Најлојални хороскопски знаци во љубовта

Секоја личност се однесува различно во романтичните врски. Некои луѓе целосно им се посветуваат на партнерите, а некои не сакаат да се врзуваат. Понекогаш и хороскопскиот знак има влијание на тоа како некој ќе се однесува во врската и колкава е неговата лојалност.

Па, погледнете кои се најлојалните хороскопски знаци, кои никогаш не би го повредиле или изневериле партнерот којшто вистински го сакаат.

1. Јарец

Јарците имаат лоша репутација кога станува збор за врските. Обично љубовта не им е приоритет бидејќи повеќе се фокусираат на кариерата и нивните цели. Тие навистина сакаат да успеат и едноставно немаат многу време за трошење. Но кога Јарците ќе се посветат на нешто, вклучувајќи ги и врските, тие се целосно посветени и лојални. Овие луѓе не ги одбираат партнерите лесно, а кога ќе се вљубат, ќе направат сè за врската и секогаш ќе бараат решение за проблемите и компликациите. Доколку забележат дека врската се распаѓа, едноставно ќе си заминат. Изневерувањето не е опција за нив и кога не се задоволни од партнерот, го напуштаат.

2. Рак

Не е тајна дека Раковите сакаат да ја пронајдат сродната душа и да живеат среќно со неа до крајот на животот. Тие се вљубуваат брзо и силно и ја планираат секоја можна иднина. Овие луѓе се грижливи партнери кои сакаат да ја покажат нивната љубов и не поставуваат никакви граници во врска со ова. Понекогаш можат да изгледаат како зависни од партнерот, но причината е тоа што навистина се грижат и за оваа личност, и за состојбата на врската. Штом ќе одберат партнер, Раковите се неверојатно лојални. Тие се надеваат дека ќе го поминат целиот живот со оваа личност и не сакаат да го ризикуваат тоа. Покрај тоа, доколку ја нашле сродната душа, зошто би барале некој друг?

Малите кучиња се поагресивни

И покрај верувањата дека најагресивни и најопасни кучиња се бул-териерите (пит бул, стафордски териер), доберманите и ротвајлерите, ново американско истражување посочува дека најопасни се малите раси. Трудот е објавен во списанието „Аплајд енимал бихејвиор сајенс“, а спроведен од Универзитетот на Пенсилванија.

Тоа опфатило 6.000 испитаници, сопственици на 33 раси кучиња, и се покажало дека најагресивно куче е – дакелот (познат и како јазавичар). Според наводите, секој петти дакел гризнал непознато лице или нападнал друго куче, а секој дванаесетти го нападнал својот сопственик. На второ место е чивавата, а трети е „Џек Расел“ териерот.

Најнеагресивни се басетите, златните ретривери, лабрадорите, сибирските хаски и англиските кратковлакнести борзои. Бул-териерите и ротвајлерите се некаде на средина, а некои и под просекот. Научниците напомнуваат и дека за нападите на оние „големите кучиња“ нај многу се говори оти тие се посилни и поопасни од другите.

Истражување: Малите кучиња се поагресивни | opserver.mk

Карлеуша се смири со најголемата ривалка, познати деталите

Кристина Киа Коcкар и Јелена Карлеуша се смирија.
 
Фолк дивата одлучи да ги „закопа военаите секири“ заради мајката на Киа која во младоста му помагала на нејзиниот сопруг Душко.

– „Никогаш не мислев ништо лошо, без врска се препукувавме … Бев културна, постојано велев дека тоа е само шоубизнис. Имаше една работа што многу ми пречеше, но сега нема да зборувам за тоа. Било, па поминало. На Карлеуша и се случи трагедија во случајот со мајка и, па јас не продолжив повеќе да полемизирам со неа. Потоа видов дека на Инстаграм Јелена ми ја лајкнала нејзината песна што јас ја изведував. Јас на настапите пејам дури четири нејзини песни“  – изјави Киа за српски „Гламур“.

Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место…

Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека токму тој го загрозува здравјето и го убива расположението. Нешто помал број (но сепак значаен) се оние кои поради стресот со кој се соочуваат секојдневно развиваат сиптоми на депресија. Со оглед на состојбата во друштвото, мал број на работни места и силната конкуренција разбирливо е зошто толку многу стресот е присутен. Се обидовме да пронајдеме решенија што ќе ви помогнат засекогаш да го победите стресот:

Земете пауза!

Иако понекогаш се чини дека тоа ќе предизвика катастрофа од поголеми размери ако го напуштите работното место, тоа нема да се случи. Направете пауза од половина час, прошетајте, јадете ужина во мир или разбистретете ја главата на свеж воздух. Тргнувајќи се од стресната средина, па макар и на кратко, ќе ве опушти, ќе се смирите и ќе ги наполните батериите, а со тоа ќе бидете и продуктивни.

Џвакајте!

Бројни студии покажале дека гумите за џвакање го намалуваат стресот за дури 17%, а освен тоа што смируваат, за дури 67% ги подобруваат мултитаскинг способностите.

Најчитани

Твитови