Димитриевски: Не знам ништо околу иднината, фокусиран сум на националниот тим

Столе Димитриевски во интервјуто за „Марка“ веднаш после завршувањето на шампионатот во „Ла Лига“ говореше околу неговата прва сезона во клубот, тимската и неговата иднина.

– Имаме добар тим, за жал не успеавме да ја оствариме целта. Немавме среќа во дел од натпреварите и не ги реализиравме шансите кога беше најпотребно. Рајо не може да се спореди со големите клубови, но ја чувствувам поддршката која доаѓа од фановите – вели Димитриевски.

Среќен е поради фактот што неговиот поранешен клуб Гранада е во трка за настап во „Ла Лига“, а од друга страна не ја исклучува можноста еден ден да се врати, во фудбалот се е можно.

Оваа сезона за тимот во шампионатот одигра 11 натпревари. Запрашан дали неговата иднина ја гледа со Рајо во Сегунда, тој одговори:

„Моментно не знам ништо околу мојата иднина, сега не размислувам на тоа. Целосно сум фокусиран на националниот тим. Мојот договор трае до 2022 година. Тука е мојот менаџер, има клуб, на крајот одлуките ќе се донесат кога ќе дојде моментот – додаде голманот на Рајо.

Вели дека „Ла Лига“ е најдобрата фудбалска лига во светот и не размислува да ја напушти Шпанија.

Наредниот месец Димитриевски ќе има нови репрезентативни обврски, во Скопје ќе се играат два нови натпревари во рамките од квалификациите за Европското првенство 2020 година против Полска и Австрија.

– Да се игра за Македонија за мене е најдоброто нешто во светот. Горд што ги бранам боите на оваа земја. Досега уживам на секој натпревар – заврши нашиот чувар на мрежата.

Мажи, сте слушнале ли за Наполеонов комплекс?

Според некои преданија, Наполеон нискиот раст го компензирал војувајќи. Наполеновиот комплекс е еден од најголемите машки проблеми со кои мора да се борат целиот живот.

Личноста која има просечен или неколку сантиметри помал раст од останатите, се чувствува неадекватно и помалку вредно.

Стереотипот кој ги прати мажите со низок раст е дека се поагресивни, погласни и имаат желба за привлекување внимание и докажување.

Фројд тоа го објаснува со фактот дека тоа е одбрамбен став на егото заради кое мажот не може да поднесе да е понизок од просекот.

Антрополозите го поврзуваат агресивниот настап на ниските мажи со еволуциската теорија според која ниските и слаби мажи својата надмоќ ја докажувале така што биле гласни и нападни.

Научниците од центарот за контрола на болести во Атланта неодамна објавиле студија која покажала дека тоа може да биде вистина, односно дека ниските луѓе се поагресивни и понасилни.

Студијата опфатила 600 мажи на возраст од 18-50 години и утврдено е дека тие кои се чувствувале помалку мажествено имаат три пати поголема веројатност да станат насилници.

Стручните лица тврдат дека ниските мажи се чувствуваат поранливо и се склони кон параноја. Но, треба да се наведе дека тестираната група сепак е премногу мала за да може да се извлечат коректни заклучоци.

Зошто сексот на плажа понекогаш е лоша идеја?

Иако звучи многу привлечно и романтично, природата не работи во ваша полза кога се во прашање интимните и страствени моменти. Освен тоа што има многу работи кои ќе ви пречат, ризикувате и опасност од инфекции.

А навистина звучи секси: море, плажа, песок, двајца заљубени… Но, не е се така едноставно како што изгледа. Еве зошто сексот на плажа може да се претвори во ноќна мора.

Песокот влегува секаде

Песочните плажи изгледаат како од бајка, но не се идеално место за секс. Ситните песочни зрнца ќе ви се вовлечат речиси во сите делови од телото, а ако ви се залепат за телото, тогаш ќе ви сметаат за време на односот, а можно е и да почувствувате болка ако влезат во интимните делови.

Сексот би требало да биде спонтан

Но, не е. За почеток ќе посакате да ставите нешто под себе, затоа што не можете да бидете голи ниту на песок, а особено не на камења, бидејќи ќе ве боли. Морате да ставите пешкир или ќебе, но за да не ви пречат, ќе мора да ставите камења на краевите за ветерот да не ги вее. Кога ќе го направите тоа, сфаќате дека сепак има премногу луѓе околу вас, па потоа одите да барате поосамени плажи. Кога ќе го направите се ова, подготвени сте за акција. Но, дали? Или попатно сте ја изгубиле желбата затоа што тоа веќе е навистина детално планиран секс.

Летен пинџур со тиквички - вкусно и брзо се прави

Многу лесно и вкусно пинџурче за ручек во жешки денови.

Се сецкаат тиквички, модар патлиџан, пиперки и домати и се ставаат во тава.

Се посолуваат и се става малку зејтин, се меша и се пече околу пола час на 180 степени. Треба да се промешува неколку пати за време на печењето. Пред крајот се додава сецкан лук и магдонос, се промешува и се пече уште 5 минути.

Состојки 2 тиквички 5,6 пиперки (благи и по некоја лута ако сакате) 3 домати 1 модар патлиџан 1 голема лажица свеж магдонос 2 чешниња лук по вкус масло и сол

Се сервира со павлака и сиренце.Наздравје! Прочитај повеќе: 

Најчитани

Твитови