Шест промени кои можат да бидат знак дека партнерот ве изневерува

Постојат знаци кои укажуваат дека партнерот ве изневерува, некои се очигледни, а некои не.

Овие неколку промени во врската можат да укажат сигнализација дека партнерот можеби ве изневерува.

1. Го крие телефонот

Ретко го остава мобилниот на маса, постојано му е во рацете и често го погледнува или се јавува на повици кои доаѓаат во непристојно време во денот или ноќта. Знак кој не треба да го игнорирате.

2. Ве обвинува

Вашиот партнер често ве обвинува за љубомора и зборува дека нешто криете од него? Парадоксално, но ова е многу чест образец на однесување на прељубник бидејќи се обидуваат да ја префрлат вината на партнерот, поради чувство на вина за тоа што го прават.

3. Тишина и замисленост

Отсекогаш добро сте функционирале и сте имале бројни теми на разговор, а сега е тоа изменето.

4. Се средува и дотерува

Вашиот партнер никогаш не сакал да се средува, но сега одеднаш тоа е променето? Ако минува многу време пред огледалото и подолго време бира што ќе облече, тоа може да биде лош знак.

5. Се задржува на работа

Ако вашиот партнер почнал подолго да останува на работа, често оди на деловни патувања или троши повеќе пари на излегување, време да обрнете внимание каде, со кого и како вашиот партнер го минува времето.

6. Траги на облеката

Ова е еден од најочигледните знаци, но жените често го игнорираат и сами си даваат бројни оправдувања и образложенија. Сепак, обрнете внимание на тоа дали вашиoт партнер мириса поинаку или има необични траги по телото, пишува Daily Mail.

Мажи, сте слушнале ли за Наполеонов комплекс?

Според некои преданија, Наполеон нискиот раст го компензирал војувајќи. Наполеновиот комплекс е еден од најголемите машки проблеми со кои мора да се борат целиот живот.

Личноста која има просечен или неколку сантиметри помал раст од останатите, се чувствува неадекватно и помалку вредно.

Стереотипот кој ги прати мажите со низок раст е дека се поагресивни, погласни и имаат желба за привлекување внимание и докажување.

Фројд тоа го објаснува со фактот дека тоа е одбрамбен став на егото заради кое мажот не може да поднесе да е понизок од просекот.

Антрополозите го поврзуваат агресивниот настап на ниските мажи со еволуциската теорија според која ниските и слаби мажи својата надмоќ ја докажувале така што биле гласни и нападни.

Научниците од центарот за контрола на болести во Атланта неодамна објавиле студија која покажала дека тоа може да биде вистина, односно дека ниските луѓе се поагресивни и понасилни.

Студијата опфатила 600 мажи на возраст од 18-50 години и утврдено е дека тие кои се чувствувале помалку мажествено имаат три пати поголема веројатност да станат насилници.

Стручните лица тврдат дека ниските мажи се чувствуваат поранливо и се склони кон параноја. Но, треба да се наведе дека тестираната група сепак е премногу мала за да може да се извлечат коректни заклучоци.

Зошто сексот на плажа понекогаш е лоша идеја?

Иако звучи многу привлечно и романтично, природата не работи во ваша полза кога се во прашање интимните и страствени моменти. Освен тоа што има многу работи кои ќе ви пречат, ризикувате и опасност од инфекции.

А навистина звучи секси: море, плажа, песок, двајца заљубени… Но, не е се така едноставно како што изгледа. Еве зошто сексот на плажа може да се претвори во ноќна мора.

Песокот влегува секаде

Песочните плажи изгледаат како од бајка, но не се идеално место за секс. Ситните песочни зрнца ќе ви се вовлечат речиси во сите делови од телото, а ако ви се залепат за телото, тогаш ќе ви сметаат за време на односот, а можно е и да почувствувате болка ако влезат во интимните делови.

Сексот би требало да биде спонтан

Но, не е. За почеток ќе посакате да ставите нешто под себе, затоа што не можете да бидете голи ниту на песок, а особено не на камења, бидејќи ќе ве боли. Морате да ставите пешкир или ќебе, но за да не ви пречат, ќе мора да ставите камења на краевите за ветерот да не ги вее. Кога ќе го направите тоа, сфаќате дека сепак има премногу луѓе околу вас, па потоа одите да барате поосамени плажи. Кога ќе го направите се ова, подготвени сте за акција. Но, дали? Или попатно сте ја изгубиле желбата затоа што тоа веќе е навистина детално планиран секс.

Летен пинџур со тиквички - вкусно и брзо се прави

Многу лесно и вкусно пинџурче за ручек во жешки денови.

Се сецкаат тиквички, модар патлиџан, пиперки и домати и се ставаат во тава.

Се посолуваат и се става малку зејтин, се меша и се пече околу пола час на 180 степени. Треба да се промешува неколку пати за време на печењето. Пред крајот се додава сецкан лук и магдонос, се промешува и се пече уште 5 минути.

Состојки 2 тиквички 5,6 пиперки (благи и по некоја лута ако сакате) 3 домати 1 модар патлиџан 1 голема лажица свеж магдонос 2 чешниња лук по вкус масло и сол

Се сервира со павлака и сиренце.Наздравје! Прочитај повеќе: 

Најчитани

Твитови