Најсовремени принципи, методи и пракса во третирање на наједноставните до најсложени трауматолошки случаи

Интернационално докажан трауматолог Д-р. Владимир Сенекович го комплетира тимот на Одделот за ортопедија и трауматологија на 5ти и 6ти декември во Болница Неуромедика.

Потребата за континуирано растење и оддржување на нивото на стручен медицински тим на Болница Неуромедика се докажува и со новата соработка со еден од најдобрите интернационални хирурзи трауматолози, чија работа и достигнување се препознаени од голем број на високо образовни медицински установи и болници во Европа и светот.

Д-р. Владимир Сенекович, специјалист трауматолог, има докажано повеќедецениско искуство во хирургијата со решавање и на најсложените случаи во ортопедијата и трауматологијата, посебно артроскопската хирургија и третман на повреди на зглобовите, лигаментите, менискусите како и сите останати спортски повреди.

PZUNeuromedica www.neuromedica.com.mk Neuromedica Своето образование го добива во Словенија, но и од голем број на светски установи од каде ги применува знаењата и искуствата за трауматологија во секоја од своите операции и интервенции.

Во својата богата професионална биографија, докторот е раководител на оддел за трауматологија, советник во Министерство за здравство на Словенија, член на Словенски и интернационални асоцијации за трауматологија, гостин говорник на голем број стручни конференции во Словенија и во странство. Поседува 4 лиценци за работа, матичната, Словенска, Хрватска, Англиска и сега преку соработката со Болница Неуромедика и Македонска.

Во Болница Неуромедика, д-р. Владимир Сенекович ќе биде дополнување на тимот на ортопеди и трауматолози, проф. д-р. Мирче Симеонов, специјалист ортопед и трауматолог и д-р. Марија Јакимова, специјалист ортопед, при Одделот за ортопедија и трауматологија, каде ќе се извршуваат сите прегледи, консулатции интервенции и операции за сите домашни и странски пациенти.

PZUNeuromedica www.neuromedica.com.mk Neuromedica Д-р. Владимир Сенекович во Болница Неуромедика ќе ги изработува следните интервенции и операции:
Искусната хируршка екипа на Одделот за ортопедија и трауматологија ги изведуваат сите хируршки интервенции, од наједноставни до најсложени. Интервенциите се вршат во модерни и современо опремени сали со најсовремена опрема и  инструменти , во асептични услови и притоа се користат  најсовремени средства  за стерилизација и дезинфекција, се со цел обезбедување на оптимална заштита од инфекции на пациентите и здравствените работници.

 Пред и по оперативните зафати пациентите се сместени во соби и апартмани кои се луксувзно опремени со најсовремени кревети и апарати се со цел побрзо и подобро опоравување.

PZUNeuromedica www.neuromedica.com.mk Neuromedica. За да ја закажете вашата консултација или преглед кај д-р. Владимир Сенекович јавете се на 02 3133 313 или на neuromedica@neuromedica.com.mk

Убавина е во деталите - Во Неуромедика посетете го естетскиот и пласитичен хирург д-р Чагри Саде

Деталите на вашиот лик, големината на вашите усни, совршената кожа која го содржи животното искуство, но и суптилно и естетски подобрено на префинет начин кој едноставно ја поттикнува вашата внатрешна убавина. Деталите на вашиот изглед на тело, графи, стомак, нозе кои со многу едноставни и лесни процедури можат да го подобрат изгледот и да ја поттикнат вашата самодоверба.  

Секој од овие детали можат да бидат онакви какви посакувате само реализирани од вештите раце на естетскиот и пласитичен хирург д-р Чагри Саде. 

Изборот на доктор и хирург на кој го доверувате вашиот физички изглед е од непроценцлива важност. Особа која пред се е медицинско лице кое работи повеќе години во својата струка и има стотици задоволни пациенти, вистински професионалец кој континуирано ги следи сите светски трендови во реализирање на сите инетервенции, естета која ги разгледува и интерпретира интервенциите според највисоки естетски норми.

 

Д-р. Чагри Саде е паслетичен и естетски хирург кој доаѓа од Истанбул, Турција, земјата која е 5та во свет во категорија на естетски хирурзи и беспрекорните резултати од самите интервенции во поглед на реализација и секако естетика и убавина.

Tретмани и интервенции кои ги изработува д-р. Чагри Саде се:

⦁ Ринопластика – естетски хируршки зафат на нос

⦁ Отопластика – хируршка корекција на истакнати уши

⦁ Секундарен хируршки зафате на нос

⦁ Зголемување на гради

⦁ Покревање и зголемување на гради

⦁ Мамопластика – покревање на гради

⦁ Намалување на гради

⦁ Блефаропластика – хируршка интервенција на очните капаци

⦁ Палпебрае инфериорна хирургија

⦁ Масно вбризгување (лице)

⦁ Ласерска/васер хи-дефо липосукција

⦁ Целосен лифтинг на лице

⦁ Среден лифтинг на лице

⦁ Абдоменопластика

⦁ Хирургија на раце

⦁ Хирургија на фемур

⦁ Трансплатација на коса

⦁ Лифтинг на веѓи

⦁ Француски лифтинг

⦁ Аква голд третман

⦁ Ботокс

⦁ Полнење филер

Закажете термин кај д-р Чагри Саде за среда (24.01.2020) во Болница Неуромедика на телефонските броеви 02 3133 313 и 075 402 000 или plasticsurgery@neuromedica.com.mk

Секс поза која ќе ви ја „зачини“ постелата!

Совршена за оние кои толку се прејале руска салата, што не можат да се помрднат.

„Возење санки“ е идеална за новогодишната ноќ или кога сакате луда забава во кревет, благодарение на својата празнична тема. Оваа „мрзлива“ поза во сексот вклучува и малку помрднување и може да се постигне многу едноставно.

Легнете на кревет свртени на стомак, исправете ги нозете, а колковите благо подигнете ги, за да го намалите притисокот на стомакот.

Партнерот нека легне врз вас (слично како во doggy поза). Доколку сте имале обилен оброк непосредно пред чинот, не се грижете, бидејќи во оваа положба нема да почувствувате силна тензија во стомакот.

Велат и дека е добра за „лечење“ од мамурлак.

Похован леб со бадеми е вистинско уживање!

Повеќето го јадат за доручек, но навистина е добар и доколку станувате подоцна и имате мамурлак.

Похован леб јадеме многу често, а најмногу во слатко издание. Еден од повкусните рецепти е оној со тостирани бадеми и шеќер во прав, на кого навистина е тешко да се одолее. Припремата трае некои 15 минути, но би било убаво лебот некое време да отстои во ладилникот пред печење.

СОСТОЈКИ:

– 100 грама бадеми како листови

– 3 јајца

– 250 милилитри млеко

– 3 лажици брашно

– малку сол

– 1/2 лажичка прашок за пециво

– 1/2 лажичка екстракт од бадеми

– 6 тенки кришки леб (или 12 од багет)

– 3 лажици сончогледово масло

– шеќер во прав

ПРИПРЕМА:

1. Пропржете ги ливчињата бадеми и кога ќе добијат златникава боја, тргнете ги од ринглата.

2. Тавата обложете го со хартија за печење.

3. Во голем сад измешајте ги јајцата, млекото, брашното, прашокот за пециво, солот и екстрактот од бадеми.

4. Натопете ги кришките од двете страни во смесата, ставете ги на тавата и префрлете ги во ладилникот на саат време да отстојат.

5. Загрејте го сончогледовото масло во тавчето. Лебот од едната страна посипете го со бадеми, па пржете го по неколку минути на двете страни.

6. Пред да ги послужите кришките, ставете шеќер во прав.

Пријатен апетит!

Најчитани

Твитови