Тајните на кама сутра за експлозивно задоволство во креветот

Веќе знаеме дека Кама сутра е многу повеќе од збирка на сексуални пози. Освен на сексот, древниот текст се фокусира и на односот помеѓу љубовниците, но и на самата љубов.

Иако се работи за совети стари неколку илјади години, поголемите правила за квалитетен сексуален и љубовен однос лесно можат да се применат и денес.

За древниот индиски мислител Ватсјајан кој ја напишал Кама сутра, сексот е дел од природниот баланс на животот, а во продолжение прочитајте ги неговите три правила за максимално сексуално задоволство.

Предиграта е клучен дел за сексот

Според Кама сутра нема добар секс без предигра која мора да биде добро направена. Притоа предиграта не значи да биде само физичка. Предигра е и интимноста, која вклучува и кватилетна комуникација и вербално искажување љубов.

Освен тоа многу е важно на љубовникот на сите можни начини да му кажете дека го сакате и посакувате, а во тоа најголема улога покрај допирите имаат и зборовите.

Во оргазмот жената има предност

Мажот многу полесно и побрзо доживува оргазам, додека пак на жените им е потребна малку поголема стимулација. Жената има предност кога е во климакс, а доколку мажот инсистира на тоа, тоа значи дека ја цени и ја разбира својата партнерка.

Сексот треба да се цени

Според Кама сутра сексот не е само физичко задоволство туку мора да го гледаме и како нешто кое многу значи. Сексот е патот до подобра комуникација, а колку комуникацијата е подобра тоа поврзаноста во врската е многу поголема.

Сексуалниот однос е и доверба, отвореност, грижа за партнерот, како физичко, но и емотивно суштество.

Малите кучиња се поагресивни

И покрај верувањата дека најагресивни и најопасни кучиња се бул-териерите (пит бул, стафордски териер), доберманите и ротвајлерите, ново американско истражување посочува дека најопасни се малите раси. Трудот е објавен во списанието „Аплајд енимал бихејвиор сајенс“, а спроведен од Универзитетот на Пенсилванија.

Тоа опфатило 6.000 испитаници, сопственици на 33 раси кучиња, и се покажало дека најагресивно куче е – дакелот (познат и како јазавичар). Според наводите, секој петти дакел гризнал непознато лице или нападнал друго куче, а секој дванаесетти го нападнал својот сопственик. На второ место е чивавата, а трети е „Џек Расел“ териерот.

Најнеагресивни се басетите, златните ретривери, лабрадорите, сибирските хаски и англиските кратковлакнести борзои. Бул-териерите и ротвајлерите се некаде на средина, а некои и под просекот. Научниците напомнуваат и дека за нападите на оние „големите кучиња“ нај многу се говори оти тие се посилни и поопасни од другите.

Истражување: Малите кучиња се поагресивни | opserver.mk

Карлеуша се смири со најголемата ривалка, познати деталите

Кристина Киа Коcкар и Јелена Карлеуша се смирија.
 
Фолк дивата одлучи да ги „закопа военаите секири“ заради мајката на Киа која во младоста му помагала на нејзиниот сопруг Душко.

– „Никогаш не мислев ништо лошо, без врска се препукувавме … Бев културна, постојано велев дека тоа е само шоубизнис. Имаше една работа што многу ми пречеше, но сега нема да зборувам за тоа. Било, па поминало. На Карлеуша и се случи трагедија во случајот со мајка и, па јас не продолжив повеќе да полемизирам со неа. Потоа видов дека на Инстаграм Јелена ми ја лајкнала нејзината песна што јас ја изведував. Јас на настапите пејам дури четири нејзини песни“  – изјави Киа за српски „Гламур“.

Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место…

Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека токму тој го загрозува здравјето и го убива расположението. Нешто помал број (но сепак значаен) се оние кои поради стресот со кој се соочуваат секојдневно развиваат сиптоми на депресија. Со оглед на состојбата во друштвото, мал број на работни места и силната конкуренција разбирливо е зошто толку многу стресот е присутен. Се обидовме да пронајдеме решенија што ќе ви помогнат засекогаш да го победите стресот:

Земете пауза!

Иако понекогаш се чини дека тоа ќе предизвика катастрофа од поголеми размери ако го напуштите работното место, тоа нема да се случи. Направете пауза од половина час, прошетајте, јадете ужина во мир или разбистретете ја главата на свеж воздух. Тргнувајќи се од стресната средина, па макар и на кратко, ќе ве опушти, ќе се смирите и ќе ги наполните батериите, а со тоа ќе бидете и продуктивни.

Џвакајте!

Бројни студии покажале дека гумите за џвакање го намалуваат стресот за дури 17%, а освен тоа што смируваат, за дури 67% ги подобруваат мултитаскинг способностите.

Најчитани

Твитови