Мажите кои ја поседуваат оваа особина потешко пронаоѓаат партнерки

Самодовербата е многу убава особина и кај мажите и кај жените. Меѓутоа, треба да знаете кога е вистинско време и место за истакнување на оваа особина, инаку се предизвикува контраефект.

Запознавањето на партнерите по пат на разни апликации и сајтови станува сѐ попопуларно, а неодамнешното психолошко истражување на еден американски универзитет покажало дека самодовербата може да помогне во овој вид на запознавање, но под услов таа да не е претерана. 

Статистиката на страницата “OkCupid” покажува дека со покажувањето на претерана самодоверба се намалува веројатноста од привлекување на посакуваната личност. Претераната самодоверба не се гледа само кај младите мажи. Оваа сѐ почеста појава е позната и како феноменот Лејк Вобегон, кој го гледаме кога личноста смета дека е исклучително подобра од другите, мислејќи дека има висока интелигенција или се смета за надредена на било кој друг начин.

Интернет страницата “OkCupid” за онлајн запознавање докажала дека преценувањето на сопствените способности, луѓето го користат за да се покажат како попаметни и подобри, а постојат и лаги за изгледот за да се освои спротивниот пол. Истражувањето ги поделило корисниците во две групи: од 18 до 22 години и од 45 до 55 години.

Високото ниво на самодоверба е поврзано со почести разговори, а истото е забележано кај сите старосни групи, додека иницијатива за разговор почесто преземаат постарите самоуверени личности, но и младите жени. Се покажало и дека помладите мажи кои се поскромни добиваат повеќе пораки, а оние со ниска самодоверба брзо ги претвораат пораките во подолги разговори.

Се воочува и дека самодовербата расте со текот на годините. Младите сакаат да ја шират сликата на самодоверба, но всушност немаат самопотврда во личните резултати, поради што се јавува и потребата за докажување.

За лице без брчки не Ви требаат скапи креми: Применете ги овие вежби и гледајте како се создава магија!

Против брчките, несаканите гласници на возраста, кремите и хируршките интервенции не се единственото решение.

Со одредени видови на мускулна гимнастика, исто така, може да се постигне многу. Ова е истовремено ефикасен начин за опуштање и пронаоѓање на внатрешен мир, велат експертите.

Со цел да се направат што е можно поефикасни вежби, тие треба да се прават дневно, наутро и навечер, во траење од пет минути.

* Против брчките помеѓу веѓите, стиснете ги веѓите шест секунди, како да се муртите, а по пауза од 10 секунди повторете ја вежбата.

* Растегнете ги усните со палците во насмевка на кловн, и со показалците притиснете ги надворешните делови од очите истовремено за да избегнете создавање нови брчки. Вежбата трае шест секунди, а потребни се 10 секунди пауза.

* Правете вежби со јазикот, наизменично испружете и вовлечете го јазикот против формирањето на подбрадок.

* За добра циркулација на крв, длабоко вдишете воздух и надујте ги образите, а потоа неколку пати префрлете го воздухот од една на друга страна на образите.

Рецепт на денoт: Посни полжавчиња со сусам!

1. Се замесува од сите состојки меко нелепливо тесто. Се остава да стаса. Се премесува и се сучи правоаголна кора која се премачкува со премазот. Се прави ролат и се сечат мали парчиња да дојдат како полжави.

2. Од страната на секое крукче-полжав се макнува во вода и се валка во сусам. Се оставаат да стасаат. Се печат во загреана рерна на 200С-35мин. 

Состојки

250 мл масло

500 мл вода 1 и пол квасец

4 лажици шеќер

1 лажица сол

1.200 гр брашно

Премаз

1 филџан вода

2 лажици брашно

2 лажици масло

прстофат сол

извор: moirecepti.mk

Идеални фризури за дами со густа коса!

Повеќето жени копнеат по коса полна со волумен и користат многу beauty производи за барем визуелно да го постигнат ефектот на густа коса.

Од друга страна, жените кои имаат многу густа коса имаат големи потешкотии да изберат идеална фризура. Најголем проблем за луѓето со густа коса претставуваат деновите кога косата е непослушна, бидејќи тогаш е нескротлива и не постои ништо со што можете да ја фиксирате и соберете, за да не се распадне за половина час.

Ако имате долга, густа коса, страничните плетенки се идеален избор на фризура за дневни, casual комбинации. Ако сакате формална фризура за работа, убаво исчешлајте ја косата и направете фризура што ќе го задржи секој прамен на свое место.

Од друга страна, ако сте обожавател на бохо стилот, извлечете неколку прамени, за целата фризура да добие messy изглед.

Пунџата е исто така фризура, која ќе ја скроти вашата коса во текот на денот. Најубави се пунџите со волумен, кои изгледаат стилски и богато, па затоа се најдобар избор за девојки со долга и густа коса.

Можете да се одлучите за ниска или висока пунџа, неуредна или совршена балетска пунџа, сè ќе изгледа беспрекорно.

Најчитани

Твитови