Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта!

Еве типични заблуди за оваа важна животна активност…

Либидото не може да се ограничи со годините на живот. Кој вели дека сексот станува дел од минатото во средната животна доба?

Еве типични заблуди за оваа важна животна активност…

 1 Постарите жени се лоши љубовници

Неточно! Со векови постарите жени ги воведувале помладите мажи во светот на задоволствата. Искуството и мудроста се на ваша страна. Затоа бидете горди на себе.

Ако ве обземе малодушност, победете ја со потсетување на споменатиот факт, или метнете се на некои славни жени што и во шестата, па и во седмата деценија од животот се олицетворение на сексапил – Сузан Сарандон, Хелен Мирен, Мерил Стрип и многу други.

2 Постарите жени не сакаат орален секс

Тоа е дел од потребите и од преференциите, а не од годините на живот – некои жени сакаат орален секс а некои не. Годините на живот и стекнатото искуство можат само да ѝ дадат самодоверба дека жената го прави она што ѝ годи, а не само за да го задоволи партнерот.

3 Постарите жени не сакат секс колку што го сакаат постарите мажи

Жените сакаат само повеќе разговор за време на сексот. На жените им е потребна предигра, како и да почувствуваат дека се посакувани. Ако вашиот партнер не го сфаќа тоа, отворено поразговарајте со него.

За многу жени , предиграта започнува со нежен поглед, зборови и допири, кои не мора задолжително да бидат со еротска природа и можат да траат цел ден. А сексуалната желба не се гаси од биолошки причини, односно поради годините.

4 Либидото побрзо опаѓа кај постарите жени отколку кај постарите мажи

Тоа е многу комплексно прашање. Сексот е многу повеќе од физичка пенетрација. Нежни допири, милување и бакнежи – сето тоа е дел од сексуалната предигра.

Физичката активност може да придонесе во одржување на либидото, како и одредена хормонска терапија, доколку е потребно.

Многу жени тврдат дека по 50-та година од животот точно знаат што им е потребно, а со големото искуство, тука се сите предуслови за добар секс.

5 Постарите жени немаат сексуални фантазии

Многу жени активно размислуваат за сексот и фантазиите се составен дел од нивниот живот.

Од друга страна, ако за време на сексот размислувате за други нешта (или за трето лице), тогаш дефинитивно треба да испробате нешто или некој попривлечен.

Фантазиите се нормален начин на функционирање на мозокот. Но никој не умее да чита мисли.

Затоа, ако сакате да реализирате некоја од своите фантазии, за која верувате дека ќе ви го зголеми задоволството, тогаш предложете му ја на партнерот.

 6 Сензитивноста на интимните делови е помала кај постарите жени

Тоа зависи од жената. Иако хормонските промени кај многу предизвикуваат сувост на вагината, сепак тоа не е правило. Во тој случај постојат многу решенија, а едно од најефикасните е примена на лубрикатни на водена основа.

Хороскопски знаци кои се недостапни кога станува збор за љубовта

Како го замислувате вашиот идеален партнер? Повеќето луѓе кај својот партнер од соништата најчесто гледаат поддршка и личност со којашто можат да ги споделат добрите, но и лошите моменти. Но доколку налетате на некој од следниве хороскопски знаци, можеби ќе помислите дека тие се далеку од совршениот партнер.

Припадниците на следниве 3 хороскопски знаци се речиси секогаш недостапни кога станува збор за љубовта. Доколку сакате да ги освоите, ќе ви бидат потребни многу труд и упорност.

1. Девица

Девиците тешко влегуваат во врски, односно не го прават тоа сè додека не ја променат личноста и не ја прилагодат на себе. Перфекционизмот им е особено важен на Девиците и го бараат и кај нивните партнери. Неретко од вас ќе го очекуваат невозможното, а за да го освоите нивното срце ќе мора да вложите многу труд.

2. Скорпија

Кога ќе ги земете предвид изразените амбиции, Скорпиите немаат време да се впуштаат во врски кои бараат премногу прилагодување, со партнер кој допрва треба да го запознаваат. Скорпиите многу ретко ги ставаат туѓите потреби на прво место доколку не го средиле нивниот живот како што сакаат.

3. Овен

Иако зрачат со самодоверба и харизма, Овните навистина сакаат да контролираат. Па веројатно ќе ви биде тешко да се справите со нивната посесивност и постојана желба за внимание. Доколку имате силен карактер, можете да го повредите егото на Овенот. Во тој момент, тој ќе стане недостапен за вас. Овните можат да се отворат само пред оној партнер пред кој чувствуваат дека можат да го имаат главниот збор.

Што за тебе денес беше поважно од љубовта?

Кое е твоето денешно златно теле?

Што е тоа што го опседнува твоето внимание и фантазија?

Што е тоа што очекуваш да те исполни и направи среќен/а?

Што е тоа што си замислил/а дека е поважно од љубовта, од инспирацијата, од внатрешниот глас, од твојата вистина?

Тоа е твојата замислена ментална конструкција, без оглед на нејзината содржина.

И секогаш изгледа толку реална, важна и примамлива.

Но, не е.

И ќе се ослободиш од неа, ќе доживеаш хармонија кога ќе препознаеш дека не е и кога одново ќе се фокусираш на сопствената вистина, на фактот дека животот тече на неверојатни магични начини, кога одново ќе се фокусираш на безусловната љубов која ја носиш во себе и ќе препознаеш дека сѐ што си имал/а во себе, сѐ уште е тука.

Само тоа може да биде на прво место, сѐ останато е секундарно.

И сѐ останато ќе се нареди само од себе.

На овие начини ги активирате хормоните за слабеење

Губењето на килограми за некои луѓе е многу тешка задача, но ако успеете да ги активирате хормоните кои влијаат на слабеењето, за кратко време ќе успеете да го решите овој проблем.

Намалете ја потребата за храна така што ќе јадете заштитена храна

Дозволете вашата храна да ве наполни и ослободете се од друга. Ова ќе го забележите, колку долго ќе се чувствувате сити по јадењето. Хормонот заслужен за регулација на тежината кој е одговорен за ситоста се нарекува лептин. Храната богата со проетеини е одличен начин да го нахраните телото и да го активирате лептинот за да подолго време се чувствувате сити. Лептинот му кажува на мозокот дека повеќе не сте гладни и да престанете да јадете.

Изградете мускулна маса

Истиот хормон кој ја зголемува мускулната маса кај бодибилдерите, кај вас е клучен за слабеење. Хормонот тестестерон е присутен и кај мажите и кај жените, а може да го зголемите со кревање на тегови. Колку е поголемо нивото на тестестероните, толку полесно ќе ослбнете.

Не прескокнувајте го доручекот

Додека спиете вашето тело е во пост  и согорува помалку калории. Работата на срцето и дишењето се поспори, тоа значи дека метаболизмот е спор додека спите. Да се разбуди телото и да предизвика скок во метаболизмот, започнете го денот со протеини добиени од растителни растенија, како и растителни извори на масти и јаглехидрати. Не надминувајте 800 калории и дозволете пропорцијата на јаглехидрати во оброкот да биде помала од процентот на протеини и масти.

Согорувајте ги мастите и додека седите

Тироидните хормони кои влијаат на губењето килограми ја создаваат жлездата во облик на пеперутка на грлото, позната како тироидна жлезда. Доволно е да изгубите 5килограми, за да се активира тироидната жлезда и да продолжите да слабеете.  

Добар сон

Ако немате добар сон, нивото на лептинот се намалува, па ќе имате поголема потреба за храна за да го надоместите недостатокот од сон.

Јога

Фокусирање на дишењето кое го практивуваат јога мајстори, го менува нивото на надбубрежните жлезди  задолжени за слабеење.

Најчитани

Твитови