Адвокати бараат да прекинат судските постапки и да запре застарувањето на предметите

Да прекинат времено сите судски постапки, освен оние каде што се одлучува за определување притвор; владата да донесе уредба со законска сила, со која ќе се спречи застарување на предметите; судските сали да се дезинфицираат по секое рочиште; да се обезбедат заштитни маски и ракавици за секое лице што ќе влезе во судовите. Со вакви барања излегоа денеска 75 адвокати во иницијатива испратена до Судскиот совет и до Врховниот суд, како и до премиерот и надлежните министри и сите амбасади во земјава.

Според адвокатите, Кривичниот суд – Скопје врши директна повреда на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот, со самото тоа што се одржуваат рочишта на кои присуствуваат повеќе од пет лица. Со тоа, како што се наведува, се загрозува и здравјето на бранителите во предметите. Поради тоа, адвокатите предлагаат преземање на неколку мерки:

Сите постапки во судовите привремено да се прекинат, а единствено да се држат рочишта каде што по барање на надлежен обвинител треба да се одлучи за определување мерка притвор, како и за  случаи каде е утврдена кривична одговорност поради повреда на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот, за кои се постапува по казнен налог за што одлуките се носат без присуство на странките;

За предметите за кои ќе настане времен прекин во судењето да се донесе уредба со законска сила која ќе го прекине течењето на роковите. Со тоа нема да може да настане застареност на предметите или други негативни реперкусии. И со истекување на 90 дена да не мора главната расправа да почне одново, ниту сите докази да се изведуваат повторно, туку истата да продолжи како да немало прекин.;

По завршување на секое рочиште да се врши соодветна дезинфекција на салите, да се дезинфицираат лифтовите и сите простории во кои ќе се движат странки; , вклучително рачките на вратите и други површини кои често се изложени на допир на повеќе лица, како и да се мери температура на сите лица кои влегуваат во судот од службениот и сите неслужбени влезови;

Министерството за правда или да обезбеди заштитни маски и ракавици за секое лице што ќе влезе во судот;

„Неопходно е итно да се преземат дополнителни мерки и да се донесат соодветни одлуки. Во спротивно се остварува законското битие на кривичното дело против здравјето на луѓето, пренесување на заразни болести или непостапување според здравствените прописи за време на епидемија т.е. прогласена вонредна состојба на територија на нашата држава“, 

се наведува во соопштението на адвокатите.

За лице без брчки не Ви требаат скапи креми: Применете ги овие вежби и гледајте како се создава магија!

Против брчките, несаканите гласници на возраста, кремите и хируршките интервенции не се единственото решение.

Со одредени видови на мускулна гимнастика, исто така, може да се постигне многу. Ова е истовремено ефикасен начин за опуштање и пронаоѓање на внатрешен мир, велат експертите.

Со цел да се направат што е можно поефикасни вежби, тие треба да се прават дневно, наутро и навечер, во траење од пет минути.

* Против брчките помеѓу веѓите, стиснете ги веѓите шест секунди, како да се муртите, а по пауза од 10 секунди повторете ја вежбата.

* Растегнете ги усните со палците во насмевка на кловн, и со показалците притиснете ги надворешните делови од очите истовремено за да избегнете создавање нови брчки. Вежбата трае шест секунди, а потребни се 10 секунди пауза.

* Правете вежби со јазикот, наизменично испружете и вовлечете го јазикот против формирањето на подбрадок.

* За добра циркулација на крв, длабоко вдишете воздух и надујте ги образите, а потоа неколку пати префрлете го воздухот од една на друга страна на образите.

Рецепт на денoт: Посни полжавчиња со сусам!

1. Се замесува од сите состојки меко нелепливо тесто. Се остава да стаса. Се премесува и се сучи правоаголна кора која се премачкува со премазот. Се прави ролат и се сечат мали парчиња да дојдат како полжави.

2. Од страната на секое крукче-полжав се макнува во вода и се валка во сусам. Се оставаат да стасаат. Се печат во загреана рерна на 200С-35мин. 

Состојки

250 мл масло

500 мл вода 1 и пол квасец

4 лажици шеќер

1 лажица сол

1.200 гр брашно

Премаз

1 филџан вода

2 лажици брашно

2 лажици масло

прстофат сол

извор: moirecepti.mk

Идеални фризури за дами со густа коса!

Повеќето жени копнеат по коса полна со волумен и користат многу beauty производи за барем визуелно да го постигнат ефектот на густа коса.

Од друга страна, жените кои имаат многу густа коса имаат големи потешкотии да изберат идеална фризура. Најголем проблем за луѓето со густа коса претставуваат деновите кога косата е непослушна, бидејќи тогаш е нескротлива и не постои ништо со што можете да ја фиксирате и соберете, за да не се распадне за половина час.

Ако имате долга, густа коса, страничните плетенки се идеален избор на фризура за дневни, casual комбинации. Ако сакате формална фризура за работа, убаво исчешлајте ја косата и направете фризура што ќе го задржи секој прамен на свое место.

Од друга страна, ако сте обожавател на бохо стилот, извлечете неколку прамени, за целата фризура да добие messy изглед.

Пунџата е исто така фризура, која ќе ја скроти вашата коса во текот на денот. Најубави се пунџите со волумен, кои изгледаат стилски и богато, па затоа се најдобар избор за девојки со долга и густа коса.

Можете да се одлучите за ниска или висока пунџа, неуредна или совршена балетска пунџа, сè ќе изгледа беспрекорно.

Најчитани

Твитови