Го победи ракот, па четри пати без престан го преплива Ла Манш

Ако се доделуваат награди за вистински спортски подвиг и достигнување, годинава тоа би требало да замине во рацете на 37 – годишната Сара Томас.

Американсакта пливачка ја заврши турата во каналот ЛА Манш, кој го преплива не еднаш, не двапатиили, три, туку четири пати без престан. Таа пливаше без да застане вкупно 54 часа и 10 минути.

  • Не можам да поверувам дека успеав, сега одам да спијам, бидејќи поприлично сум уморна, изјави Томас.

Сара Томас е првата пливачка во историјата која успеала да го преплива четри пати Ла Манш. Требала да преплива 130 километри, но заради силните струи морала да го менува правецот и така преплива 210 километри.

Со овој подвиг ги надмина Џон Ериксон, Филип Рус, АлисонСтритер и Клое Меккардел, кои три пати по ред го препливаа Ла Манш.

Успехот на Томас е поголем, бидејќи подвигот е направен откако го победи ракот на градите и тоа пред само една година.

  • Најтешко ми беше да се борам со солената вода заради која устата игрлото ми отекоа. Но луѓето во екипата беа одлични, ми помагаа и ме држеа силна, истакна Американката.

Таа подвигот го почна на брегот од градот Довер во Анфлија и пливаше до Грис Нез во Франција. Температурата на водата била 18 степени, но тоа не ја премисли. Се врати до Довер и уште веднаш стигна до Франција и се врати назад.

  • Секоја должина имаше нешто по што беше тешка . Кога прв пат се вратив во Англија сакав да се откажам. Си помислив „Треба тука да завршам и да се откажам“, но од екипата ми рекоа: „Знаеш што? Ти можеш подобро, Можеш да продолжиш“, откри Сара, која за време на својот подвиг пиела протеини помешани со електролити за да добие енергија и малку кофеин да ја разбие поспаноста, а кога го заврши подвигот и излезе од водата во Довер ја пречекаа со шампањ и чоколадо.

Томас се занимава со далечинско пливање од 2007 година, а Ла Манш го има препливано и во 2012 и 2016 година.

Зошто ШВАЈЦАРСКОТО СИРЕЊЕ има дупки?

Постои научно објаснување зошто во швајцарското сирење има дупки, но и зошто во поново време тие дупки се сè помали.

Се работи за честици сено кои останувале во млекото дури и при термичката обработка. Кога сирењето зрее, во тој процес честичката сено околу себе создава меур од воздух, што резултира со познатите дупки.

Во последните години некои производители додаваат вештачки вакви честички, за да се осигураат дека во сирењето ќе има дупки. Причина за тоа е што модерниот начин на молзење на кравите и складирање на млекото е автоматизиран и под строги контроли, па затоа тешко се случува во млекото да остане честичка од сено.

ФОТО: Сораја ја вжешти атмосферата во претесното бикини

Една од најпопуларните Балкански старлети Сораја Вучелиќ очигледно го живее животот  на „висока нога“. Таа на своите фанови на социјалните мрежи постојано им споделува фотографии на кои се гледа како ужива на егзотични дестинации.

Старлетата летово се забавува и проведува со своите исто така секси пријателки во Марбеља, Шпанија.

Зошто ви е тешко да го преболите раскинувањето?

Зошто ви е тешко да продолжите понатаму со животот после раскинувањето на врската, иако сте свесни дека тоа било најдоброто можно решение и исход?

Раскинувањето не е лесен чекор, без разлика дали одлуката била взаемна, ваша или на другата страна. Сепак сте се разделиле од личност со која некогаш сте биле среќни, во која сте биле вљубени.

Има неколку причини зошто ви е тешко да го преболите и надминете раскинувањето:

Осаменост

Една од најчестите причини зошто на луѓето им е тешко да продолжат понатаму по раскинувањето е осаменоста за која стануваат свесни во моментот кога веќе го немаат партнерот покрај себе.

Осаменоста може да нѐ натера да почнеме да копнееме по личност која не била добра за нас.

Решение за ваквите моменти на криза е префрлање на фокусот. Најдобро е фокусот да го префрлите на себе, на нешто што ви причинува среќа, задоволство и радост. Искористете го ова слободно време за нешто корисно и продуктивно и не заборавајте – подобро е да сте сами отколку со некој кој не е добар за вас.

Изгубена самодоверба

Ако сте биле во врска со личност која не била добра за вас или не ви обрнувала внимание, можно е вие да сте почнале да ја губите самодовербата уште додека сте биле во таа нефункицонална врска.

Но, не е сѐ изгубено. Тоа била вашата реакција на таа личност и таа ситуација. Сега сте сами и целото внимание е насочено на вас и вашата добросостојба.

Опкружете се со луѓе кои ве сакаат и во го посакуваат само најдоброто, луѓе кои ве ценат и ве почитуваат, кои веруваат во вас и вашите способности.

Полека, полека, ќе избледи сеќавањето на тоа дека таа личност правела да се чувствувате лошо, а вие ќе најдете начин, механизам и метод да се сакате себе си и да ја одржувате таа љубов и почит кон себе.

Најчитани

Твитови