може да биде обвинета за смртта на младото момче.

Ова не е прв ваков случај: пред две години 44 годишна жена од Нов Зеланд останала неподвижна по мозочен удар предизвикан од слични околности.

Лекарите не можеле да објаснат која е причината за парализа на левата рака се додека не приметиле модрица на нејзиниот врат и оштететна артерија. На пациентката и била дадена терапија, па после една недела дена таа заздравила.

Вистинска случајност: Фотографии кои се направени случајно, а потсетуваат на реални ликови и животни (галерија)

Биди поразличен, оригиналот е вреден!

Водејќи се според ова мото некои луѓе биле навистина креативни и направиле вистински уметнички дела, фотографирајќи предмети и моменти од вистинскиот агол.

Едноставно уживајте и разбудете ја креативноста во себе:

12 филмски грешки од врвни филмови кои речиси и никој не ги забележува, а се очигледни (галерија)

Ние како тим и истражувачи ви претставуваме популарни и одлични филмови. Сепак, исто така знаеме дека дури и најдобрите од нив секогаш имаат неколку грешки. Тоа не ги  праваи полоши, се разбира, но по оваа галерија ќе имате добра причина да ги погледнете повторно и да се фокусирате на деталите да ги забележите недостатоците.

Погледнете:

#1# Iron Man 2

#2# Deadpool

#3# Forrest Gump

#4# Harry Potter and the Philosopher’s Stone

#5# Titanic

#6# Pulp Fiction

#7# The Fifth Element

#8# Tangled

Најчитани

Твитови