Децата најчесто заболуваат од варичела, но возрасните завршуваат во болница со компликации

Заболувањето е многу заразно односно ако сте во просторија со инфицирано лице речиси и да не постојат шанси да не се разболите.

Оваа зима, покрај сезонскиот грип, честа причина на подолго отсуство на децата од училиштата и градинки е и сипаницата – варичела. Епидемиолозите велат дека бројот на заболени е нешто поголем во однос на 2018 и 2017 година и сега изнесува скоро 3.000 само во Скопје. Лекарите објаснуваат дека оваа сипаница кај децата не прави компликации освен досадно чешање од кое може да останат белези на кожата, но кај возрасните може да предизвика и тешки и животно загрозувачки компликации како воспаление на мозочното ткиво и мозочните обвивки. Додека да се воведе вакцина против ова заразно заболување, најдобро е децата да ја прележат сипаницата додека се мали и така да стекнат доживотен имунитет.

Епидемиолошките податоци покажуваат дека во нашиот регион, 99,9 отсто од децата на возраст од 10 до15 години заболуваат од варичела. На таа возраст болеста поминува лесно.

-Кај децата многу ретко дава компликации. Но во подоцнежна возраст заболувањето е со поизразена клиничка слика, интензивен осип, висока температура, може да се јават и секундарни инфекции на кожата, воспаление на белите дробови и поретко воспаление на мозочното ткиво и мозочните обвивки – објаснува примариус д-р Билјана Даниловска, раководител на одделение за епидемиологија при Центарот за јавно здравје.

На Клиниката за инфективни болести има четворица возрасни пациенти со варичела од кои тројца имаа бронхопневмонија и една пациентка со секундарна инфекција на кожата пиодермија. Од клиниката велат дека сите пациенти се во стабилна здравствена состојба.

Варичелата е предизвикана од вирусот варичела зостер. Инкубација на заболувањето трае од 12 до 15 дена. Инфицираниот станува заразен два до три дена пред да ги добие симптомите. Прво се појавуваат општи симптоми, како болки во грло, главоболка, покачена температура, малаксаност, се воспалуваат непцата во устата и потоа почнува осипот  во форма на меурчиња полни со течност. Специфично е што осипот е во различни фази, едни меурчиња пукаат и се сушат како красти, а други излегуваат. Осипот трае околу 15 дена. Вкупниот период на заразност е од 10 до 15 дена.

Хороскопски знаци кои се недостапни кога станува збор за љубовта

Како го замислувате вашиот идеален партнер? Повеќето луѓе кај својот партнер од соништата најчесто гледаат поддршка и личност со којашто можат да ги споделат добрите, но и лошите моменти. Но доколку налетате на некој од следниве хороскопски знаци, можеби ќе помислите дека тие се далеку од совршениот партнер.

Припадниците на следниве 3 хороскопски знаци се речиси секогаш недостапни кога станува збор за љубовта. Доколку сакате да ги освоите, ќе ви бидат потребни многу труд и упорност.

1. Девица

Девиците тешко влегуваат во врски, односно не го прават тоа сè додека не ја променат личноста и не ја прилагодат на себе. Перфекционизмот им е особено важен на Девиците и го бараат и кај нивните партнери. Неретко од вас ќе го очекуваат невозможното, а за да го освоите нивното срце ќе мора да вложите многу труд.

2. Скорпија

Кога ќе ги земете предвид изразените амбиции, Скорпиите немаат време да се впуштаат во врски кои бараат премногу прилагодување, со партнер кој допрва треба да го запознаваат. Скорпиите многу ретко ги ставаат туѓите потреби на прво место доколку не го средиле нивниот живот како што сакаат.

3. Овен

Иако зрачат со самодоверба и харизма, Овните навистина сакаат да контролираат. Па веројатно ќе ви биде тешко да се справите со нивната посесивност и постојана желба за внимание. Доколку имате силен карактер, можете да го повредите егото на Овенот. Во тој момент, тој ќе стане недостапен за вас. Овните можат да се отворат само пред оној партнер пред кој чувствуваат дека можат да го имаат главниот збор.

Што за тебе денес беше поважно од љубовта?

Кое е твоето денешно златно теле?

Што е тоа што го опседнува твоето внимание и фантазија?

Што е тоа што очекуваш да те исполни и направи среќен/а?

Што е тоа што си замислил/а дека е поважно од љубовта, од инспирацијата, од внатрешниот глас, од твојата вистина?

Тоа е твојата замислена ментална конструкција, без оглед на нејзината содржина.

И секогаш изгледа толку реална, важна и примамлива.

Но, не е.

И ќе се ослободиш од неа, ќе доживеаш хармонија кога ќе препознаеш дека не е и кога одново ќе се фокусираш на сопствената вистина, на фактот дека животот тече на неверојатни магични начини, кога одново ќе се фокусираш на безусловната љубов која ја носиш во себе и ќе препознаеш дека сѐ што си имал/а во себе, сѐ уште е тука.

Само тоа може да биде на прво место, сѐ останато е секундарно.

И сѐ останато ќе се нареди само од себе.

На овие начини ги активирате хормоните за слабеење

Губењето на килограми за некои луѓе е многу тешка задача, но ако успеете да ги активирате хормоните кои влијаат на слабеењето, за кратко време ќе успеете да го решите овој проблем.

Намалете ја потребата за храна така што ќе јадете заштитена храна

Дозволете вашата храна да ве наполни и ослободете се од друга. Ова ќе го забележите, колку долго ќе се чувствувате сити по јадењето. Хормонот заслужен за регулација на тежината кој е одговорен за ситоста се нарекува лептин. Храната богата со проетеини е одличен начин да го нахраните телото и да го активирате лептинот за да подолго време се чувствувате сити. Лептинот му кажува на мозокот дека повеќе не сте гладни и да престанете да јадете.

Изградете мускулна маса

Истиот хормон кој ја зголемува мускулната маса кај бодибилдерите, кај вас е клучен за слабеење. Хормонот тестестерон е присутен и кај мажите и кај жените, а може да го зголемите со кревање на тегови. Колку е поголемо нивото на тестестероните, толку полесно ќе ослбнете.

Не прескокнувајте го доручекот

Додека спиете вашето тело е во пост  и согорува помалку калории. Работата на срцето и дишењето се поспори, тоа значи дека метаболизмот е спор додека спите. Да се разбуди телото и да предизвика скок во метаболизмот, започнете го денот со протеини добиени од растителни растенија, како и растителни извори на масти и јаглехидрати. Не надминувајте 800 калории и дозволете пропорцијата на јаглехидрати во оброкот да биде помала од процентот на протеини и масти.

Согорувајте ги мастите и додека седите

Тироидните хормони кои влијаат на губењето килограми ја создаваат жлездата во облик на пеперутка на грлото, позната како тироидна жлезда. Доволно е да изгубите 5килограми, за да се активира тироидната жлезда и да продолжите да слабеете.  

Добар сон

Ако немате добар сон, нивото на лептинот се намалува, па ќе имате поголема потреба за храна за да го надоместите недостатокот од сон.

Јога

Фокусирање на дишењето кое го практивуваат јога мајстори, го менува нивото на надбубрежните жлезди  задолжени за слабеење.

Најчитани

Твитови