Финале за незаборав, Ѓоковиќ го победи Федерер и по петти пат го освои Вимблдон!

По пет часа епска битка, Новак Ѓоковиќ со 3-2 го победи Роџер Федерер и по петти пат го освои големиот трофеј на Вимблдон, Швајцарецот може да жали, пропушти две меч топки на свој сервис.

Ѓоковиќ ја одбрани круната на Вимблдон во меч кој ќе се прераскажува. Новак и Роџер уште еднаш ја покажаа својата големина, играа меч пет часа на највисоко ниво, на крајот Србинот се радуваше на победата.

 
Ова е петти трофеј за Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, а дека е тенисерот кој е во најдобра форма во моментов стои фактот дека го освои четвртиот грен слем турнир од последните пет.
 
Во првиот сет се играше тајбрејк кој го доби Ѓоковиќ со 7-5, но во вториот Федерер беше фуриозен, загуби само еден гејм, го доби сетот со 6-1 и изедначи на 1-1.
 
Новак го врати водството во сетови со речиси идентичен сет како и првиот, добиен по тајбрејк, овој пат со 7-4. Четвртиот му припадна на Федерер со 6-4 и се влезе во петти решавачки сет.
 
Во петтиот сет за прв пат на Вимблдон се играше според новото правило, беше 12-12 во гејмови и тогаш се премина на тајбрејк. И третиот тајбрејк во овој меч му припадна на Новак Ѓоковиќ овој пат за голем триумф.
 
Роџер Федерер може да жали бидејќи при водство од 8-7 во гејмови во петтиот сет, имаше 40:15 на свој сервис, пропушти две меч топки и на крајот го изгуби натпреварот.
 
Ова беше 16 грен слем титула за Новак Ѓоковиќ во кариерата, петта на Вимблдон.

Зошто само овој вид на стоногалка во домот, не смеете да ја убивајте?!

Кога ќе забележите стоногалка во вашиот дом – провидно, прилично брзо и издолжено суштество – веројатно првата реакција ќе ви биде да вреснете и да ја згазнете. Немојте да го правите тоа! Таа е предатор, членконога, која е исклучително корисна во домот.

Стоногалката уништува многу поштетни инсекти отколку што е таа самата, како што се бубашваби, молци кои јадат книги, облека и ѕидни тапети, мравки.

Тие бараат влажни места во домот и го демнат пленот и воопшто не се двоумат да го отстранат секој инсект кој шета низ вашиот дом.

Овие стоногалки ги уништуваат останатите бубачки со помош на две работи – тие се неверојатно брзи, а притоа првите две нозе им служат како канџи со отров (не грижете се, со него можат да убијат други инсекти, но вам не можат да ви наштетат). Освен тоа, имаат многу брз метаболизам што значи дека постојано се гладни и секогаш се во потрага по нов залак.

Иако името стоногалка сугерира дека имаат сто нозе, повеќето немаат повеќе од триесет. Двете предни нозе служат како клешти за да му вбризгаат отров на пленот, но тие се премногу слаби за да продрат во човечката кожа, па не мора да се плашите.

Другите нозе им овозможуваат брзо да се движат и да ги прогонуваат инсектите, користејќи тактика на заплеткување на пленот со нозете.

Ако и покрај овие информации не сакате да имате стоногалка како цимер, фатете ја во некоја тегла и исфрлете ја надвор, и задолжително потполнете ги сите дупки во ѕидовите и во домот од каде што можат да влезат.

Внимателно: Што смее, а што не да е уклучено во струја кога грми?

Познато е меѓу народот дека кога грми треба да изгаснеме се дома, за да не удри гром, но дали е тоа точно и што треба, а што не треба да исклучиме?

Во Европа, а и кај нас, стандарден напон е 220 волти, а ударот на громот може да ослободи напон од неколку милиони волти. Што значи тоа?

Тоа значи дека удар на гром во вашата куќа или во близината, ќе ве остави без електронски апарати кои не можат да ја издржат таа волтажа.

Единствен начин да го спречите тоа е да исклучите се од струја кога грми. И уште една многу важна работа, кога грми ако снема струја, никако не ги уклучувајте уредите веднаш кога ќе се врати. Почекајте неколку минути за да се стабилилизира, па уклучете ги апаратите.

Сепак, за едно нешто не грижете се, громот нема влијание на мобилните уреди, па можете да зборувате на мобилен без страв.

Сметката од 50.000 евра во ноќен клуб во Дубровник, се огласи и сопственикот

Последниве неколку дена се зборува за настан кој се случил во еден клуб во Дубровник.

Сметката од 50.000 евра требало да ја плати богат Саудиец кој цело време пиел и ги честел сите во клубот.

Потсетуваме дека наводно група на бгаташи сакале да си поминат убаво во ноќниот клуб, но не и да ја плати сметката од која ги заболело глава.

Една жена се пожалила на сметката и поввикала полиција, но кога полицијата пристигнала сметката веќе била платена.

„Што се однесува на цените, ако ги споредите цените на наведените пијалоци во другите ресторани и клубови, може да видите дека цените се реални“ рекол сопственикот.

„Нашите гости доаѓаат за да се забавуваат и како и секоја друга личност свесни се за цените кои им се во секој момент достапни“ рекол сопственикот.

Најскап артикл на сметката бил шампањ „Родер кристал розе“ вреден 17.000 евра, потоа “Arman de Brinjak” вредно 16.000 евра.

Најчитани

Твитови