Исповед на брачини партнери кои откриваат зошто немаат секс!

Сексот е составен дел од животот во кој некои уживаат повеќе, некои помалку, а некои едноставно го немаат пронајдено вистинскиот партнер. Но што кога луѓето ќе го најдат вистинскиот партнер, живеат заедно, а сексот со текот на времето исчезнува? Неколку корисници на Редит решиле да споделат зошто повеќе немаат секс со нивните брачни партнери. Доколку сакате да ја избегнете ситуацијата, можеби нивните искуства ќе ви бидат пример за тоа што (не) треба да правите.

„Имам 58 години, оженет сум 38 години. Нашата последна интимна средба беше во 2002-ра година. Малку подоцна откривме дека мојата жена пати од ментална болест поради која речиси успешно изврши самоубиство во тој период. Од докторот доби неколку разни третмани, кои резултираа со бројни здравствени проблеми и нејзина целосна асексуалност. Кога беше здрава, се грижеше за мене и децата, а сега е време јас да се грижам за неа. Таа разбира дека имам потреби и веројатно не би ми замерила, но јас се држам до своите ветувања.“

„Имаме 3 деца и живееме во мала куќа. Јас работам на две места, тој на едно. Заедно го одржуваме домот, се грижиме за децата и организираме тон активности и распореди. И двајцата сме во 40-тите и кога имаме време за секс, повеќе сакаме да изгледаме некоја серија. Не минува ден да не се бакнеме, прегрнеме и да си кажеме дека се сакаме. Ние сме најдобри пријатели кои се убиваат од работа, со цел да ги одгледаат децата, да ги платат сметките и во најмала рака, да ја држат главата над вода.“

„Се откажав. Заедно сме од средината на 80-тите и сè уште ми е привлечна, но таа нема никаков интерес за мене. До минатата есен знаевме да имаме секс одвреме-навреме, но таа постепено почна да се мести во положба на фетус. Ќе се повлече во себе и не можам да ја допрам. Почнав да се чувствувам како силувач секој пат кога ѝ се приближував. Се откажав. Зошто да се обидувам ако таа не сака?“

„Мојата жена доживеа нервен слом во 2009-та година и повеќе не може да работи. Дијагностицирана е со биполарно нарушување и пати од екстремни болки. Едно од нештата од коишто се плаши е капењето, па не се капи многу често. Ја сакам, но лошата хигиена и целиот стрес околу грижата за неа, семејството, сметките и сè останато ми ја убива секоја желба за секс. Изминатава година мислам дека имавме секс еднаш или два пати.“

„Ниско ниво на тестостерон. Полека му ја одзема желбата за секс и го промени и физички и ментално. Пред неколку години нашиот сексуален живот целосно исчезна. Но уште сме среќни заедно и го поддржувам низ сите проблеми. Желбата за дете му е голем поттик кој полека ја враќа таа искра.“

„Качи над 50 килограми откако сме заедно и едноставно повеќе не ме привлекува.“

„Во брак сме 12 години. Компатибилни сме за сè, освен за тоа едно нешто. Не знам што се случи. Таа тврди дека веќе нема желба. Во една година, имавме секс само еднаш. И тогаш, целосно ме уништи емотивно. Пробав повторно, но таа ме одби. Тогаш експлодирав и ѝ реков дека сме немале секс цела година, на што таа се зачуди како да не била свесна. Последните три месеци дојдов до заклучок дека таа едноставно не ме сака. Тоа е како затворен круг. Полека станувам огорчен, а затворениот круг почнува да ме гуши.“

 

извор: vistina.mk

Облечена во црно: Јелена Карлеуша се појави на судење со Цеца (фото)

Во Основиот суд во Нов Белград се продолжува судењето меѓу Светлана Цеца Ражнатовиќ и Јелена Карлеуша.

Откако претходниот пат Јелена избегна да се појави во судот, овој пат пристигна.

Цеца ја тужеше Јелена поради изјавите во еден лист дека Ражнатовиќ го нарачала убиството Зоран Давидовиќ Чанде, а Карлеуша денес во судот се појавила облечена во црно од глава до пети.

Јелена прва влегла на судењто и прва излегла. Пејачката била нерапсоложена и не сакала да дава изјави.

Од друга страна, Цеца била расположена, а нејзиниот адвокати истакна дека судењето е одложено.

„Бараше десквалификација на судијата. Подобро нека се изјасни браникот, ќе видиме што ќе одлучи претседателот на судот по барањето за десквалификација на судијата“ изјави адвокатот на Цеца.

За потсетување, Јелена исто така се тужи и со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш со кого наводно имала афера. На претходното судење со Огњен, пејачката не се појави бидејќи е во жалост поради смртта на нејзината мајка.

КАСАНДРА: Лумпувам со песните на Цеца и Карлеуша, го обожавам Ѓоковиќ!

Не пропуштам ни еден тениски меч од Ѓоковиќ. Јас сум негов најголем фан, просто го обожавам. Сакам да танцувам со песните на Цеца и Карлеуша иако не разбирам ниту еден збор, изјави за информер.рс, популарната глумица Кораима Торес, која ја играше улогата на Касандра.

Кораима Корес, звездата на теленовела “Касандра”, која ја обележија деведесеттите години ширум светот, во интервју за Информер изјави дека ги обожава србите.

Венецуелската глумица откри дека лудува по Новак Ѓоковиќ и лумпува на песните од Цеца и Карлеуша.

Дали сте слушнале за некои наши звезди?

Секако, слушнав за Цеца и Карлеуша, ми се свиѓаат двете. Сакам да играм на нивните песни. Жалосно е што ништо не разбирам, но тоа не ме спречува да уживам во нивната музика. Ми се свиѓа тој ритам.

Кога можеме повторно да те очекуваме во Србија, ти не посети 1997 година?

За мене таа посета беше неверојатна. Преубаво искуство кое го чувам посебно во моето срце. Ја запознав вашата култура и традиција. Сонувам дека пак ќе дојдам. Се надевам дека ќе бидам во можност.

По што е позната Касандра?

Таа серија обори многу рекорди во светот. Големата љубов помеѓу двајца млади ги разнежи срцата на многу. Касандра ми ја отвори вратата во целиот свет и ми го промени животот. Поради успехот на таа серија која се случи во Колумбија, јас се преселив овде каде живеам и работа,

Кораима Торес е венецуелска актерка. Родена е на 6 јуни 1973 година во Валенсија.

Нејзините први улоги ѝ биле во теленовелите “Гарденија” и “Алондра”.Првата главна улога ја добила во 1992 година во теленовелата “Касандра”, што е прикажувана во повеќе од 100 земји.

После тоа отиде во Колумбија, каде ја добила главната улога во теленовелата “Соништа и огледала”. Нејзин партнер во таа сапуница е колумбискиот актер Николас Монтеро. Се заљубиле и се зеле во 1996 године.

Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше да го затвори својот имот за сите посетители, поради виралните фотографии со полиња на сончогледи кои многу Instagram верници се мотивираа веднаш да тргнат на пат и да прошетаат по споменатите полиња, така што и самите да станат вирални. И ова не е единствен пример, бидејќи заработката од добри фотографии ги преминува сите граници.

Оние кои се веќе некое време на Instagram сигурно забележале некои шаблони во однесувањето на другите луѓе, едноврсни видови на фотографски навики, бидејќи на истата локација се појавуваат повеќе налози, а фотографиите се врамени и филтрирани на скоро ист начин. Така, некои јавни места, природни атракции, се доволно лоша среќа да станат омилена дестинација за љубителите на Instagram од поширокиот регион, а вниманието е фокусирано на просторот кој до тој момент претставува светилиште за локалното население, а кое често излегува од контрола.

Така, секоја ливада во цветање брзо се полни со инфлуенсери, особено во развиените делови од светот каде што од таквите активности и заработуваат. Horde инфлуенсери не само што се сликаат на чувствителните простори, туку и добро газат, берат цвеќиња и после себе оставаат помал хаос. Тоа што луѓето непримерно се однесуваат во природа не е ништо ново, но се чини дека проблемот еволуира како што се развиваат мотивите за излегување во природа.

Поради оваа причина се јавуваат се повеќе интернет одмазници, а еден од нив е анонимен Instagram корисник кој го води профилот Public Lands Hate You, на кој укажува на оштетување од Instagram туризмот, опустошувањето кое инфлуенсерите го оставаат зад себе. Покрај тоа, анонимен корисник се обидува “нежно да ги едуцира инфлуенсерите”, и да им покаже како да не прават штети, а ако тоа не проработи Publik Lands ги контактира нивните спонзори.

Најчитани

Твитови