Обвинете го хороскопот: Ова се најлошите навики на секој знак кога е во врска

Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак…

НАМЕСТО да обвинувате голем број други фактори за вашето лошо однесување во врска, едноставно сето тоа префрлете го на вашиот Хороскопски знак – тоа е полесно.

Секој од 12 -те Хороскопски знаци има барем една лоша навика во врската, а потоа проверете дали епогодена и вашата

Овен

Овните бегаат од врската веднаш штом ќе им биде здодевно или кога работите не се по нивно. Ова, се разбира, воопшто не е нивна грешка, туку на нивниот знак за хороскоп.

Бик

Кога ќе најдат доволно стабилен партнер со кого се задоволни, Биковите се префрлуваат во состојба на хибернација. Тие се задоволни со нив, но на нивните партнери веројатно им е многу здодевно.

Близнаци

Близнаците ја саботираат секоја своја врска, па дури и кога сè е во ред, како да имаат зли близнаци кои намерно создаваат проблеми. Зошто? Никој не знае.

Рак

Ракот има потреба од внимание и некој кој ќе ги опсипува со љубов и комплименти, а од друга страна им треба време за себе и сакаат сите да ги остават на мир. Се разбира, тие го сакаат сето тоа одеднаш, што е прилично иритирачко за секој кој се забавува со нив.

Лав

Не само што мислат дека сите нивни идеи се најдобри во светот, Лавовите сè уште имаат потреба да им наредуваат на луѓето со кои се во контакт, мислејќи дека едноставно нема подобра опција отколку онаа што ја имаат тие.

Девица

Перфекционизмот е најголема мана на луѓето родени во знакот на Девица, но тие сметаат дека тоа е доблест. Истакнувајќи ги нештата кои не се добри кај партнерите, не е само обичен хоби, тоа е нивниот повик.

Терезија

Пристапноста и комуникативноста се толку изразени карактеристиките на луѓето родени во знакот на Терезија што понекогаш забораваат на лицето со кое се поврзани.

Скорпија

Скорпиите мислат дека покажуваат посветеност на својот партнер и безусловна љубов, а тие се, всушност, само многу селективни, љубоморни и многу агресивни. Тоа го вели хороскоп, не ние.

Стрелец

Нивната сестраност буквално ги влече на сите страни, па затоа нивното занемарување на партнерот не е туѓ поим. Стрелецот, се разбира, дури и не го гледа проблемот во тоа да се справи само со она што е од интерес за нив во тој момент.

Јарец

Јарците сакаат напорно да работат на своите цели, но често забораваат да се релаксираат и покажуваат неразбирање кон партнерот кој понекогаш само сака да ужива во животот.

Водолија

Водолиите сакаат да ги привлечат луѓето и да се заљубат во нив, дури и ако немаат намера да бидат повеќе од пријатели. Не мораме да објаснуваме зошто ова не е многу добро, нели?

Риби

Рибите љубовта ја делат со „шаки и со капи“, а кога станува збор за кавги, тие претпочитаат да се повлечат и да чекаат работите да се решат сами од себе. Поради ова, тие изгледаат доста здосдевни во врската – не може секогаш се да биде убаво и полно со цвеќиња.

За сите оние кои имаат сестри: Прекрасната сестринска врска низ илустрации!

Ако имате сестра, сигурно сте се карале како мали, таа била ваша непријателка и ривал, кодош кој ги информирал родителите за секој ваш чекор... Се разбира дека таа врска сестра-сестра се менувала низ годините и сега, откако пораснавте, вие двете сте неразделни – најдобри пријателки засекогаш.

Во илустрациите на Елена Сорокина ќе се пронајдат сите кои имаат сестра.

извор: Femina.mk

Тајната на среќата: Мисли за поубав ден, поисполнет живот и повеќе радости и насмевки!

Среќата е важен дел од нашиот живот. Искористете го секој момент за да го зачините вашиот живот со радости и насмевки. Вашата среќа дупло ќе се зголеми, доколку и туѓите срца ги исполните со среќа. Радувајте му се на секој нов ден!

„Држи ја среќата како птица, што понежно и полесно. Ако се чувствува слободна, со задоволство ќе ти остане во раката.“ – Фридрих Хабел

„Јадицата секогаш нека ви биде фрлена. На местото каде што најмалку очекувате, ќе има риба.“ – Овидие

„Внимавај на себе, да не бидеш згмечен под нечие туѓо тркало на среќата.“ – Станислав Јержи Лец

„Што е среќата? Да се знае што се сака и тоа страсно да се посакува!“ – Фелисиен Марсеан

„Вистинската тајна на среќата е во тоа, многу да бараме од себеси, а многу малку од другите.“ – Алберт Гордон

„Надежта е сама по себе еден вид среќа и можеби најголемата среќа што може да ни ја донесе овој свет.“ – Семјуел Џонсон

„Среќата им припаѓа на оние кои самите себеси си се доволни, бидејќи надворешните извори на среќата и на уживањето по својата природа се несигурни, неизвесни, минливи и зависат од случајот.“ – Шопенхауер

„Не зборувајте му за својата среќа на човек кој е помалку среќен од вас.“– Питагора

„Со секоја минута помината во лутина губите 60 секунди среќа“ – Ралф Валдо Емерсон

„Луѓето се обично среќни онолку колку што ќе одлучат да бидат.“ – Абрахам Линколн

„Велат дека на човек му требаат три нешта за да биде вистински среќен во овој свет: некого да сака, нешто да прави и нешто за што ќе се надева.“ – Том Бодет

„Ниедна медицина не може да го излечи она што не може ни среќата.“ – Габриел Гарсија Маркез

„Не можеш да бидеш среќен ако понекогаш не си и несреќен.“ – Лорен Оливер

„До среќата не може да се допатува, таа не може да се поседува, спечали, износи или потроши. Среќата е духовно чувство на живеење секоја минута со љубов, милост и благодарност.“ – Денис Вејтли

„Биди среќен за овој момент. Овој момент е твојот живот.“ – Омар Хајам

„Биди среќен со она што го имаш и она што си, биди дарежлив со двете и нема да треба трагаш по среќа.“ – Вилијам Гледстоун

„Не е важно колку имаме, туку колку уживаме, тоа е среќа.“ – Чарлс Сперџен

„Има само еден пат до среќата, а тоа е да престанеме да се грижиме за работите кои се надвор од моќта на нашата волја.“ – Епиктет

„Не чекај другите луѓе да те направат среќен. Секоја среќа што ја добиваш мора самиот да си ја создадеш.“ – Алис Вокер

„Среќата често се протнува низ врата која не знаеш дека си ја оставил отворена.“ – Џон Баримор

Детокс со моркови за 1 ден: Ова е го планот!

Морковите имаат многу предности. Покрај тоа, овој зеленчук е многу корисен и дава чувство на ситост, исто така е и нискокалорично и има способност да го отстрани вишокот вода од организмот и да го исчисти стомакот од токсините.

Совршено, нели?

Класичната верзија на дневниот пост со моркови ја вклучува само употребата на овој зеленчук. Морковите можат да се јадат сурови и варени, во форма на сокови и пијалоци.

Исто така, не заборавајте да пиете 1,5-2 литри чиста минерална вода. Благодарение на морковот, можете да ја нормализирате работата на желудникот, па дури и да ги изгубите килограмите и вишокот на течности.

Како да се организира еднодневен пост со моркови?

Ако сакате да организирате еднодневен пост со моркови, можете да изберете една опција од менито за себе.

Детокс 1

Појадок: 200 гр моркови

Ужинка: 1 суров морков

Ручек: супа од моркови (200-300 гр)

Ужина: 150 гр салата од моркови со јаболко

Вечера: 200 гр варени моркови

Време за спиење: чаша сок од моркови или смути

Детокс 2

Појадок: 200 гр салата од моркови и цвекло

Ужина: 150 гр рендани сурови моркови со јогурт

Ручек: супа од моркови

Ужина: 1 суров морков

Вечера: шницла од моркови

Пред спиење: 1 суров морков

Најчитани

Твитови