Дали постои зависност од порнографија?

Актерката Џејда Пинкет Смит неодамна јавно зборуваше за нејзината зависност од порно филмови. Подоцна таа кажа дека во периодот кога се обидувала да апстинира имала нездрав однос кон порнографијата.

Таа рече дека го користела порното за да ја исполни емоционалната празнина.

„Тоа беше како пополнување празнина, барем така си мислите, а всушност не е“, објасни Смит.

Порнографијата во ера на паметни телефони, таблети и лаптопи стана попристапна од кога било досега. Додека некои луѓе може да уживаат во порнографски содржини на здрав начин, за други може да стане нездрава опсесија.

Она што уште може со сигурност да се каже дека уште не е дијагностицирана зависност од порнографија како пореметување.

Долго време меѓу психолозите се води дискусија околу тоа дали компулсивното гледање на порнографски содржини може да се смета за зависност.

Но, во најновото издание на Прирачникот за дијагностика и статистика на ментални пореметувања не е наведена зависноста од порнографија. Иако имаше дискусии за додавање на хиперсексуални пореметувања во кои би било вклучено компулсивното користење порнографија, во конечниот предлог идејата беше одбиена поради недостиг на научни истражувања.

Некои експерти сметаат дека компулсивното користење на порнографски содржини би можело да биде манифестација на CSBD – пореметување што се карактеризира со постојана шема на неуспешно контролирање на интензивни, повторувачки сексуални импулси или нагони што резултираат со повторување на сексуалното однесување.

„Голем број поединци поминуваат премногу време гледајќи порно. Иако тоа само по себе не претставува пореметување на менталното здравје, ако личноста продолжува да гледа порно филмови и тоа им штети на нејзините емоции и секојдневното функционирање до степен личноста да не може да ја промени таа навика, тоа изгледа како психичко пореметување, исто како и коцкањето“, вели психологот Рори Рејд.

Едно мало истражување спроведено на Универзитетот Кембриџ во 2014 година покажа дека кај личностите со компулсивно сексуално однесување гледање порнографија е регистрирана мозочна активност слична како кај зависниците од дрога.

Меѓутоа, иако овие заклучоци се интересни, ниту едно истражување нема докази дека овие поединци се зависни од порнографија. Тоа не значи дека нема луѓе кои се борат со компулсивно-опсесивно гледање порно.

Иако не е регистрирана како зависност, оваа појава има сериозни негативни последици.

„Кога употребата на порнографија се одразува штетно на личните односи на поединецот, претставува ризик за работното место и негативно влијае на нивниот сексуален живот, тоа се први знаци дека тоа зазема размери на зависност“, вели Рејд.

Мажи, сте слушнале ли за Наполеонов комплекс?

Според некои преданија, Наполеон нискиот раст го компензирал војувајќи. Наполеновиот комплекс е еден од најголемите машки проблеми со кои мора да се борат целиот живот.

Личноста која има просечен или неколку сантиметри помал раст од останатите, се чувствува неадекватно и помалку вредно.

Стереотипот кој ги прати мажите со низок раст е дека се поагресивни, погласни и имаат желба за привлекување внимание и докажување.

Фројд тоа го објаснува со фактот дека тоа е одбрамбен став на егото заради кое мажот не може да поднесе да е понизок од просекот.

Антрополозите го поврзуваат агресивниот настап на ниските мажи со еволуциската теорија според која ниските и слаби мажи својата надмоќ ја докажувале така што биле гласни и нападни.

Научниците од центарот за контрола на болести во Атланта неодамна објавиле студија која покажала дека тоа може да биде вистина, односно дека ниските луѓе се поагресивни и понасилни.

Студијата опфатила 600 мажи на возраст од 18-50 години и утврдено е дека тие кои се чувствувале помалку мажествено имаат три пати поголема веројатност да станат насилници.

Стручните лица тврдат дека ниските мажи се чувствуваат поранливо и се склони кон параноја. Но, треба да се наведе дека тестираната група сепак е премногу мала за да може да се извлечат коректни заклучоци.

Зошто сексот на плажа понекогаш е лоша идеја?

Иако звучи многу привлечно и романтично, природата не работи во ваша полза кога се во прашање интимните и страствени моменти. Освен тоа што има многу работи кои ќе ви пречат, ризикувате и опасност од инфекции.

А навистина звучи секси: море, плажа, песок, двајца заљубени… Но, не е се така едноставно како што изгледа. Еве зошто сексот на плажа може да се претвори во ноќна мора.

Песокот влегува секаде

Песочните плажи изгледаат како од бајка, но не се идеално место за секс. Ситните песочни зрнца ќе ви се вовлечат речиси во сите делови од телото, а ако ви се залепат за телото, тогаш ќе ви сметаат за време на односот, а можно е и да почувствувате болка ако влезат во интимните делови.

Сексот би требало да биде спонтан

Но, не е. За почеток ќе посакате да ставите нешто под себе, затоа што не можете да бидете голи ниту на песок, а особено не на камења, бидејќи ќе ве боли. Морате да ставите пешкир или ќебе, но за да не ви пречат, ќе мора да ставите камења на краевите за ветерот да не ги вее. Кога ќе го направите тоа, сфаќате дека сепак има премногу луѓе околу вас, па потоа одите да барате поосамени плажи. Кога ќе го направите се ова, подготвени сте за акција. Но, дали? Или попатно сте ја изгубиле желбата затоа што тоа веќе е навистина детално планиран секс.

Летен пинџур со тиквички - вкусно и брзо се прави

Многу лесно и вкусно пинџурче за ручек во жешки денови.

Се сецкаат тиквички, модар патлиџан, пиперки и домати и се ставаат во тава.

Се посолуваат и се става малку зејтин, се меша и се пече околу пола час на 180 степени. Треба да се промешува неколку пати за време на печењето. Пред крајот се додава сецкан лук и магдонос, се промешува и се пече уште 5 минути.

Состојки 2 тиквички 5,6 пиперки (благи и по некоја лута ако сакате) 3 домати 1 модар патлиџан 1 голема лажица свеж магдонос 2 чешниња лук по вкус масло и сол

Се сервира со павлака и сиренце.Наздравје! Прочитај повеќе: 

Најчитани

Твитови