Што се случува со интимните делови со текот на годините?

Како што старееме, не се менува само нашето лице туку и нашето тело. Брчките на лицето сведочат за нашите години, но стареењето не ги заобиколува ни нашите интимни делови, па така и пенисот и вагината стареат како што старееме ние.

Пенисот е дел од телото и старее подеднакво како и целото тело иако на мажите тоа понекогаш им звучи застрашувачки. Во зависност од тоа колку години имате сега, еве што се случува со вашиот пенис и тестисите.

Се намалува величината на пенисот

Телото се регулира со помош на тестостероните. Сигурно се сеќавате на пубертетот кога вашето тело обилно почнало да го произведува тој тестостерон и неговото ниво било исклучително високо од почетокот на пубертетот до раните 20-ти години.

Кога ќе наполните 40 години, тестостеронот значително се намалува, а тоа може да доведе до намалување на величината на пенисот. Доколку имате повеќе масти во пределот на стомакот над карличната коска - кожата почнува да “виси“, а со тоа прави пенисот да изгледа помал.

Немојте да паничите, затоа што вашата “гордост“ не може да се намали преку ноќ и колку повеќе сте здрави тоа шансите се поголеми да ја задржите истата величина на пенисот на која што сте навикнале. Некои мажи ја немаат таа среќа, па затоа пенисот почнува да им се намалува по недостатокот на колаген во кожата.

Пенисот може да се “искриви“

Има различни описи на пенис, некои од нив се во облик на банана или пиперка. Без оглед на тоа дали е прав или накривен, вашиот пенис може да се “искриви“ како што стареете. Оваа накривеност често е последица на Пајрониева болест кога ткивото се собира во пенисот. До ова доаѓа преку повреда при секс и обично ги зафаќа мажите кои се меѓу 40-та и 60-та возраст.

Може да имате проблеми со ерективна дисфункција

Импотенцијата ги погодува 50-55 отсто од мажите од 40-та до 70-та годишна возраст, но не е органичена на оваа старосна граница. Причините може да бидат различни, психички, физички или нивната комбинација.

Неможноста да доживеете ерекција одвреме-навреме е нормална појава и може да биде поради стрес, анксиозност или премногу алкохол. Доколку ви се случува често можно е причината да е хормонска, висок крвен притисок или лековите кои ги пиете.

Проблеми со еректична дисфункција може да доведат до ментални проблеми, но не сте сами во тоа. Пораговарајте со вашиот доктор и запознајте се со вашите опции.

Вашите тестиси може да се спуштат и да се намалат

Кога ќе ви опадне нивото на тестостерон тогаш се намалува и произведувањето на сперма па поради тоа се намалуваат и тестисите. Некои мажи забележуваат дека тестисите им се спуштени што се случува поради губењето на еластичноста на кожата, а на некои од мажите тестисите им се природно спуштени.

Може да правите посебни вежби за да го зајакнете овој дел од телото. Постојат и многу медицински причини кои можат да доведат до оваа состојба па затоа ве советуваме задолжително да посетите доктор.

Интимните влакна стануваат поретки и седи

Ова е само уште еден знак дека нивото на тестостеронот во вашето тело се намалува. Сега нема повеќе да мора да се депилирате.

Најголемите проблеми се оние кои се поврзани со болката на пенисот и тестисите или отечени гениталии. Било која промена која предизвикува непријатности е причина да се јавите кај доктор. Ќе ви биде од корист и да поразговарате со некој повозрасен маж и да видите низ какво искуство поминал тој.

Син или ќерка одлучете сами: Жени, лекарите тврдат дека полот на детето можете да го одредите и вие!

Веќе сме слушнале разни совети од „народната медицина'', но навистина не мислевме дека постои гинеколог кој тврди дека изборот на соодветна исхрана и хигиенски навики може да влијаат на полот на идното дете.

Жозе Бенто е истакнат бразилски гинеколог кој неодамна направи серија на совети во врска со способноста да се влијае на полот на идното дете. Сè уште не знаеме што да мислиме, но сепак решивме да ви го пренесеме неговиот совет. Секогаш можете да се обидете и да имате 50% за успех. Според законот за веројатност или со законот на д-р Бенто, ние никогаш нема да дознаеме.

Теоријата на докторот се базира на рН на женските полови органи во времето на оплодување. Тој, всушност, смета дека „момчињата" се алкални, а „девојките" кисели. Неговиот прв совет се однесува на процедурата за миење на вагината пред сексуален однос.

Ако сакате момче, вагината треба да се измие со сода бикарбона, која делува прокисело. Идеален сооднос е две лажички сода во литар вода. Од друга страна, ако сакате една девојче, измиете ја вагината со оцет, кој, се разбира, делува кисело. Исто така, односот е две лажици оцет на литар вода.

Друг совет се однесува на женскиот оргазам. Оргазмот ја поттикнува секрецијата, па ако сакате машко, треба да почувствувате оргазам во исто време со партнерот. Сепак, лекарот е свесен дека можеби бара малку повеќе и додава дека може да биде малку пред партнерот. Впрочем, од суштинско значење е секретот. Ако сакате женско, тогаш откажете се од оргазми.

И покрај изјавите на докторот,  не е точно објаснета врската помеѓу внесот на калории и киселини во телото, тој тврди дека за зачнување мошко ќе придонесе строго намалување на калорискиот внес недела пред овулацијата. Не е одредено колку калории точно. Од друга страна, пак, ако се работи за женско, една недела пред овулација, се препорачува консумирање на високо-калорична храна. 

Освен тоа, со оглед на тоа дека има кисела и алкална храна, овој дел исто така влегува во теоријата. Кисела храна вклучува: јајца, пилешко, свинско месо, говедско месо, ориз, леб. Алкална храна вклучува: лубеница, авокадо, банана, компир, брокула, краставица!

Како хороскопските знаци постапуваат кога се лути!

Секој хороскопски знак на различен начин го изразува својот гнев. Еве и како:

Овен - Има краток фитил и брзо збеснува, во зависност од ситуацијата. Тие имаат страст кон животот и лесно се фрустрираат ако нешто им застане на патот.

Бик - Тврдоглави се и независни па сакаат да одат по она што ним им е замислено. Не зборуваат многу што значи дека кога ќе се налутат ќе имаат многу за кажување. Подгответе се добро.

Близнаци - Сепак, ако нешто ги налути тие одма би ви го соопштиле тоа затоа што не сакаат многу да ги држат работите под своја кожа. Не ги сакаат многу луѓето кои се обидуваат да ги контролираат или им кажуваат што да прават.

Рак - Ракот по природа е нежен и сочувствителен. Ако го налутите, не очекувајте дека ќе ви го каже тоа. Ако немате доволно силна интуиција да ја почувствувате неговата лутина, тогаш справувањето со Ракот нема воопшто да биде лесно. 

Лав - Имаат темперамент на дете и затоа не очекувајте да размислуваат на зрел начин. Тие може да направат различни сцени со кои ќе се обидат да го привлечат вашето внимание. Но сепак, нивната лутина не трае долго.

Девица - Потребно им е многу време да ги покажат своите чувства. Ако многу лошо ги повредите знаете дека сте изгубиле добар пријател, затоа што не простуваат лесно.

Вага - Веруваат во правда и веројатно ќе ви дадат шанса ако се обидете да ги повредите или налутите. Вагите се многу чувствителни, но не сакаат другите да го знаат тоа. Не очекувајте дека ќе го направат првиот чекор ако ги налутите.

Скорпија - Кај овој хороскопски знак не би можеле лесно да ја забележите лутината затоа што нивната самопочит не дозволува да го покажат тоа.  Но движењето на нивните тела лесно ќе го покаже тоа.  Ако се налутат, дајте им простор затоа што не сакаат да бидат притискани.

Стрелец - Стрелците не толерираат нелојалност или предавство. Силно избувнуваат и сигурно ќе сакате да побегнете ако успеете да ги налутите. Тој станува саркастичен и тоа е еден до знаците дека е лут. 

Јарец - Не се лутат многу. Тие повеќе уживаат во тоа да останат смирени отколку да ја трошат својата енергија на лутење. Не простуваат лесно затоа што си поставуваат високи стандарди за другите па доколку не ги оправдате нивните очекувања се разочаруваат.

Водолија - Ако ги налутите не очекувајте дека ќе се врткаат наоколу. Подобро би отишле во природа или на долго возење отколку да се занимаваат со своите емоции. Не сакаат да ги покажуваат своите емоции, а доколку врската со вас не им значи многу, никогаш нема да се обидат да ја поправат.

Риби - Не сакаат да се караат и тој момент ќе го избегнат по секоја цена. Се повлекуваат настрана за сами да го извлечат од себе она што го чувствуваат. Ако премногу им значите, секако дека ќе дојдат до вас и ќе разговараат за она што е потребно.

Ја напуштила работата како полицајка во затвор и станала порно ѕвезда!

Изабел Делторе била успешна затворска чуварка, но со тек на време почнало да и годи како ја гледаат затвореници па се одлучила на драстичен пресврт во кариерата.

Имено, Изабела сфатила дека како стриптизерка во една ноќ можела да заработи повеќе отколку како затворска чуварка за две недели. Математиката била пресудна па Изабел дала отакз во затворот и никогаш повеќе, како што вели, не се вратила.

„Ако некој сака танц во крило или соблекување преку Скајп, постојат јасни граници и се случува за размена на пари и се е транспарентно. Попрво би се жалела кога некој чувар или затвореник ќе го коментираше мојот изглед, вели Изабел.

Иако од претходната професија заминала поради објективизирање и сексизам, вели дека од неа научила многу работи кои и помагаат во новата работа, особено во однос со проблематичните клиенти.

На своите настапи понекогаш во публиката ги гледа и своите затвореници. Драго и е што излегле на слобода и се обидуваат да живеат нормален живот. 

Најчитани

Твитови