Овошје и зеленчук кои ќе ви ја згаснат жедта како водата

Кога сте жедни, веројатно по инерција пиете вода. Во текот на летото тоа сигурно е голема количина вода. Меѓутоа, жедта не се гаси само од овој напиток, туку и со овие четири магични намирници кои ќе спречат вашето тело да дехидрира.

Дали знаевте дека жедта може да ја згаснете и со одреден вид на храна, а не само со вода?

Ова е листата на намирници кои се совршени за гасење жед.

Лубеница

Лубеницата е кралица на летните деликатеси. Содржи приближно 92 отсто вода и многу антиоксиданси. Лубеницата би требало секогаш да ви биде избор број еден во летните денови, затоа што не само што ќе го рехидрира вашето тело туку и ќе ве сочува од опасни болести.

Краставица

Краставицата соджи речиси 97 отсто вода и е одличен летен рехидратор. Користете ја ладна и свежа. Но, за да го извлечете максимумот од краставицата, ставете ја во блендер, добиениот сок изладете го и консумирајте го во текот на целиот ден.

Киви

Доколку изберете киви тогаш никогаш нема да погрешите. Тоа е овошје кое е едноставно здраво и корисно за целото тело во текот на сите годишни времиња. Не само што е голем рехидатор тукуе и моќен чувар на вашето здравје.

Домат

Доматот содржи речиси 95 отсто вода, но и огромна количина антиоксиданси и други материи кои се од голема корист за вашето тело. Користете го доматот секогаш и секаде. Тој е непогрешлива намирница за сите јадења и вистински летен избор.

Оваа храна е чувар на здравјето: Го штити срцето, лекува анемија и депресија

Црвената храна е вистински чувар на здравјето, лекува се и помага за многу состојби на телото.Во последно време врдноста на храната не се мери само по витамините, туку и по бојата, а несомнено црвената храна е една од најздравите.

Црвената боја помага за подобра циркулација, за јакнење на мускулите, за енергија и виталност.

Помага и за умор, како и против депресија и стрес.

Лекува анемија, го јакне имунитетот, го штити и срцето.

Затоа, јадете вишни, цреши, црвена пиперка, ротквици, малини и јагоди, Консумирајте и брусници, црвен кромид.

Брзо ќе видите позитивни промени.

„Сте станале на лева нога“ - еве од каде доаѓа оваа фраза и што значи!

Во сите народни верувања, десната и левата страна не се исти.

Левата страна се верува дека води кон разврат и зло (Ѓаволот) додека десната кон напредок и среќа (Бог) и е подилна страна.

Многу често ја користиме фразата „ станал на лева нога„ односно значи дека не му е добар денот.

Тоа верување потекнува од старите Римјани кои верувале дека ако со левата нога го допрете подот кога станувате од кревет, денот ќе ви биде „баксузен„ и ништо нема да ви оди од рака, па затоа ти се труделе секогаш когаа стануваат да станат на десната нога, а исто така и кога влегувале во куќа тоа  било со десната нога, за да не си предизвикаат некаква несреќа или зло во домот.

Интересно е и тоа дека англискиот збор "sinister" што значи злобен или грешен настанал од латинскиот збор „sinister„ кој на латински значи лев.

Дали сте жена за забава или за сериозна врска?!

Најчесто жените за забава не се доживуваат себеси на тој начин и затоа многу често се случува да западнат во депресија, бидејќи не им е јасно зошто не можат да остварат вистинска врска. За мажите постојат две категории на жени: жени за забава и жени за врска.

Женa за врска

Овие жени својата страст ја откриваат со говорот на телото и заведуваат префинето. Сексуалноста е дел од нивната личност и делуваат потполно природно. Кога заведуваат умеат да го задржат интересот на мажите со комплименти. На тој начин му даваат до знаење на мажот дека се заинтересирани за него, но дека тој сѐ уште треба да се труди околу нив. Интересните детали ја подигнуваат атмосферата, па така овие жени знаат да ја остават „расфрлена” својата долна облека со тантела низ станот со цел тој да ја види, односно знаат како да ја подигнат атмосферата и да ја одржат страста на идната врска.

Жена за забава

Жените кои мажите ги гледаат како забава за една ноќ, уште на првиот состанок со нив зборуваат за секс. Овие жени секогаш на состанокот доаѓаат во предизвикувачка, провокативна облека, која ги открива сите атрибути. Мажите во секоја прилика им даваат комплименти, а најдоцна на третиот состанок овој тип на жени е веќе во долна облека. Дури иако се договорат дека нема ништо да се случува помеѓу нив, сепак од галењето ќе прејдат на секс на првите состаноци и тука се појавува проблем. Веќе после третиот состанок искрата се гасне, бидејќи тој добил сѐ што сакал.

Најчитани

Твитови