„Галија“, „Фрајле“, Влатко Стефановски на „Пивофест“ во Прилеп

Популарната македонска и балканска манифестација, фестивалот на пивото по 17-ти пат ќе се одржи, од 18 до 21 јули, во центарот на Прилеп, а ќе настапат популарни музички имиња како што групата „Галија“, „Фрајле“, „Кирилик“ и др. Годинашен организатор е агенцијата „Баги кимуникејшнс“. Како што информираа организаторите, иако се размислувало за друга локација, сепак „Пивофестот“ ќе се организира на досегашната локација, во центарот на градот на површина од 4.100 квадратни метри, со учество на повеќе пиварници од земјата и од странство.

– За сите генерации ќе има забава, и се надеваме дека ќе имаме голем број посетители – вели градоначалникот Илија Јованоски, истакнувајќи дека годинава нема да има огномет и дека средствата предвидени за тоа ќе бидат наменети за Клубот на лекувани алкохоличари.

Од „Баги кимуникејшнс“ посочија дека направиле програма за секој граѓанин, а ќе бидат застапени сите видови музика: рок, традиционална, рокенрол, алтернативна, поп-музика.

– Голем предизвик е да се организира ваков фестивал со 16-годишна традиција и до Белград е регионално најголем, а е и во врвот на најголемите македонски фестивали. Програмата ќе биде за сите генерации, со посебен акцент на локални и наши групи изведувачи. Фестивалот в четврток го отвораат „Прилепски еснафи“, потоа настапуваат Селимова Желчески, Ѓорѓе Давид и Ивана Негатив, а на крајот на првиот ден настапува рок-бендот „Галија“. В петок ќе пеат Ален Хасановиќ, Миле Кузановски, Кантурови и Цеца. В сабота настапуваат „Д хаундс“, „Влатко Стефаноски трио“, „Фрајле“ и Тамара Тодеска. Последната вечер се Бен Хур, Кал Бенд, Сања, Маринко и Зец од „Нови фосили“ и фестивалот го затвора „Кирилик“. Има барања од туристички агенции од Скопје и досега има најава на гости од Грција и од Бугарија, а допрва очекуваме најави на посетители. Ќе се организира и посета на сиот дипломатски кор во земјава. Направени се контакти со Стопанската комора на Македонија, со Прилепската регионална комора и со македонската туристичка комора. „Пивофест“ од годинава мора да влезе во понудата на туристичките агенции и работиме Прилеп да стане регионален центар на фестивалот на пивото – рече Владимир Мандичевски, од агенцијата „Баги“.

Најавена е и богата алтернативна програма.

– Ставаме акцент на алтернативните настани како можност да се издигне фестивалот на повисоко ниво за да се развијат креативниот туризам и креативните индустрии. Ќе има и сервис за посетителите за информации за сите достапни институции, како хотелите, рестораните, службите на итна помош, на полицијата. Ќе има штанд за „изгубено-најдено“, ќе има „Пејн-бол – арена“ достапни 24 часа, се воведува играта „Пивопол“ во вечерните часови пред почетокот на главната програма, а првпат ќе има и активна детска зона. Во текот на денот ќе има летна забава во аквапаркот, а во Паркот на револуцијата, пак, ќе биде активна „кампинг-зоната“ за сите што ќе кампуваат на фестивалот, а за младите во ноќите до раните утрински часови ќе има алтернативна програма на камената бина на плоштадот „Александрија“. За време на фестивалот, со познатото вовче ќе има презентација на културните знаменитости на Прилеп – најавува Јана Јанеска-Ристеска.

Мотото на фестивалот е „За добра мисла“. Буџетот што го одвојува локалната самоуправа е 2,5 милиони денари за покривање на авторските хонорари на учесниците. 

Да се почитуваат препораките за заштита од топлото време

Граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури со оглед на најавите дека денеска и утре Македонија ќе биде зафатена од жолта (алертна) фаза, апелира Министерството за здравство.

Носење светла и лесна облека, заштитни очила и капа, престој во затворени, климатизирани простории или почести одмори под сенка доколку се излегува надвор, внесување помало количество храна, претежно овошје и зеленчук, а помалку маснотии, пиење повеќе течности, најдобро обична вода, и избегнување алкохолни пијалаци,…, се само некои од препораките на лекарите кои посебно нагласуваат дека хронично болните лица треба редовно да ја земаат препишаната терапија.

Исто така, возилата, одредено време пред влегување во нив, да се проветрат.

Поради високите температури и зголемената можност од појава на труења со храна и цревни заразни заболувања, се препорачува задолжително миење на земјоделско-градинарските производи (свеж зеленчук и овошје), како и термичка подготовка на храната и нејзино консумирање во многу кус рок по подготовката (доколку тоа не се направи, подготвената храна да се стави во фрижидер на + 8 степени, а пред употреба истата да се загрее на + 100 степени). Се препорачува да се избегнува консумирање производи кои не се термички обработени (мајонез од домашни јајца), а внимателно да се консумираат и сладолед и разни кремови.

Министерството за здравство потсетува дека во сите градови низ државата во соработка со здравствените домови се поставени пунктови за превентивни препораки и совети за заштита од високите температури. Пунктовите функционираат секој ден од 18:30 до 21:30 часот – се мери крвен притисок и се даваат совети за превенција од топлото време и за здрав начин на живот.

Возач тешко повреден, со автомобил излетал од пат и удрил во дрво

Возач е тешко повреден во сообраќајна несреќа која се случила вчера околу 22 часот на регионалниот пат Кавадарци-мотел Дреново, кај градските гробишта.

-К.Г.(55) од Кавадарци, управувајќи патничко возило „Ровер“ со кавадаречки регистарски ознаки, излетал од патот и удрил во дрво, информираат од МВР.

Возачот се здобил со тешки повреди, по што бил пренесен во болницата во Кавадарци.

Увид на местото извршила екипа од Полициската станица Кавадарци.

Знаци кои покажуваат дека со сигурност бегате од љубов

Кој рече дека љубовта е едноставна? Било да сте некое време слободни или пак сте во брак во кој не чувствувате поврзаност со партнерот, големи се шансите дека во некои моменти сте се дистанцирале. Дистанцирањето иако наизглед нè заштитува од повредување, всушност прави да се чувствуваме уште поосамени.

1. Се обвинувате себеси за секое емотивно промашување

Некои фрази кои жените си ги говорат себеси се: „Не сум доволно слаба“, „Престара сум“, „Не сум доволно добра сопруга“. Колку и да е тешко да се оттргнете од овие размислувања, морате да се потрудите затоа што секој којшто сака да биде во добра врска заслужува да биде емотивно исполнет. Од помош можат да ви бидат разни мотивациски пораки кои ќе си ги кажувате и повторувате самите на себе, а исто така и посетата на терапевт може да помогне.

2. Негативни сте

Дали некогаш сте слушнале за законот за привлекување?

Доколку сѐ уште сте заглавени размислувајќи за лошите работи што ви се случиле порано, тоа нема да ви донесе ништо ново. Вашата емоционална состојба може да влијае врз вашата енергија и сигналите кои ѝ ги испраќате на околината. Доколку сте негативни, такви луѓе и ќе привлечете. Тоа секако ќе води кон нови разочарувања. Наместо да бидете негативни, запишете што не ви одговарало во претходната врска, кои ваши потреби и желби не биле задоволени и зошто. Со запишувањето ќе се натерате да навлезете длабоко и да го пронајдете коренот на проблемот.

3. Продолжувате да ги правите истите работи, а очекувате различни резултати

Понекогаш е многу тешко да се воочат шаблоните на однесување, а уште потешко е да се променат. Ако љубовта секогаш ја наоѓате на погрешни места односно во погрешни луѓе, време е да се запрашате себеси каде грешите. На кој начин вообичаено ги запознавате партнерите и кој тип мажи најмногу ви се допаѓа? Одговорите можат да ви помогнат да ги воочите шаблоните и следниот пат да пробате нешто поразлично.

Најчитани

Твитови