„Галија“, „Фрајле“, Влатко Стефановски на „Пивофест“ во Прилеп

Популарната македонска и балканска манифестација, фестивалот на пивото по 17-ти пат ќе се одржи, од 18 до 21 јули, во центарот на Прилеп, а ќе настапат популарни музички имиња како што групата „Галија“, „Фрајле“, „Кирилик“ и др. Годинашен организатор е агенцијата „Баги кимуникејшнс“. Како што информираа организаторите, иако се размислувало за друга локација, сепак „Пивофестот“ ќе се организира на досегашната локација, во центарот на градот на површина од 4.100 квадратни метри, со учество на повеќе пиварници од земјата и од странство.

– За сите генерации ќе има забава, и се надеваме дека ќе имаме голем број посетители – вели градоначалникот Илија Јованоски, истакнувајќи дека годинава нема да има огномет и дека средствата предвидени за тоа ќе бидат наменети за Клубот на лекувани алкохоличари.

Од „Баги кимуникејшнс“ посочија дека направиле програма за секој граѓанин, а ќе бидат застапени сите видови музика: рок, традиционална, рокенрол, алтернативна, поп-музика.

– Голем предизвик е да се организира ваков фестивал со 16-годишна традиција и до Белград е регионално најголем, а е и во врвот на најголемите македонски фестивали. Програмата ќе биде за сите генерации, со посебен акцент на локални и наши групи изведувачи. Фестивалот в четврток го отвораат „Прилепски еснафи“, потоа настапуваат Селимова Желчески, Ѓорѓе Давид и Ивана Негатив, а на крајот на првиот ден настапува рок-бендот „Галија“. В петок ќе пеат Ален Хасановиќ, Миле Кузановски, Кантурови и Цеца. В сабота настапуваат „Д хаундс“, „Влатко Стефаноски трио“, „Фрајле“ и Тамара Тодеска. Последната вечер се Бен Хур, Кал Бенд, Сања, Маринко и Зец од „Нови фосили“ и фестивалот го затвора „Кирилик“. Има барања од туристички агенции од Скопје и досега има најава на гости од Грција и од Бугарија, а допрва очекуваме најави на посетители. Ќе се организира и посета на сиот дипломатски кор во земјава. Направени се контакти со Стопанската комора на Македонија, со Прилепската регионална комора и со македонската туристичка комора. „Пивофест“ од годинава мора да влезе во понудата на туристичките агенции и работиме Прилеп да стане регионален центар на фестивалот на пивото – рече Владимир Мандичевски, од агенцијата „Баги“.

Најавена е и богата алтернативна програма.

– Ставаме акцент на алтернативните настани како можност да се издигне фестивалот на повисоко ниво за да се развијат креативниот туризам и креативните индустрии. Ќе има и сервис за посетителите за информации за сите достапни институции, како хотелите, рестораните, службите на итна помош, на полицијата. Ќе има штанд за „изгубено-најдено“, ќе има „Пејн-бол – арена“ достапни 24 часа, се воведува играта „Пивопол“ во вечерните часови пред почетокот на главната програма, а првпат ќе има и активна детска зона. Во текот на денот ќе има летна забава во аквапаркот, а во Паркот на револуцијата, пак, ќе биде активна „кампинг-зоната“ за сите што ќе кампуваат на фестивалот, а за младите во ноќите до раните утрински часови ќе има алтернативна програма на камената бина на плоштадот „Александрија“. За време на фестивалот, со познатото вовче ќе има презентација на културните знаменитости на Прилеп – најавува Јана Јанеска-Ристеска.

Мотото на фестивалот е „За добра мисла“. Буџетот што го одвојува локалната самоуправа е 2,5 милиони денари за покривање на авторските хонорари на учесниците. 

Оваа храна е чувар на здравјето: Го штити срцето, лекува анемија и депресија

Црвената храна е вистински чувар на здравјето, лекува се и помага за многу состојби на телото.Во последно време врдноста на храната не се мери само по витамините, туку и по бојата, а несомнено црвената храна е една од најздравите.

Црвената боја помага за подобра циркулација, за јакнење на мускулите, за енергија и виталност.

Помага и за умор, како и против депресија и стрес.

Лекува анемија, го јакне имунитетот, го штити и срцето.

Затоа, јадете вишни, цреши, црвена пиперка, ротквици, малини и јагоди, Консумирајте и брусници, црвен кромид.

Брзо ќе видите позитивни промени.

„Сте станале на лева нога“ - еве од каде доаѓа оваа фраза и што значи!

Во сите народни верувања, десната и левата страна не се исти.

Левата страна се верува дека води кон разврат и зло (Ѓаволот) додека десната кон напредок и среќа (Бог) и е подилна страна.

Многу често ја користиме фразата „ станал на лева нога„ односно значи дека не му е добар денот.

Тоа верување потекнува од старите Римјани кои верувале дека ако со левата нога го допрете подот кога станувате од кревет, денот ќе ви биде „баксузен„ и ништо нема да ви оди од рака, па затоа ти се труделе секогаш когаа стануваат да станат на десната нога, а исто така и кога влегувале во куќа тоа  било со десната нога, за да не си предизвикаат некаква несреќа или зло во домот.

Интересно е и тоа дека англискиот збор "sinister" што значи злобен или грешен настанал од латинскиот збор „sinister„ кој на латински значи лев.

Дали сте жена за забава или за сериозна врска?!

Најчесто жените за забава не се доживуваат себеси на тој начин и затоа многу често се случува да западнат во депресија, бидејќи не им е јасно зошто не можат да остварат вистинска врска. За мажите постојат две категории на жени: жени за забава и жени за врска.

Женa за врска

Овие жени својата страст ја откриваат со говорот на телото и заведуваат префинето. Сексуалноста е дел од нивната личност и делуваат потполно природно. Кога заведуваат умеат да го задржат интересот на мажите со комплименти. На тој начин му даваат до знаење на мажот дека се заинтересирани за него, но дека тој сѐ уште треба да се труди околу нив. Интересните детали ја подигнуваат атмосферата, па така овие жени знаат да ја остават „расфрлена” својата долна облека со тантела низ станот со цел тој да ја види, односно знаат како да ја подигнат атмосферата и да ја одржат страста на идната врска.

Жена за забава

Жените кои мажите ги гледаат како забава за една ноќ, уште на првиот состанок со нив зборуваат за секс. Овие жени секогаш на состанокот доаѓаат во предизвикувачка, провокативна облека, која ги открива сите атрибути. Мажите во секоја прилика им даваат комплименти, а најдоцна на третиот состанок овој тип на жени е веќе во долна облека. Дури иако се договорат дека нема ништо да се случува помеѓу нив, сепак од галењето ќе прејдат на секс на првите состаноци и тука се појавува проблем. Веќе после третиот состанок искрата се гасне, бидејќи тој добил сѐ што сакал.

Најчитани

Твитови