Хан најавува можност Македонија да стане членка на ЕУ пред Србија

Датум за почеток на преговорите за земјава уште летово, а отворање на преговарачките поглавја до крајот на годинава, уведен е еврокомесарот Јоханес Хан во пресрет на клучните четири недели за евроинтеграциите на Македонија. Зборувајќи за нивото на подготвеност на земјите од Западен Балкан на економскиот форум во Виена, Хан е дециден.

Македонија е политички најстабилна, ги затвори сите прашања со соседите и има конструктивна опозиција. Тоа како, што потенцира еврокомесорот, на земјава и дава шанса да ги престигне сите во регионот и да испрати јасен сигнал до најскептичните земји во Унијата дека заслужува зелено светло за почеток на преговорите. 

 

,,Почнавне преговори со Србија и со Црна Гора и во моментов тие се формално најнапред на овој пат, но тоа, не ја исклучува можноста дека Северна Македонија ќе успее да го надокнади тоа заостанување. Јас сум убеден дека до крајот на годинава, ќе ги отвориме првите поглавја. Според новата методологија тоа ќе бидат поглавната 23 и 24. Звучи малку како техничко прашање, но се работи за владеење на правото и се што е поврзано со него, изјави Јоханес Хан, еврокомесар за проширување

Оптимист за исчекор наредниот месец е и македонскиот премиер. Подговени сме и политички и институционално, рече Заев во обраќањето во Виена,  посочувајќи ги како приоритет токму реформите во судството, безбедносните служби и администрацијата, кои се вградени токму во двете најтешки преговарачки поглавја, кои би биле и први отворени. Заев попладнето се сретна со Хан, од кого и лично добил потврда за неговите заложби.

,,Тој е оптимист и јас сум оптимист, рече Заев

Првиот тест за евроинтеграциите на земјава ќе се случи следната среда, кога Европската Комисија ќе го објави извештајот за напредокот на земјава. По еден месец Европскиот совет ќе треба и формално да ја потврди или отфрли препораката за датум, одлука која во најголем дел ќе зависи од Франција, Германија и Холандија. Евроамбасадорот во земјава Самуел Жбогар денеска оцени дека земјава ќе добие позитивен извештај кој ќе препорача преговорите со унијата.

Мажи, сте слушнале ли за Наполеонов комплекс?

Според некои преданија, Наполеон нискиот раст го компензирал војувајќи. Наполеновиот комплекс е еден од најголемите машки проблеми со кои мора да се борат целиот живот.

Личноста која има просечен или неколку сантиметри помал раст од останатите, се чувствува неадекватно и помалку вредно.

Стереотипот кој ги прати мажите со низок раст е дека се поагресивни, погласни и имаат желба за привлекување внимание и докажување.

Фројд тоа го објаснува со фактот дека тоа е одбрамбен став на егото заради кое мажот не може да поднесе да е понизок од просекот.

Антрополозите го поврзуваат агресивниот настап на ниските мажи со еволуциската теорија според која ниските и слаби мажи својата надмоќ ја докажувале така што биле гласни и нападни.

Научниците од центарот за контрола на болести во Атланта неодамна објавиле студија која покажала дека тоа може да биде вистина, односно дека ниските луѓе се поагресивни и понасилни.

Студијата опфатила 600 мажи на возраст од 18-50 години и утврдено е дека тие кои се чувствувале помалку мажествено имаат три пати поголема веројатност да станат насилници.

Стручните лица тврдат дека ниските мажи се чувствуваат поранливо и се склони кон параноја. Но, треба да се наведе дека тестираната група сепак е премногу мала за да може да се извлечат коректни заклучоци.

Зошто сексот на плажа понекогаш е лоша идеја?

Иако звучи многу привлечно и романтично, природата не работи во ваша полза кога се во прашање интимните и страствени моменти. Освен тоа што има многу работи кои ќе ви пречат, ризикувате и опасност од инфекции.

А навистина звучи секси: море, плажа, песок, двајца заљубени… Но, не е се така едноставно како што изгледа. Еве зошто сексот на плажа може да се претвори во ноќна мора.

Песокот влегува секаде

Песочните плажи изгледаат како од бајка, но не се идеално место за секс. Ситните песочни зрнца ќе ви се вовлечат речиси во сите делови од телото, а ако ви се залепат за телото, тогаш ќе ви сметаат за време на односот, а можно е и да почувствувате болка ако влезат во интимните делови.

Сексот би требало да биде спонтан

Но, не е. За почеток ќе посакате да ставите нешто под себе, затоа што не можете да бидете голи ниту на песок, а особено не на камења, бидејќи ќе ве боли. Морате да ставите пешкир или ќебе, но за да не ви пречат, ќе мора да ставите камења на краевите за ветерот да не ги вее. Кога ќе го направите тоа, сфаќате дека сепак има премногу луѓе околу вас, па потоа одите да барате поосамени плажи. Кога ќе го направите се ова, подготвени сте за акција. Но, дали? Или попатно сте ја изгубиле желбата затоа што тоа веќе е навистина детално планиран секс.

Летен пинџур со тиквички - вкусно и брзо се прави

Многу лесно и вкусно пинџурче за ручек во жешки денови.

Се сецкаат тиквички, модар патлиџан, пиперки и домати и се ставаат во тава.

Се посолуваат и се става малку зејтин, се меша и се пече околу пола час на 180 степени. Треба да се промешува неколку пати за време на печењето. Пред крајот се додава сецкан лук и магдонос, се промешува и се пече уште 5 минути.

Состојки 2 тиквички 5,6 пиперки (благи и по некоја лута ако сакате) 3 домати 1 модар патлиџан 1 голема лажица свеж магдонос 2 чешниња лук по вкус масло и сол

Се сервира со павлака и сиренце.Наздравје! Прочитај повеќе: 

Најчитани

Твитови