Работи кои само Стрелците можат да ги разберат

Стрелецот е највеселиот и најоптимистичниот знак во целиот хороскоп. За нив депресивен ден скоро и да не постои. Креативни, полни со идеи и секогаш иновативни, Стрелците се луѓе кои секој би сакал да ги има покрај себе.

1. Тие сакаат да подаруваат разни подароци, па затоа не чудете се ако добиете подарок од некој Стрелец, иако сте го запознале неодамна. Тие ги сакаат луѓето и сакаат да им измамат насмевка на лицето, па затоа подарувањето им е омилен начин за да успеат во тоа. А понекогаш самата насмевка е голем подарок, нели?

2. Кога сите нивни пријатели се тажни и нерасположени, Стрелците се спротивно од нив. Иако ова може да предизвика нервоза кај нивните пријатели, тие нема да го сменат начинот на кој гледаат на светот – преку розови очила.

3. Стрелците се вечни мислители! Тие сè што направиле или кажале веќе го испитале и испланирале во својата глава и никогаш нема да бидат задоволни.

4. Не сакаат да губат, па запомнете го ова ако се натпреварувате со нив. Стрелците не сакаат да губат ниту во животот, па затоа ќе се борат до последен здив за она што сакаат да го добијат.

5. Покрај тоа, Стрелците може да бидат неверојатно упорни и тврдоглави, особено ако им криете нешто. Мораме да ве предупредиме – помирете се со фактот дека на крајот на свој начин ќе ве натераат да им признаете се.

6. Познати се по тоа што носат вино на заедничките собирања, бидејќи не се успешни готвачи. Затоа ја избегнуваат кујната и се држат до посигурни нешта.

7. Никогаш не им е јасно како на нивните пријатели понекогаш може да им биде досадно. Па, има толку многу интересни работи околу нас за да ни биде досадно.

Чоколаден колач со три состојки идеален за во лето

Се подготвува брзо и едноставно, а вкусот е фантастичен.

Состојки:

4 јајца

300 гр чоколадо

Овошје по избор

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 170 степени.

На пареа стопете 200 гр чоколадо. Одвојте ги белките од жолчките. Со миксер изматете ги белките да формираат цврста пена.

Во растопеното чоколадо ставете ги жолчките, една по една и матете со жица. Потоа наизменично додавајте ги белките и мешајте.

Смесата ставете ја во подмачкан плех или плех обложен со хартија за печење.

Печете околу 30 минути.

Кога колачот малку ќе се олади, прелејте го со останатите 100 гр растопено чоколадо, а одозгора наредете овошје по избор.

Трик со кибрит кој открива дали имате здрави бели дробови

Дали е се во ред со вашите бели дробови може да ви покаже мал тест за кој ви требаат само кибрит и запалка.

Запалете го кибритот и испружете ја раката во која ја држите пред себе. Вдишете длабоко на нос и издишете од уста.

Колку пати ова го направивте пред да го изгасите кибритот? Доколку ви требало некоклу пати за ова да го постигнете, тогаш веројатно имате проблем со белите дробови. Овие проблеми можат да бидат предизвикани од пушење, недостаток на физичка активност и хронични болести на респираторните ограни. На капацитетот на белите дробови може да влијае и начинот на живот, но и болест.

Тестот е неопходно да се прави во соба која е проветрена, и во која нема големо струење на воздух.

Контакт со поранешниот партнер – да или не?

Две различни истражувања спроведени со лица кои се во врски, открија колку често луѓето комуницираат со поранешните партнери и како тој контакт влијае врз нив. Околу 40 отсто од студентите се во контакт со поранешните партнери, а над 90 отсто почнале да комуницираат со нив неколку месеци по раскинувањето.

Многу мал број, само 13 проценти од испитаниците комуницираат со поранешните партнери неколкупати неделно. Оваа појава е  помалку присутна кај луѓе кои биле во сериозна врска, свршени или в брак.

Од друга страна пак, според стручните лица, поголема е веројатноста некој да остане во врска со поранешниот партнер ако во мигот на раскинувањето сѐ уште имал чувства кон него или неа. Во натамошната комуникација најчесто се вклучуваат оние кои се надеваат на помирување.

Исто така, поверојатно е дека ќе останат во контакт луѓето чија врска не завршила со сериозна емоционална траума за една од страните. 

Најчитани

Твитови