НАЈЗДРАВИТЕ БОМБИЦИ НА СВЕТОТ од само 2 состојки!

Доволна ви е само една бомбица дневно, а овој рецепт постои веќе со векови.

Комбинацијата од мед и сусам содржи дури 182 елементи за човековото здравје, ја чисти крвта и го зајакнува имунитетот.

Големиот удел на антиоксиданти со кои изобилува го спречуваат развојот на рак и другите тешки болести.

Затоа, не не чуди што „пастелите“ се консумираат со векови, но необично е тоа што, во современото време, рецептот некаде се загубил.

Стар е повеќе од 6.000 години, се споменува дури и во хомеровата „Илијада“. Познат е и како грчки појадок, иако доаѓа од подрачјето на Грција, Египет и Блискиот исток.

Потребни состојки:

-300 грама мед

-300 грама паста од сусам

Пастата можете да ја направите со лесно истостиран сусам, со малку масло од сусам (на една шолјичка сусам ставете две лажици масло), и изблендирајте го во блендер додека да добиете фина смеса како путер.

Подготовка:

Добро помешајте ги состојките и направете од нив бомбици.

Бомбиците препелкајте gи во сусам и оставете ги во фрижидер да се стегнат.

Видео туторијал: Направете си совршена пунџа за само една минута!

Casual пунџа е ин веќе неколку години и сеуште котира високо во светот на фризурите. Оваа опуштена фризура е одлична за дневна, но и вечерна варијанта. Во продолжение погледнете како сами да ја направите за само една минута...

На свадбата се појави поранешната девојка на младоженецот и направи невидена драма!

Поранешната девојка на младоженецот упаднала на самиот чин на венчавката облечена во венчаница.

Снимката на која поранешната во венчаница упаѓа на најубавиот дел од церемонијата, со шминка и фризура станала вирална.

Daily Mail пишува дека поранешната девојка, која младоженецот го влечела за рака во еден момент паднала на колена, викала дека таа не е виновна за раскинувањето и дека тој мора да и се врати.

Погледнете:

Ова е актерката која ќе ја глуми принцезата Дијана во најскапата серија на „Нетфликс“

Актерката Ема Корин ќе ја толкува улогата на принцезата Дијана во хит - серијата „Круната“, објави „Нетфликс“.

Корин рече дека е исклучително возбудена и почестена што ќе му се приклучи на актерскиот тим за четвртата сезона.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

different hairs of the last 6 months, a wee compilation

A post shared by Emma Corrin (@emmalouisecorrin) on

„Серијата ја следам од првата епизода, а помислата дека ќе се приклучам на неверојатно талентирана актерска екипа е речиси надреална“, рече таа.

„Принцезата Дијана беше икона и нејзиното влијание врз светот сè уште е длабоко и поттикнувачко“, рече Корин.

Корин е брилијантен талент и веднаш нè освои кога му се приклучи на тимот како Дијана Спенсер“, рече авторот на серијата, Питер Морган.

Најчитани

Твитови