Главните, директорите, шефовите, газдите... Каде треба да седи шефот и зошто е тоа важно?

Главните, директорите, шефовите, газдите... како и да ги наречете, тие се најгоре во хиерархијата на работното место и тоа најчесто се гледа и по нивната физичка просторна позиционираност.

Тоа значи дека шефот најчесто ја добива најголемата канцеларија, со најубав поглед и најмалку „комшии“, а на состаноците со вработените седи на чело на масата.

Што ќе се случи ако ги баталиме или барем малку ги поместиме овие „правила“? Може да се смени културата на однесување во целата компанија.

Исто како што говорот на телото на шефовите испраќа невербални знаци до вработените, и изборот на локацијата каде ќе работат во зградата и каде ќе седат на состаноци кажува многу.

Во некои организации има неповрзаност меѓу зборовите што шефовите ги користат за да ја пренесат културата на однесување што сакаат да ја спроведат со пораката што ја испраќа нивниот физички простор.

Простор за работа

За некои шефови добро е да се откажат од приватната канцеларија и да седнат на биро заедно со останатите вработени во заедничкиот канцелариски простор, особено во помали компании.

Тоа испраќа порака дека се „лесно пристапни“, како за новите, така и за постојните вработени. Ваквото позиционирање ја олеснува комуникацијата и ја руши бариерата дека треба да се обратите на шефот само за најважните прашања. Понекогаш консултација во процесот на работа може да ви заштеди многу нерви, време и на крај, пари за компанијата.

Ако им е потребно да разговараат со некој од вработените приватно тогаш ја резервираат салата за конференции. Ако некогаш им треба простор за работа, работат од дома, а ако само им треба тишина од околината, ставаат слушалки. Но нивната пристапност и достапност се непроменети.

Малите кучиња се поагресивни

И покрај верувањата дека најагресивни и најопасни кучиња се бул-териерите (пит бул, стафордски териер), доберманите и ротвајлерите, ново американско истражување посочува дека најопасни се малите раси. Трудот е објавен во списанието „Аплајд енимал бихејвиор сајенс“, а спроведен од Универзитетот на Пенсилванија.

Тоа опфатило 6.000 испитаници, сопственици на 33 раси кучиња, и се покажало дека најагресивно куче е – дакелот (познат и како јазавичар). Според наводите, секој петти дакел гризнал непознато лице или нападнал друго куче, а секој дванаесетти го нападнал својот сопственик. На второ место е чивавата, а трети е „Џек Расел“ териерот.

Најнеагресивни се басетите, златните ретривери, лабрадорите, сибирските хаски и англиските кратковлакнести борзои. Бул-териерите и ротвајлерите се некаде на средина, а некои и под просекот. Научниците напомнуваат и дека за нападите на оние „големите кучиња“ нај многу се говори оти тие се посилни и поопасни од другите.

Истражување: Малите кучиња се поагресивни | opserver.mk

Карлеуша се смири со најголемата ривалка, познати деталите

Кристина Киа Коcкар и Јелена Карлеуша се смирија.
 
Фолк дивата одлучи да ги „закопа военаите секири“ заради мајката на Киа која во младоста му помагала на нејзиниот сопруг Душко.

– „Никогаш не мислев ништо лошо, без врска се препукувавме … Бев културна, постојано велев дека тоа е само шоубизнис. Имаше една работа што многу ми пречеше, но сега нема да зборувам за тоа. Било, па поминало. На Карлеуша и се случи трагедија во случајот со мајка и, па јас не продолжив повеќе да полемизирам со неа. Потоа видов дека на Инстаграм Јелена ми ја лајкнала нејзината песна што јас ја изведував. Јас на настапите пејам дури четири нејзини песни“  – изјави Киа за српски „Гламур“.

Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место…

Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека токму тој го загрозува здравјето и го убива расположението. Нешто помал број (но сепак значаен) се оние кои поради стресот со кој се соочуваат секојдневно развиваат сиптоми на депресија. Со оглед на состојбата во друштвото, мал број на работни места и силната конкуренција разбирливо е зошто толку многу стресот е присутен. Се обидовме да пронајдеме решенија што ќе ви помогнат засекогаш да го победите стресот:

Земете пауза!

Иако понекогаш се чини дека тоа ќе предизвика катастрофа од поголеми размери ако го напуштите работното место, тоа нема да се случи. Направете пауза од половина час, прошетајте, јадете ужина во мир или разбистретете ја главата на свеж воздух. Тргнувајќи се од стресната средина, па макар и на кратко, ќе ве опушти, ќе се смирите и ќе ги наполните батериите, а со тоа ќе бидете и продуктивни.

Џвакајте!

Бројни студии покажале дека гумите за џвакање го намалуваат стресот за дури 17%, а освен тоа што смируваат, за дури 67% ги подобруваат мултитаскинг способностите.

Најчитани

Твитови