Кога бебињата почнуваат да кажуваат „мама“, а кога „тато“?

Прилично е возбудливо кога бебето ќе започне да дрдори – конечно, вашето бебе е еден чекор поблиску до говорот! Се разбира, ова значи дека се води трка помеѓу вас и вашиот партнер, кој ќе биде првиот збор „мама“ или „тато“.

Иако временската рамка може да се разликува од дете до дете – дури и во рамките на истото семејство – повеќето бебиња започнуваат да ги врзуваат слоговите што звучат како „мамамама“ или „дададада“ околу 7.месец, вели Џенифер Л. Мајета, патолог за говор и јазик што работи со деца од раѓањето до 6 години во болницата MassGeneral за деца во Бостон.

Oвие првични звуци се само гугање, но како што се приближуваат до 9-тиот месец од животот, тие стануваат сè подобри во изговарањето на вистинските зборови. Ова сè уште не значи дека тие навистина знаат што зборуваат во тој момент. „Можеби ќе ве погледнат вас или тато и ќе кажат мама или тато, но тоа можат да му го кажат и на поштарот“, вели педијатарот Данел Фишер од Калифорнија. „Ќе му го каже тоа на било кога“. Но, околу една година, бебето веројатно ќе започне да го користи зборот правилно и во контекст. И кога тоа ќе се случи, „тоа е волшебно“, вели Фишер, додавајќи: „Кога ќе те погледнат и ќе кажат ‘мама’ или „тато“, тоа е најдобрата работа на светот “.

Сепак, некои деца можат само подобро да кажат „да“ отколку „мама“ од едноставна причинашто им е полесно да изговорат „д“ отколку „м“. Но, ако мајката поминува повеќе време околу бебето, таа би можела да биде во предност, додава Фишер, истакнувајќи дека бебињата можат прво да го кажат името на својот примарен старател. Како да му помогнете на вашето бебе да каже „мама“ и „тато“? Иако не можете да го забрзате развојот на вашето дете, постојат неколку начини да го научите вашето дете како да каже „мама“ и „тато“.

Бебињата ги имитираат своите родители, вели Фишер, такашто со постојано кажување мама и тато го охрабрувате вашето дете да ги повторува зборовите. За да му помогнете да разбере што значат тие зборови, погрижете се да ги научите во вистинскиот контекст. „Ги охрабрувам родителите да се идентификуваат како„ мама “или„ тато “кога зборуваат со своето дете. .

Кога станува збор за стимулирање на развојот на јазикот на детето воопшто, најдобар начин е да му читате на бебето, да си играте, да разговарате и да го ограничите времето на екранот и електронските играчки. Најдетедетски книгикои главно се потпираатназборовите „мама“ и „тати“ и читајте му ги често. Секое дете е различно, но ако на 12 до 15 месеци, бебето не каже „мама“ и „тато“, консултирајте се со педијатар. Повеќето лекари очекуваат децата да ги совладале овие зборови досега; а за оние кои не ги совладале може да се препорача тест за слух или говорна терапија.

Ако детето кажува доста други зорови, но „мама“ и„тато“ не се на листата, не кревајте паника. Иако се овие зборови митивирачки за родителите, повеќе сме сконцентрирни на тоа дали детето гуга различни согласки, имитирајќи звуци и движења кои ги прават родителите илинегувателот, користејќи гестови како усмерување и воспоставување на контакти со очите.

Хороскопски знаци кои се недостапни кога станува збор за љубовта

Како го замислувате вашиот идеален партнер? Повеќето луѓе кај својот партнер од соништата најчесто гледаат поддршка и личност со којашто можат да ги споделат добрите, но и лошите моменти. Но доколку налетате на некој од следниве хороскопски знаци, можеби ќе помислите дека тие се далеку од совршениот партнер.

Припадниците на следниве 3 хороскопски знаци се речиси секогаш недостапни кога станува збор за љубовта. Доколку сакате да ги освоите, ќе ви бидат потребни многу труд и упорност.

1. Девица

Девиците тешко влегуваат во врски, односно не го прават тоа сè додека не ја променат личноста и не ја прилагодат на себе. Перфекционизмот им е особено важен на Девиците и го бараат и кај нивните партнери. Неретко од вас ќе го очекуваат невозможното, а за да го освоите нивното срце ќе мора да вложите многу труд.

2. Скорпија

Кога ќе ги земете предвид изразените амбиции, Скорпиите немаат време да се впуштаат во врски кои бараат премногу прилагодување, со партнер кој допрва треба да го запознаваат. Скорпиите многу ретко ги ставаат туѓите потреби на прво место доколку не го средиле нивниот живот како што сакаат.

3. Овен

Иако зрачат со самодоверба и харизма, Овните навистина сакаат да контролираат. Па веројатно ќе ви биде тешко да се справите со нивната посесивност и постојана желба за внимание. Доколку имате силен карактер, можете да го повредите егото на Овенот. Во тој момент, тој ќе стане недостапен за вас. Овните можат да се отворат само пред оној партнер пред кој чувствуваат дека можат да го имаат главниот збор.

Што за тебе денес беше поважно од љубовта?

Кое е твоето денешно златно теле?

Што е тоа што го опседнува твоето внимание и фантазија?

Што е тоа што очекуваш да те исполни и направи среќен/а?

Што е тоа што си замислил/а дека е поважно од љубовта, од инспирацијата, од внатрешниот глас, од твојата вистина?

Тоа е твојата замислена ментална конструкција, без оглед на нејзината содржина.

И секогаш изгледа толку реална, важна и примамлива.

Но, не е.

И ќе се ослободиш од неа, ќе доживеаш хармонија кога ќе препознаеш дека не е и кога одново ќе се фокусираш на сопствената вистина, на фактот дека животот тече на неверојатни магични начини, кога одново ќе се фокусираш на безусловната љубов која ја носиш во себе и ќе препознаеш дека сѐ што си имал/а во себе, сѐ уште е тука.

Само тоа може да биде на прво место, сѐ останато е секундарно.

И сѐ останато ќе се нареди само од себе.

На овие начини ги активирате хормоните за слабеење

Губењето на килограми за некои луѓе е многу тешка задача, но ако успеете да ги активирате хормоните кои влијаат на слабеењето, за кратко време ќе успеете да го решите овој проблем.

Намалете ја потребата за храна така што ќе јадете заштитена храна

Дозволете вашата храна да ве наполни и ослободете се од друга. Ова ќе го забележите, колку долго ќе се чувствувате сити по јадењето. Хормонот заслужен за регулација на тежината кој е одговорен за ситоста се нарекува лептин. Храната богата со проетеини е одличен начин да го нахраните телото и да го активирате лептинот за да подолго време се чувствувате сити. Лептинот му кажува на мозокот дека повеќе не сте гладни и да престанете да јадете.

Изградете мускулна маса

Истиот хормон кој ја зголемува мускулната маса кај бодибилдерите, кај вас е клучен за слабеење. Хормонот тестестерон е присутен и кај мажите и кај жените, а може да го зголемите со кревање на тегови. Колку е поголемо нивото на тестестероните, толку полесно ќе ослбнете.

Не прескокнувајте го доручекот

Додека спиете вашето тело е во пост  и согорува помалку калории. Работата на срцето и дишењето се поспори, тоа значи дека метаболизмот е спор додека спите. Да се разбуди телото и да предизвика скок во метаболизмот, започнете го денот со протеини добиени од растителни растенија, како и растителни извори на масти и јаглехидрати. Не надминувајте 800 калории и дозволете пропорцијата на јаглехидрати во оброкот да биде помала од процентот на протеини и масти.

Согорувајте ги мастите и додека седите

Тироидните хормони кои влијаат на губењето килограми ја создаваат жлездата во облик на пеперутка на грлото, позната како тироидна жлезда. Доволно е да изгубите 5килограми, за да се активира тироидната жлезда и да продолжите да слабеете.  

Добар сон

Ако немате добар сон, нивото на лептинот се намалува, па ќе имате поголема потреба за храна за да го надоместите недостатокот од сон.

Јога

Фокусирање на дишењето кое го практивуваат јога мајстори, го менува нивото на надбубрежните жлезди  задолжени за слабеење.

Најчитани

Твитови