Исповед на брачини партнери кои откриваат зошто немаат секс!

Сексот е составен дел од животот во кој некои уживаат повеќе, некои помалку, а некои едноставно го немаат пронајдено вистинскиот партнер. Но што кога луѓето ќе го најдат вистинскиот партнер, живеат заедно, а сексот со текот на времето исчезнува? Неколку корисници на Редит решиле да споделат зошто повеќе немаат секс со нивните брачни партнери. Доколку сакате да ја избегнете ситуацијата, можеби нивните искуства ќе ви бидат пример за тоа што (не) треба да правите.

„Имам 58 години, оженет сум 38 години. Нашата последна интимна средба беше во 2002-ра година. Малку подоцна откривме дека мојата жена пати од ментална болест поради која речиси успешно изврши самоубиство во тој период. Од докторот доби неколку разни третмани, кои резултираа со бројни здравствени проблеми и нејзина целосна асексуалност. Кога беше здрава, се грижеше за мене и децата, а сега е време јас да се грижам за неа. Таа разбира дека имам потреби и веројатно не би ми замерила, но јас се држам до своите ветувања.“

„Имаме 3 деца и живееме во мала куќа. Јас работам на две места, тој на едно. Заедно го одржуваме домот, се грижиме за децата и организираме тон активности и распореди. И двајцата сме во 40-тите и кога имаме време за секс, повеќе сакаме да изгледаме некоја серија. Не минува ден да не се бакнеме, прегрнеме и да си кажеме дека се сакаме. Ние сме најдобри пријатели кои се убиваат од работа, со цел да ги одгледаат децата, да ги платат сметките и во најмала рака, да ја држат главата над вода.“

„Се откажав. Заедно сме од средината на 80-тите и сè уште ми е привлечна, но таа нема никаков интерес за мене. До минатата есен знаевме да имаме секс одвреме-навреме, но таа постепено почна да се мести во положба на фетус. Ќе се повлече во себе и не можам да ја допрам. Почнав да се чувствувам како силувач секој пат кога ѝ се приближував. Се откажав. Зошто да се обидувам ако таа не сака?“

„Мојата жена доживеа нервен слом во 2009-та година и повеќе не може да работи. Дијагностицирана е со биполарно нарушување и пати од екстремни болки. Едно од нештата од коишто се плаши е капењето, па не се капи многу често. Ја сакам, но лошата хигиена и целиот стрес околу грижата за неа, семејството, сметките и сè останато ми ја убива секоја желба за секс. Изминатава година мислам дека имавме секс еднаш или два пати.“

„Ниско ниво на тестостерон. Полека му ја одзема желбата за секс и го промени и физички и ментално. Пред неколку години нашиот сексуален живот целосно исчезна. Но уште сме среќни заедно и го поддржувам низ сите проблеми. Желбата за дете му е голем поттик кој полека ја враќа таа искра.“

„Качи над 50 килограми откако сме заедно и едноставно повеќе не ме привлекува.“

„Во брак сме 12 години. Компатибилни сме за сè, освен за тоа едно нешто. Не знам што се случи. Таа тврди дека веќе нема желба. Во една година, имавме секс само еднаш. И тогаш, целосно ме уништи емотивно. Пробав повторно, но таа ме одби. Тогаш експлодирав и ѝ реков дека сме немале секс цела година, на што таа се зачуди како да не била свесна. Последните три месеци дојдов до заклучок дека таа едноставно не ме сака. Тоа е како затворен круг. Полека станувам огорчен, а затворениот круг почнува да ме гуши.“

 

извор: vistina.mk

Точки на возбуда: Јарците сакаат садо-мазо, Стрелците с*кс на отворено

Како да ја разгорите страста на вашиот партнер? Можеби неговиот хороскопски знак може да ви даде правилна насока во која треба да размислувате.

Најдобар начин да дознаете што го возбудува вашиот партнер и да го прашате и отворено да разговарате за сексот со него. Ако ви треба загревање, проверете дали неговиот хороскопски знак ќе ви открие која е неговата точка на возбуда.

ОВЕН

Мажите генерално се визуелни суштества, а тоа особено важи за претставниците на овој знак од зодијакот. Нема да погрешите ако го изненадите вашиот партнер со секси долна облека, а нема да штети и ако направите мало шоу за него.

БИК

Сензуалните Бикови најлесно ќе ги заведете со храна: јадете јагоди со шлаг, намачкајте се еден со друг со чоколаден прелив, а понекогаш е доволна само аромата – намамете го со масло со мирис на ванила.

БЛИЗНАЦИ

Пуштете глас! Близнаците ги возбудува задоволството на партнерката, особено ако може да го слушнат тоа. Споделете ги вашите сексуални фантазии шепотејќи му ги на уво.

РАК

За да уживаат целосно, Раковите мора да се препуштат целосно. Ставете му превез на очите и приредете му уживање што нема да го заборави ни неговото тело, ни неговиот ум.

ЛАВ

Моќните и самоуверени Лавови се отворени за својата сексуалност и желби. Поиграјте си со неговите тестиси и ќе откриете ново ниво на возбуда кај него.

ДЕВИЦА

Девиците, познати перфекционисти, уживаат во откривање нови вештини. Самозадоволувајте се пред него и покажете му што ви треба за да уживате. Со радост ќе научи и ќе сака да го повтори наученото.

ВАГА

Мажите во овој знак се романтичари и сакаат интимни искуства без големи гестови. Бидете нежни во секој ваш потег и ќе ја добиете приврзаноста на овие дарежливи љубовници.

ШКОРПИЈА

Мажите Шкорпии се едни од најмрачните и најмистериозните, а тоа се однесува и на нивниот сексуален живот. Согласни се на секакво ново сексуално искуство, но сепак прво прашајте пред да почнете.

СТРЕЛЕЦ

Ослободете се од вашите инхибиции и изненадете го со секси однесување на отворено – на плажа, на покрив на зграда, во ливада… Овие егзибиционисти ќе експлодираат од страст!

ЈАРЕЦ

Ако тоа е нешто за кое сте размислувале, садо-мазо игрите може да отворат цел еден нов свет на сексуални уживања за вас и вашиот партнер Јарец. Секако, треба да сте соодветно информирани и подготвени за какви било експериментирања.

ВОДОЛИЈА

Водолиите се откачени, непредвидливи и понекогаш се чини дека живеат во свој свет. Но, кога станува збор за сексот, целосно се присутни и посветени и тоа го очекуваат од партнерката. Со мажот Водолија треба да бидете присутни во секоја секунда и по можност да го гледате во очи. Тоа ќе го излуди!

РИБИ

Можеби ова ќе ви звучи како клише, ама однесете го под туш. Нема да ве лажеме, сексот под туш може да биде исклучително комплицирано (читај: лизгаво) доживување, но не го исклучувајте оралниот секс од секс-менито.

„Игра на тронови“, „Чернобил“ и „Прекрасната г-ѓа Мајсел“ со најмногу номинации за наградата „Еми“

Култната серија „Игра на тронови“ преовладува на номинациите за наградата „Еми“ со 32-те номинации меѓу кои за најдобра драма, како и со неколку номинации за најдобри глумци, пренесува „Тајм“. 

Дарси Карден и Кен Џенг ги објавија топ-категориите во вторникот. Покрај „Игра на тронови“ врвните номинации ја вклучуваат „Прекрасната г-ѓа Мајсел“ , која доби 20 номинации, мини-серијата „Чернобил“ која има 19 номинации и „Кога ќе нѐ видат“ со 16 номинации.

Седумдесет и првата „Еми“ награда ќе биде емитувана на 22 септември  на Фокс. Домаѓинот сѐ уште не е објавен. Сите номинации погледнете ги на видеото подолу.

Знаци дека дефинитивно сте ја пронашле совршената љубов

Се поврзувате без напор

Можеби сте се запознале преку заеднички пријатели. Можеби случајно сте налетале еден на друг. Можеби заедно сте седеле во кафана. Во секој случај, во моментот кога конечно сте се поздравиле и сте започнале муабет, хемијата била неверојатна.

Се создала длабока и интензивна поврзаност низ разговор и говор на тело. Кај некои парови, ова чувство избледува со текот на времето, но со вашата сродна душа, тоа чувство станува сѐ посилно и поинтензивно.

Нивото на комуникација е беспрекорно

Успехот на секоја долготрајна врска може да се препише на способноста за комуникација. Се работи за реална комуникација во која ништо не е скриено и е лишена од лаги. Ова ве прави отворени и ранливи пред вашите партнери. Понекогаш ова се вежба, но сѐ оди полесно со сродната душа. Важно е сродните души да ги изразуваат своите потреби и да знаат дека комуникацијата има различни облици.

Најчитани

Твитови