Заминувањето на годишен одмор е добро за срцето и за умот

Научниците дојдоа до откритие дека годишниот одмор, без разлика дали е зимски или летен, е многу добар за срцето и за умот. Истражувањата спроведени со текот на годините укажуваат на тоа дека празниците и одвојувањето од дневната рутина се многу повеќе од фотографирање и купување сувенири и дека донесуваат евидентна корист за здрвајето.

Последното истражување следело мажи на возраст од 50-тина години и тоа во тек на девет години и заклучиле дека тие што земаат повеќе годишни одмори се помалку склони кон умирање од кардиоваскуларни болести, вклучително и срцеви удари. Останатите анкети и студии го поврзуваа одморот со помали депресии, намалување на стресот и со подобра општа состојба.

Д-р Ананд Рохатги, пребентивен кардиолог, вели дека потребно поголемо истражување на оваа тема, но дека оваа теза има смисла.

„Тоа во главно се опсервациски студии, но луѓето кои земаат помалку одмори, вообичаено се под поголем стрес и имаат повеќе здравствени проблеми. Доколку не земете слободно време за себе, нема да се снајдете добро иќе бидете склони кон повреди, воспаленија, но и сериозни боелсти“, вели тој.

Една од препреките за сонесување конечни заклучоци е тоа штѕо е тешко да се одвои само одморот од другите фактори кои негативно влијаат на здравјето.

„Луѓето кои одлучуваат да заминат на одмор или кои се во прилика да имаат повеќе одмори може да бидат многу поразлични во здравствена смисла од оние кои не одат на одмор. Но, тоа може да биде поврзано и со финансиската состојба, а не само со одморот“, влеи тој.

Сепак, како кардиолог вели дека препорачува, особено на оние со срцеви проблеми, да намалат со стресот, па така и одморот доаѓа како препорака.

„Стресот го качува крвниот притисок, може да го забрза пулсот, да доведе до аритмии или да ги влоши овие состојби. Постојат јасни кардиоваскуларни импликации за одржување рамнотежа и намалување на стресот. На нив мора да работите на дневно ниво. Мора правилно да се користи тој одмор“, додава докорот.

Секако, и тоа што работите и што јадите може да направи разлика. Се препорачува и за време на одморот да ја одржувате рутината за јадење, и задолжително да се зема ужина.

Мажи, сте слушнале ли за Наполеонов комплекс?

Според некои преданија, Наполеон нискиот раст го компензирал војувајќи. Наполеновиот комплекс е еден од најголемите машки проблеми со кои мора да се борат целиот живот.

Личноста која има просечен или неколку сантиметри помал раст од останатите, се чувствува неадекватно и помалку вредно.

Стереотипот кој ги прати мажите со низок раст е дека се поагресивни, погласни и имаат желба за привлекување внимание и докажување.

Фројд тоа го објаснува со фактот дека тоа е одбрамбен став на егото заради кое мажот не може да поднесе да е понизок од просекот.

Антрополозите го поврзуваат агресивниот настап на ниските мажи со еволуциската теорија според која ниските и слаби мажи својата надмоќ ја докажувале така што биле гласни и нападни.

Научниците од центарот за контрола на болести во Атланта неодамна објавиле студија која покажала дека тоа може да биде вистина, односно дека ниските луѓе се поагресивни и понасилни.

Студијата опфатила 600 мажи на возраст од 18-50 години и утврдено е дека тие кои се чувствувале помалку мажествено имаат три пати поголема веројатност да станат насилници.

Стручните лица тврдат дека ниските мажи се чувствуваат поранливо и се склони кон параноја. Но, треба да се наведе дека тестираната група сепак е премногу мала за да може да се извлечат коректни заклучоци.

Зошто сексот на плажа понекогаш е лоша идеја?

Иако звучи многу привлечно и романтично, природата не работи во ваша полза кога се во прашање интимните и страствени моменти. Освен тоа што има многу работи кои ќе ви пречат, ризикувате и опасност од инфекции.

А навистина звучи секси: море, плажа, песок, двајца заљубени… Но, не е се така едноставно како што изгледа. Еве зошто сексот на плажа може да се претвори во ноќна мора.

Песокот влегува секаде

Песочните плажи изгледаат како од бајка, но не се идеално место за секс. Ситните песочни зрнца ќе ви се вовлечат речиси во сите делови од телото, а ако ви се залепат за телото, тогаш ќе ви сметаат за време на односот, а можно е и да почувствувате болка ако влезат во интимните делови.

Сексот би требало да биде спонтан

Но, не е. За почеток ќе посакате да ставите нешто под себе, затоа што не можете да бидете голи ниту на песок, а особено не на камења, бидејќи ќе ве боли. Морате да ставите пешкир или ќебе, но за да не ви пречат, ќе мора да ставите камења на краевите за ветерот да не ги вее. Кога ќе го направите тоа, сфаќате дека сепак има премногу луѓе околу вас, па потоа одите да барате поосамени плажи. Кога ќе го направите се ова, подготвени сте за акција. Но, дали? Или попатно сте ја изгубиле желбата затоа што тоа веќе е навистина детално планиран секс.

Летен пинџур со тиквички - вкусно и брзо се прави

Многу лесно и вкусно пинџурче за ручек во жешки денови.

Се сецкаат тиквички, модар патлиџан, пиперки и домати и се ставаат во тава.

Се посолуваат и се става малку зејтин, се меша и се пече околу пола час на 180 степени. Треба да се промешува неколку пати за време на печењето. Пред крајот се додава сецкан лук и магдонос, се промешува и се пече уште 5 минути.

Состојки 2 тиквички 5,6 пиперки (благи и по некоја лута ако сакате) 3 домати 1 модар патлиџан 1 голема лажица свеж магдонос 2 чешниња лук по вкус масло и сол

Се сервира со павлака и сиренце.Наздравје! Прочитај повеќе: 

Најчитани

Твитови