Работи кои треба да ги знаеме за депресијата

Во денешно време, депресијата е многу честа меѓу луѓето, а таа не бира пол или возраст.

Голем дел од луѓето често не бараат помош, мислејќи дека не е физичка состојба или болест која треба да се лекува, но грешат во тоа.

Ова се неколку работи кои треба да ги знаеме за депресијата.

Таа може да се јави без добра причина

Сигурно некогаш некој ви рекол дека се чувствува депресивно, а вие сте се запрашале зошто е тоа така. Но, клиничката депресија треба да не се меша со тагата и стресот. Таа често се јавува без причина. Кога хемикалиите во мозокот кои го контролираат расположението се во нерамнотежа, доаѓа до појава на непријатни чувства, дури и кога се во нашиот живот е во совршен ред.

Постојат различни причинители

Не е можно да се утврди само една причина, а истражувањата најчесто покажуваат комбинација на повеќе фактори. Често тоа е и спој на генетските предиспозиции и одредени фактори на окружувањето.

Таа е различна и многу посериозна од обичната тага

Тагата е дел од нашата личност, природна реакција на одредени околности. Секој од нас се чувствувал тажно. За разлика од тагата, депресијата претставува психичка болест која има повеќе симптоми кои се различни од тагата и лошото расположение.

Невремето искрши автомобили во Крива Паланка (ВИДЕО)

Невремето кое вчера беснееше во Крива Паланка попладнето, направи голема штета.

Пукнати ветробрански стакла, оштетени објекти се само дел последиците, кои се гледаат во видеото од невремето постирано на сајтот на Курир.

Невремето се случи додека цела Македонија беше во жолта фаза.

Убиство го потресе Скопјe: Семејна драма заврши трагично

Скопјанка била убиена вчера вечер во скопската населба Шуто Оризари, објави 24 Инфо.

Убиството се случило околу 22 часот и 30 минути кога 31-годишната жена настрадала сакајќи да спречи тепачка меѓу двајца братучеди. Тие почнале расправија додека седеле и пиеле во дворот на едниот од нив, па едниот се вратил со нож, а сопругата на едниот од братучедите се обидела да ги смири и раздвои., но во хаосто таа била прободена.
Од МВР го потврдија убиството, а детали денеска.

За една недела 70 нови случаи на морбили

Министерството за здравство информира дека во текот на изминатава недела се регистрирани 70 нови случаи на мали сипаници што е за 17 случаи помалку во однос на претходната недела.

На Клиниката за инфективни болести се лекуваат вкупно 14 пациенти, од кои 12 возрасни и две деца. На одделот за интензивна нега продолжува лекувањето на 16-годишната пациентка со церебрална парализа и ЕPI по морбили и масивна пневмонија.

Кумулативно од почетокот на епидемијата во декември 2018, досега, во нашата држава се регистрирани 1.891 случај на мали сипаници со инциденца од 91,4 на 100.000 жители.

Вкупниот број на вакцинирани лица на возраст до 14 години со МРП вакцина од почетокот на епидемијата, пак, изнесува 29.857. Од нив, 15.250 деца се вакцинирани на територија на градот Скопје, додека пак, во останатиот дел од државата вакцинирани се 14.607 деца.

„Родители ја препознаа важноста за навремено вакцинирање на децата. Не постои друга поефективна медицинска технологија што го заштитила и го унапредила човековото здравје како вакцинацијата. Таа е единствената мерка за заштита од мали сипаници“, велат од МЗ.

Во извештајот на Европската Комисија се вели дека Министерството за здравство презеде чекори за контрола на ситуацијата со епидемијата, преку директна вакцинација во училиштата и детските градинки и со започнување на голема кампања за вакцинација.

„Само со стапка на вакцинација од над 95 отсто од населението, ќе обезбедиме колективен имунитет и ќе биде оневозможено ширење на вирусот меѓу популацијата. Сите деца што се невакцинирани, за да се заштитат од заболувањето, треба веднаш да се вакцинираат“ велат од Министерството.

Најчитани

Твитови