Се откажала од глутен, месо и преработен шеќер a ова се промените на кои сведочи!

Откако ѝ била дијагностицирана ретка болест на срцето, која го погодува имунолошкиот систем, но делува и на работата на органите за варење, девојката именувана како Ела Вудвард одлучила да направи радикални промени, пред сè во исхраната. 24-годишната девојка решила да се откаже од месото, млечните производи, јајцата, шеќерот и преработките.

– На почетокот ми беше тешко, но одлучив да бидам истрајна во оваа одлука и да се хранам квалитетно и разновидно. Неколку месеци јадев една иста веганска храна, но потоа одлучив да го проширам менито и да започнам по малку и да експериментирам, изјавила Ела за британскиот Daily Mail. Нејзиното мени подразбира секојдневен внос на овесна каша со бадемово млеко и путер, како и бобинкасто овошје и чиа семиња. Тука се и здравите снегулки, интегралните житарки, чилито, карито и уште многу други интересни зачини кои и на најобичните јадења им даваат одличен вкус.

– Месото, млекото, јајцата, преработките и шеќерот воопшто не ми недостасуваат. Всушност, јас се чувствувам многу подобро без нив, имам повеќе енергија и ја држам својата болест под контрола, открива оваа девојка.Кога се работи за физичките активности, Ела не сака да претерува и да тренира премногу напорно, туку да ужива во активностите кои ја опуштаат, ѝ годат, и воедно се добри и за здравјето.

– Ги обожувам јогата, пилатесот, трчањето и вежбите со тегови, па наизменично ги комбинирам овие активности. Тие ме ослободуваат од стресот и ја чуваат мојата психа, вели Ела. Уште еден одличен ефект од оваа промена е што нејзината кожа комплетно се исчистила и Ела верува дека одрекувањето од млечни и месни производи има клучна заслуга за тој ефект.

За лице без брчки не Ви требаат скапи креми: Применете ги овие вежби и гледајте како се создава магија!

Против брчките, несаканите гласници на возраста, кремите и хируршките интервенции не се единственото решение.

Со одредени видови на мускулна гимнастика, исто така, може да се постигне многу. Ова е истовремено ефикасен начин за опуштање и пронаоѓање на внатрешен мир, велат експертите.

Со цел да се направат што е можно поефикасни вежби, тие треба да се прават дневно, наутро и навечер, во траење од пет минути.

* Против брчките помеѓу веѓите, стиснете ги веѓите шест секунди, како да се муртите, а по пауза од 10 секунди повторете ја вежбата.

* Растегнете ги усните со палците во насмевка на кловн, и со показалците притиснете ги надворешните делови од очите истовремено за да избегнете создавање нови брчки. Вежбата трае шест секунди, а потребни се 10 секунди пауза.

* Правете вежби со јазикот, наизменично испружете и вовлечете го јазикот против формирањето на подбрадок.

* За добра циркулација на крв, длабоко вдишете воздух и надујте ги образите, а потоа неколку пати префрлете го воздухот од една на друга страна на образите.

Рецепт на денoт: Посни полжавчиња со сусам!

1. Се замесува од сите состојки меко нелепливо тесто. Се остава да стаса. Се премесува и се сучи правоаголна кора која се премачкува со премазот. Се прави ролат и се сечат мали парчиња да дојдат како полжави.

2. Од страната на секое крукче-полжав се макнува во вода и се валка во сусам. Се оставаат да стасаат. Се печат во загреана рерна на 200С-35мин. 

Состојки

250 мл масло

500 мл вода 1 и пол квасец

4 лажици шеќер

1 лажица сол

1.200 гр брашно

Премаз

1 филџан вода

2 лажици брашно

2 лажици масло

прстофат сол

извор: moirecepti.mk

Идеални фризури за дами со густа коса!

Повеќето жени копнеат по коса полна со волумен и користат многу beauty производи за барем визуелно да го постигнат ефектот на густа коса.

Од друга страна, жените кои имаат многу густа коса имаат големи потешкотии да изберат идеална фризура. Најголем проблем за луѓето со густа коса претставуваат деновите кога косата е непослушна, бидејќи тогаш е нескротлива и не постои ништо со што можете да ја фиксирате и соберете, за да не се распадне за половина час.

Ако имате долга, густа коса, страничните плетенки се идеален избор на фризура за дневни, casual комбинации. Ако сакате формална фризура за работа, убаво исчешлајте ја косата и направете фризура што ќе го задржи секој прамен на свое место.

Од друга страна, ако сте обожавател на бохо стилот, извлечете неколку прамени, за целата фризура да добие messy изглед.

Пунџата е исто така фризура, која ќе ја скроти вашата коса во текот на денот. Најубави се пунџите со волумен, кои изгледаат стилски и богато, па затоа се најдобар избор за девојки со долга и густа коса.

Можете да се одлучите за ниска или висока пунџа, неуредна или совршена балетска пунџа, сè ќе изгледа беспрекорно.

Најчитани

Твитови