Работи што мажите ги прават само кога се вљубени

Вистинскиот маж се плаши дека ќе ја загуби жената што ја сака и не се плаши тоа да го признае.

Иако понекогаш во некои ситуации мажите ни се чинат бесчувствителни и себични, љубовта е таа магија што ќе ги промени и ќе ги претвори во чувствителни лица.

Доколку некогаш сте се прашале како ќе се однесува некој маж што е вљубен и што ќе промени кај себе си и како ќе се однесуваат кога ќе ја најдат жената на својот живот, еве можност тоа да го дознаете во продолжение:

Ќе сфати колку е среќен и ќе се труди тоа да го покаже

Вистинскиот маж има искуство и кога ќе запознае некоја девојка што му одговара ќе се труди да ја задржи по секоја цена и ќе биде среќен поради тоа што конечно ја нашол онаа вистинската.

Покажува колку навистина му значи

Без разлика на тоа што мажите често ги обвинуваме дека не покажуваат доволно чувства, кога ќе ја запознаат онаа вистинската тогаш ништо нема да кријат. Ниту љубомората, ниту восхитот, ниту онаа насмевка, ниту искрите во очите… Со сите мали знаци ќе покажат колку е среќен што ја нашол жената на својот живот!

Се плаши дека ќе ја загуби саканата личност

Да, вистинскиот маж се плаши дека ќе ја загуби жената што ја сака и не се плаши тоа да го признае.

Ќе се потруди да и пружа се што може

Мажот што ја обожава својата поубава половина ќе сака да и пружи се што е во негова моќ. Тој сака неговата избраничка да се чувствува како кралица и ќе се труди никогаш да не и недостига љубов, внимание и почит.

Не може да смисли причина зошто понатаму би чекал

Тоа е мигот кога сака да каже и да покаже колку му значи избраничката и зошто таа е вистинската за него. Кога знае дека ја нашол вистинската личност, тој сака да ја направи своја!

Малите кучиња се поагресивни

И покрај верувањата дека најагресивни и најопасни кучиња се бул-териерите (пит бул, стафордски териер), доберманите и ротвајлерите, ново американско истражување посочува дека најопасни се малите раси. Трудот е објавен во списанието „Аплајд енимал бихејвиор сајенс“, а спроведен од Универзитетот на Пенсилванија.

Тоа опфатило 6.000 испитаници, сопственици на 33 раси кучиња, и се покажало дека најагресивно куче е – дакелот (познат и како јазавичар). Според наводите, секој петти дакел гризнал непознато лице или нападнал друго куче, а секој дванаесетти го нападнал својот сопственик. На второ место е чивавата, а трети е „Џек Расел“ териерот.

Најнеагресивни се басетите, златните ретривери, лабрадорите, сибирските хаски и англиските кратковлакнести борзои. Бул-териерите и ротвајлерите се некаде на средина, а некои и под просекот. Научниците напомнуваат и дека за нападите на оние „големите кучиња“ нај многу се говори оти тие се посилни и поопасни од другите.

Истражување: Малите кучиња се поагресивни | opserver.mk

Карлеуша се смири со најголемата ривалка, познати деталите

Кристина Киа Коcкар и Јелена Карлеуша се смирија.
 
Фолк дивата одлучи да ги „закопа военаите секири“ заради мајката на Киа која во младоста му помагала на нејзиниот сопруг Душко.

– „Никогаш не мислев ништо лошо, без врска се препукувавме … Бев културна, постојано велев дека тоа е само шоубизнис. Имаше една работа што многу ми пречеше, но сега нема да зборувам за тоа. Било, па поминало. На Карлеуша и се случи трагедија во случајот со мајка и, па јас не продолжив повеќе да полемизирам со неа. Потоа видов дека на Инстаграм Јелена ми ја лајкнала нејзината песна што јас ја изведував. Јас на настапите пејам дури четири нејзини песни“  – изјави Киа за српски „Гламур“.

Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место…

Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека токму тој го загрозува здравјето и го убива расположението. Нешто помал број (но сепак значаен) се оние кои поради стресот со кој се соочуваат секојдневно развиваат сиптоми на депресија. Со оглед на состојбата во друштвото, мал број на работни места и силната конкуренција разбирливо е зошто толку многу стресот е присутен. Се обидовме да пронајдеме решенија што ќе ви помогнат засекогаш да го победите стресот:

Земете пауза!

Иако понекогаш се чини дека тоа ќе предизвика катастрофа од поголеми размери ако го напуштите работното место, тоа нема да се случи. Направете пауза од половина час, прошетајте, јадете ужина во мир или разбистретете ја главата на свеж воздух. Тргнувајќи се од стресната средина, па макар и на кратко, ќе ве опушти, ќе се смирите и ќе ги наполните батериите, а со тоа ќе бидете и продуктивни.

Џвакајте!

Бројни студии покажале дека гумите за џвакање го намалуваат стресот за дури 17%, а освен тоа што смируваат, за дури 67% ги подобруваат мултитаскинг способностите.

Најчитани

Твитови