Дали е поздраво да јадете свеж или цеден портокал

Живееме во време кога секојдневните обврски ни диктираат како ќе се храниме,  а кога станува збор за храната често правиме грешки. Но, грешиме и кога правиме сокови со цел да ги надополниме потребните витамини. Живееме во време кога се популарни смути и цедените сокови, но за нив мора да знаеме одредени правила.

Доколку сакаме да го направиме најдобриот сок, мора да знаеме како е прават, со кое овошје и зеленчук. Соковите се добри бидејќи содржат храниви состојаки, а ако се направени од слатко овошје го качуваат шеќерот. Дијабетичарите треба да внимаваат какво овошје ќе користат.

Најдобро е да направат комбинација на овошје и зеленчук. При изборот на овошјето за сокови треба да го изберете овошјето кое одговара на вашето здравје. Доколку имате чир или гастритис, избегнувајте лимон, портокал, брусница, јаболка.

Луѓето кои купуваат уреди за правење на сокови прават големи грешки, бидејќи кога овошјето е во контакт со метални делови се губат витамните. Па затоа, најдобро е овошјето да го цедите во платичен сад, а потоа сокот да го сипете во стаклена чаша. Често при правење сокови во соковници додаваме и други витамни како што се мед, млеко, чоколада. На тој начин на соковите им даваме непотребни калории. Најздрав начин е овошјето да го цедите со пластична чедалка. Најздраво е да консумирате цел портокал, бидејќи ги внесувате сите витамини кои ги содржи овошјето. Со јадењето не ги губите хранливите состојки.

Оваа храна е чувар на здравјето: Го штити срцето, лекува анемија и депресија

Црвената храна е вистински чувар на здравјето, лекува се и помага за многу состојби на телото.Во последно време врдноста на храната не се мери само по витамините, туку и по бојата, а несомнено црвената храна е една од најздравите.

Црвената боја помага за подобра циркулација, за јакнење на мускулите, за енергија и виталност.

Помага и за умор, како и против депресија и стрес.

Лекува анемија, го јакне имунитетот, го штити и срцето.

Затоа, јадете вишни, цреши, црвена пиперка, ротквици, малини и јагоди, Консумирајте и брусници, црвен кромид.

Брзо ќе видите позитивни промени.

„Сте станале на лева нога“ - еве од каде доаѓа оваа фраза и што значи!

Во сите народни верувања, десната и левата страна не се исти.

Левата страна се верува дека води кон разврат и зло (Ѓаволот) додека десната кон напредок и среќа (Бог) и е подилна страна.

Многу често ја користиме фразата „ станал на лева нога„ односно значи дека не му е добар денот.

Тоа верување потекнува од старите Римјани кои верувале дека ако со левата нога го допрете подот кога станувате од кревет, денот ќе ви биде „баксузен„ и ништо нема да ви оди од рака, па затоа ти се труделе секогаш когаа стануваат да станат на десната нога, а исто така и кога влегувале во куќа тоа  било со десната нога, за да не си предизвикаат некаква несреќа или зло во домот.

Интересно е и тоа дека англискиот збор "sinister" што значи злобен или грешен настанал од латинскиот збор „sinister„ кој на латински значи лев.

Дали сте жена за забава или за сериозна врска?!

Најчесто жените за забава не се доживуваат себеси на тој начин и затоа многу често се случува да западнат во депресија, бидејќи не им е јасно зошто не можат да остварат вистинска врска. За мажите постојат две категории на жени: жени за забава и жени за врска.

Женa за врска

Овие жени својата страст ја откриваат со говорот на телото и заведуваат префинето. Сексуалноста е дел од нивната личност и делуваат потполно природно. Кога заведуваат умеат да го задржат интересот на мажите со комплименти. На тој начин му даваат до знаење на мажот дека се заинтересирани за него, но дека тој сѐ уште треба да се труди околу нив. Интересните детали ја подигнуваат атмосферата, па така овие жени знаат да ја остават „расфрлена” својата долна облека со тантела низ станот со цел тој да ја види, односно знаат како да ја подигнат атмосферата и да ја одржат страста на идната врска.

Жена за забава

Жените кои мажите ги гледаат како забава за една ноќ, уште на првиот состанок со нив зборуваат за секс. Овие жени секогаш на состанокот доаѓаат во предизвикувачка, провокативна облека, која ги открива сите атрибути. Мажите во секоја прилика им даваат комплименти, а најдоцна на третиот состанок овој тип на жени е веќе во долна облека. Дури иако се договорат дека нема ништо да се случува помеѓу нив, сепак од галењето ќе прејдат на секс на првите состаноци и тука се појавува проблем. Веќе после третиот состанок искрата се гасне, бидејќи тој добил сѐ што сакал.

Најчитани

Твитови