Стероидите и лековите против ќелавост ја намалуваат машката плодност

Научниците откриле еволутивен парадокс во чиј центар се мажите кои ја намалуваат можноста за остварување на потомство за да изгледаат што попривлечно. Станува збор за земање на стероиди, таблети за опуштање и оние кои делуваат на намалување на ќелавоста, а влијаат на машката плодност, пишуваат од Би-би-си.

Овој феномен наречен е „Mossman-Paceyev“ парадокс по научниците кои први го опишале во стручната литература.

Консумирањето на стероиди заради брзото создавање на мускулна маса или едноставни лекови против ќелавост можат многу негативно да влијаат на машката плодност и да предизвика проблеми кај паровите кои сакаат деца.

„Забележав дека некои мажи кои доаѓаат да ја тестираат на плодноста се наоѓаат во големи проблеми. Се трудат да изгледаат како да се на “врвот на еволуцијата“. Но во вистинска еволуциска смисла се многу слаби, затоа што без причина во нивната ејакулација немаше сперматозоиди“ - вели Џејмс Мосман, професор на американскиот Универзитет Браун.

Намалување на репродуктивниот потенцијал 

Анаболичките стероиди го “имитираат“ делувањето на машкиот хормон тестостерон и се користат за зголемување и зајакнување на мускулите, а нивни редовни корисници се бодибилдерите. 

„Нели е иронично мажите да одат во теретана за да изглдаат поубаво, посилно и попривлечно, воглавно само за да привлечат повеќе жени, а ненамерно го намалуваат својот репродуктивен потенцијал“ - вели Алан Паси од Универзитетот во Шефелд.

Стероидите “ја лажат“ хипофизата на начин што тестисите работат пребрзо, појаснуваат истражувачите. Жлездите реагираат со прекин на произведување на двата хормона клучни за произведување на спермата - PSH и LH.

Научниците велат дека слична ситуација се случува и меѓу мажите кои користат лекови за спречување на опаѓање на косата.

Стероидите воглавно го менуваат начинот на кој тестостеронот метаболизира во телото и тој докажано може да го ограничи губењето на коса, но и непосакувано да се дојде до еректилна дисфункција и намалување на плодноста.

Паси предупредува дека околу 90 отсто од мажите кои редовно користеле некој облик на анаболички стероиди можат да станат стерилни.

Убавина е во деталите - Во Неуромедика посетете го естетскиот и пласитичен хирург д-р Чагри Саде

Деталите на вашиот лик, големината на вашите усни, совршената кожа која го содржи животното искуство, но и суптилно и естетски подобрено на префинет начин кој едноставно ја поттикнува вашата внатрешна убавина. Деталите на вашиот изглед на тело, графи, стомак, нозе кои со многу едноставни и лесни процедури можат да го подобрат изгледот и да ја поттикнат вашата самодоверба.  

Секој од овие детали можат да бидат онакви какви посакувате само реализирани од вештите раце на естетскиот и пласитичен хирург д-р Чагри Саде. 

Изборот на доктор и хирург на кој го доверувате вашиот физички изглед е од непроценцлива важност. Особа која пред се е медицинско лице кое работи повеќе години во својата струка и има стотици задоволни пациенти, вистински професионалец кој континуирано ги следи сите светски трендови во реализирање на сите инетервенции, естета која ги разгледува и интерпретира интервенциите според највисоки естетски норми.

 

Д-р. Чагри Саде е паслетичен и естетски хирург кој доаѓа од Истанбул, Турција, земјата која е 5та во свет во категорија на естетски хирурзи и беспрекорните резултати од самите интервенции во поглед на реализација и секако естетика и убавина.

Tретмани и интервенции кои ги изработува д-р. Чагри Саде се:

⦁ Ринопластика – естетски хируршки зафат на нос

⦁ Отопластика – хируршка корекција на истакнати уши

⦁ Секундарен хируршки зафате на нос

⦁ Зголемување на гради

⦁ Покревање и зголемување на гради

⦁ Мамопластика – покревање на гради

⦁ Намалување на гради

⦁ Блефаропластика – хируршка интервенција на очните капаци

⦁ Палпебрае инфериорна хирургија

⦁ Масно вбризгување (лице)

⦁ Ласерска/васер хи-дефо липосукција

⦁ Целосен лифтинг на лице

⦁ Среден лифтинг на лице

⦁ Абдоменопластика

⦁ Хирургија на раце

⦁ Хирургија на фемур

⦁ Трансплатација на коса

⦁ Лифтинг на веѓи

⦁ Француски лифтинг

⦁ Аква голд третман

⦁ Ботокс

⦁ Полнење филер

Закажете термин кај д-р Чагри Саде за среда (24.01.2020) во Болница Неуромедика на телефонските броеви 02 3133 313 и 075 402 000 или plasticsurgery@neuromedica.com.mk

Секс поза која ќе ви ја „зачини“ постелата!

Совршена за оние кои толку се прејале руска салата, што не можат да се помрднат.

„Возење санки“ е идеална за новогодишната ноќ или кога сакате луда забава во кревет, благодарение на својата празнична тема. Оваа „мрзлива“ поза во сексот вклучува и малку помрднување и може да се постигне многу едноставно.

Легнете на кревет свртени на стомак, исправете ги нозете, а колковите благо подигнете ги, за да го намалите притисокот на стомакот.

Партнерот нека легне врз вас (слично како во doggy поза). Доколку сте имале обилен оброк непосредно пред чинот, не се грижете, бидејќи во оваа положба нема да почувствувате силна тензија во стомакот.

Велат и дека е добра за „лечење“ од мамурлак.

Похован леб со бадеми е вистинско уживање!

Повеќето го јадат за доручек, но навистина е добар и доколку станувате подоцна и имате мамурлак.

Похован леб јадеме многу често, а најмногу во слатко издание. Еден од повкусните рецепти е оној со тостирани бадеми и шеќер во прав, на кого навистина е тешко да се одолее. Припремата трае некои 15 минути, но би било убаво лебот некое време да отстои во ладилникот пред печење.

СОСТОЈКИ:

– 100 грама бадеми како листови

– 3 јајца

– 250 милилитри млеко

– 3 лажици брашно

– малку сол

– 1/2 лажичка прашок за пециво

– 1/2 лажичка екстракт од бадеми

– 6 тенки кришки леб (или 12 од багет)

– 3 лажици сончогледово масло

– шеќер во прав

ПРИПРЕМА:

1. Пропржете ги ливчињата бадеми и кога ќе добијат златникава боја, тргнете ги од ринглата.

2. Тавата обложете го со хартија за печење.

3. Во голем сад измешајте ги јајцата, млекото, брашното, прашокот за пециво, солот и екстрактот од бадеми.

4. Натопете ги кришките од двете страни во смесата, ставете ги на тавата и префрлете ги во ладилникот на саат време да отстојат.

5. Загрејте го сончогледовото масло во тавчето. Лебот од едната страна посипете го со бадеми, па пржете го по неколку минути на двете страни.

6. Пред да ги послужите кришките, ставете шеќер во прав.

Пријатен апетит!

Најчитани

Твитови