Кога мајката што дои е болна, дали ќе му наштетите на бебето?

Кога мајката што дои е болна, таа преку млекото му пренесува на детето антитела кои му помагаат да се заштити од развој на болеста, тврдат експертите.

Всушност, со доењето му создавате на детето „штит“ кој го чува и од вашите и од бактериите на другите луѓе. Дури и ако вашето дете се разболи, многу брзо ќе оздрави ако го доите.

Кога не би требало да го доите бебето?

Постојат неколку исклучоци од правилото дека секогаш треба да се дои бебето. Според Американскиот центар за превенција и контрола на болести, доењето не е препорачливо доколку мајката има ХИВ, туберкулоза или човечки Т-лимфотропен вирус тип 1 или 2, доколку прима хемотерапија или одела на третман на зрачење поради канцер. Исто така, доколку детето има галактосемија (ретко генетичко нарушување), немојте да го доите бебето.

Што ако бебето е болно?

Како и возрасните, и децата често ги менуваат своите навики ако не се чувствуваат добро. Дури и кога бебето има воспоставено распоред на хранење, важно е да се прејде на доење на барање ако бебето е болно. На тој начин ќе спречите дехидрирање. Некои бебиња едноставно одбиваат да цицаат кога се чувствуваат лошо. Обратете му се на педијатар за совет за да бидете сигурни дека бебето добива сѐ што треба.

На што треба да се обрне внимание при доењето?

Важна е хидратацијата – пијте многу вода доколку не се чувствувате добро. На тој начин ќе обезбедите доволна количина млеко. Обрнете внимание на положбите – доколку сте болни, лежете настрана и одморајте се додека бебето јаде. Ако носето на бебето е затнато, тогаш поставете го исправено за да може да диши нормално додека јаде.

Малите кучиња се поагресивни

И покрај верувањата дека најагресивни и најопасни кучиња се бул-териерите (пит бул, стафордски териер), доберманите и ротвајлерите, ново американско истражување посочува дека најопасни се малите раси. Трудот е објавен во списанието „Аплајд енимал бихејвиор сајенс“, а спроведен од Универзитетот на Пенсилванија.

Тоа опфатило 6.000 испитаници, сопственици на 33 раси кучиња, и се покажало дека најагресивно куче е – дакелот (познат и како јазавичар). Според наводите, секој петти дакел гризнал непознато лице или нападнал друго куче, а секој дванаесетти го нападнал својот сопственик. На второ место е чивавата, а трети е „Џек Расел“ териерот.

Најнеагресивни се басетите, златните ретривери, лабрадорите, сибирските хаски и англиските кратковлакнести борзои. Бул-териерите и ротвајлерите се некаде на средина, а некои и под просекот. Научниците напомнуваат и дека за нападите на оние „големите кучиња“ нај многу се говори оти тие се посилни и поопасни од другите.

Истражување: Малите кучиња се поагресивни | opserver.mk

Карлеуша се смири со најголемата ривалка, познати деталите

Кристина Киа Коcкар и Јелена Карлеуша се смирија.
 
Фолк дивата одлучи да ги „закопа военаите секири“ заради мајката на Киа која во младоста му помагала на нејзиниот сопруг Душко.

– „Никогаш не мислев ништо лошо, без врска се препукувавме … Бев културна, постојано велев дека тоа е само шоубизнис. Имаше една работа што многу ми пречеше, но сега нема да зборувам за тоа. Било, па поминало. На Карлеуша и се случи трагедија во случајот со мајка и, па јас не продолжив повеќе да полемизирам со неа. Потоа видов дека на Инстаграм Јелена ми ја лајкнала нејзината песна што јас ја изведував. Јас на настапите пејам дури четири нејзини песни“  – изјави Киа за српски „Гламур“.

Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место…

Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека токму тој го загрозува здравјето и го убива расположението. Нешто помал број (но сепак значаен) се оние кои поради стресот со кој се соочуваат секојдневно развиваат сиптоми на депресија. Со оглед на состојбата во друштвото, мал број на работни места и силната конкуренција разбирливо е зошто толку многу стресот е присутен. Се обидовме да пронајдеме решенија што ќе ви помогнат засекогаш да го победите стресот:

Земете пауза!

Иако понекогаш се чини дека тоа ќе предизвика катастрофа од поголеми размери ако го напуштите работното место, тоа нема да се случи. Направете пауза од половина час, прошетајте, јадете ужина во мир или разбистретете ја главата на свеж воздух. Тргнувајќи се од стресната средина, па макар и на кратко, ќе ве опушти, ќе се смирите и ќе ги наполните батериите, а со тоа ќе бидете и продуктивни.

Џвакајте!

Бројни студии покажале дека гумите за џвакање го намалуваат стресот за дури 17%, а освен тоа што смируваат, за дури 67% ги подобруваат мултитаскинг способностите.

Најчитани

Твитови