Причини плус зошто секојдневно треба да пиете Колаген!

Колагенот е најзастапениот протеин во кожата, а покрај еластичните ткива, го има и во дермисот (средниот слој) на кожата кој и ја дава цврстината и исполнетоста.

Колагенот го има и во коските, тетивите, лигаментите, органите, мускулите, крвните садови, косата и е главната компонента на нашите сврзни ткива, па поради тоа често се вели дека тој е „лепакот“ кој ни го држи телото заедно.

Консумирањето на колаген не е ништо ново. Желатинот е зготвена форма на колаген и се добива со варење на животинската кожа, ‘рскавица и коски во вода, а често пати се користи како зацврснувач во разните пудинзи и овошни желеа како и во тортите, јогуртот, сладоледот, супата, па дури и витамините како обвивка за капсули.

Колагенот ја одржува нашата кожа „исполнета“ и младешка, но за жал во неа има и ензим кој ги крши врските во колагенот. Иако нашите тела создаваат колаген секојдневно, по 25-тата година губиме повеќе колаген отколку што телото произведува, што е причината за појава на брчки, ослабување на зглобовите, опуштање на кожата и сл.

 

Бидејќи тоа се случува, пиењето на колаген може да го подобри тонот на кожата и нејзината еластичност, што му помага на телото да формира нови резерви колаген. Исто така е докажано дека пијалаците и прашоците кои содржат колаген содржат и антиоксиданси кои ја заштитуваат кожата со тоа што ја ограничуваат продукцијата на слободните радикали кои ги оштетуваат кожните клетки.

Скорешни студии имаат покажано поврзаност помеѓу оралните суплементи со колаген пептид и подобрувањето на текстурата и растот на ноктите, како и со зголемувањето на хидрацијата на кожата,

Една порција прашок од колаген има и протеин – до 18 грама во две мерици – па така ваквите суплементи нудат повеќекратни здравствени придобивки.

Покрај стареењето, консумирањето премногу шеќер или алкохол, интензивното изложување на сончевите зраци како и пушењето ја намалуваат продукцијата на колаген во телото. Поради тоа здравата, балансирана исхрана е најлесниот начин таа да се подобри на природен начин.

Девојката му направила "шливка" на вратот, а тој одма потоа починал

17 годишниот Хулио Гонзалес од Мексико Сити починал од гушење предизвикан од тромб, кој девојката му го направила со бакнеж.

Во текот на вечерата со фамилијата, Хулијо почнал да се гуши, неговите родители веднаш повикале помош од лекари, но тие за жал не можеле ништо да сторат и тинејџерот починал. 

За смртта на момчето се сомнева дека е “виновна“ неговата девојка која непосредно пред тоа на вратот му направила “шливка“, при што настанал тромб кој допатувал до неговиот мозок и предизвикал мозочен удар.

Според пишувањата на медиумите девојката е во бегство бидејќи е исплашена дека може да биде обвинета за смртта на младото момче.

Ова не е прв ваков случај: пред две години 44 годишна жена од Нов Зеланд останала неподвижна по мозочен удар предизвикан од слични околности.

Лекарите не можеле да објаснат која е причината за парализа на левата рака се додека не приметиле модрица на нејзиниот врат и оштететна артерија. На пациентката и била дадена терапија, па после една недела дена таа заздравила.

Вистинска случајност: Фотографии кои се направени случајно, а потсетуваат на реални ликови и животни (галерија)

Биди поразличен, оригиналот е вреден!

Водејќи се според ова мото некои луѓе биле навистина креативни и направиле вистински уметнички дела, фотографирајќи предмети и моменти од вистинскиот агол.

Едноставно уживајте и разбудете ја креативноста во себе:

12 филмски грешки од врвни филмови кои речиси и никој не ги забележува, а се очигледни (галерија)

Ние како тим и истражувачи ви претставуваме популарни и одлични филмови. Сепак, исто така знаеме дека дури и најдобрите од нив секогаш имаат неколку грешки. Тоа не ги  праваи полоши, се разбира, но по оваа галерија ќе имате добра причина да ги погледнете повторно и да се фокусирате на деталите да ги забележите недостатоците.

Погледнете:

#1# Iron Man 2

#2# Deadpool

#3# Forrest Gump

#4# Harry Potter and the Philosopher’s Stone

#5# Titanic

#6# Pulp Fiction

#7# The Fifth Element

#8# Tangled

Најчитани

Твитови