Само звукот на снегулките одекнуваше во ноќта

Звукот од паѓањето на снегот, кој беше помешан со дожд, синоќа по 21 часот ја правеше најголемата врева по должината на празните скопски булевари, некогашните фреквентни и преполни крстосници, шеталишта и паркови. Да се почувствува пулсот на Скопје за време на полицискиот час за новинарите е можеби привилегија, но истовремено неодминливо е и чувството на мачнина длабоко во себе.

Празните улици и тротоари беа местата каде што единствено можевме да се разминеме со колегите новинари од другите редакции и полицајците што патролираа низ главниот град.

Ова беше сликата што синоќа за време на спроведувањето на полицискиот час ја забележа репортерската екипа на „Нова Македонија“, која направи обиколка во неколку различни населби во Скопје, вклучувајќи го и строгиот центар.

Практично, нашата екипа не можеше да одолее на предизвикот и уште веднаш, првиот ден, ја искористивме дозволата од страна на власта за непречена работа и движење на новинарите за време на полицискиот час.

„Добра вечер, господине, ве замолувам да се упатете накај дома“, беше единствениот „поздрав“ што го добивме вечерта од полициска патрола што од автомобил нѐ пресретна на раскрсницата помеѓу улицата Рузвелтова и булеварот Партизански одреди, кога десетина минути по 21 часот излеговме да провериме како живее Скопје по стапувањето во сила на забраната за движење на населението.

Откако ги покажавме дозволите за движење за време на полицискиот час, ни беше пријателски отпоздравено дека може да продолжиме да си ја вршиме работата. А, всушност, во вакви услови и нема што посебно да се забележи. Празнотијата и тишината на некој начин го исполнуваа и дополнуваа чувството дека граѓаните сериозно ги сфаќаат мерките на власта и целосно ги почитуваат, што, секако, е во интерес на сите.

Помеѓу одењето и враќањето за време на нашата работна обврска немаше ништо друго, освен улици испразнети од живот, гласови на жителите можеа да се слушнат единствено од балконите на становите во ближните згради каде што минувавме. Студеното и снежно време, празните коловози, празните пешачки премини и трепкачките семафори алудираа дека градот комплетно е заминат во домашна изолација.

Маалските улици и паркови, каде што вообичаено има млади луѓе, доцна во ноќта беа празни.

Нѐ одминаа и две медицински возила, кои патуваа по должината на Партизанска, во правец кон болницата „8 Септември“, и неколку такси-возила, кои беа раштркани низ повеќе локации во градот.

Од друга страна, полициските патроли беа видливи на секои 2-3 километри, кои во возила со вклучени светлосни сигнали ја надгледуваа состојбата во градот.

Очигледно униформираните полициски службеници вчера си ја вршеа работата добро.

Движејќи се низ центарот на градот и низ плоштадот, освен катанци на угостителските објекти, можеа да се забележат и известувања за забраната за работа на влезовите во продавниците и спортските обложувачници.

Во центарот на градот се разминавме и со новинарски екипи од други редакции, кои како и „Нова Македонија“ си ги извршуваа своите работни обврски. Така најверојатно ќе биде и во иднина, каде што новинарите ќе бидат ретките луѓе што заедно со вработените во органите за јавен ред и мир секој нареден ден од 21 до 5 часот ќе си ги исполнуваат своите работни обврски додека важи забраната за движење на населението.

За полицискиот час одлучи Владата на нејзина седница викендов и тој првпат се воведува на целата територија на Македонија. До кога ќе трае, дали ќе биде поригорозен или не зависи, пред сè, од дисциплинираноста на нас граѓаните.

Девојката му направила "шливка" на вратот, а тој одма потоа починал

17 годишниот Хулио Гонзалес од Мексико Сити починал од гушење предизвикан од тромб, кој девојката му го направила со бакнеж.

Во текот на вечерата со фамилијата, Хулијо почнал да се гуши, неговите родители веднаш повикале помош од лекари, но тие за жал не можеле ништо да сторат и тинејџерот починал. 

За смртта на момчето се сомнева дека е “виновна“ неговата девојка која непосредно пред тоа на вратот му направила “шливка“, при што настанал тромб кој допатувал до неговиот мозок и предизвикал мозочен удар.

Според пишувањата на медиумите девојката е во бегство бидејќи е исплашена дека може да биде обвинета за смртта на младото момче.

Ова не е прв ваков случај: пред две години 44 годишна жена од Нов Зеланд останала неподвижна по мозочен удар предизвикан од слични околности.

Лекарите не можеле да објаснат која е причината за парализа на левата рака се додека не приметиле модрица на нејзиниот врат и оштететна артерија. На пациентката и била дадена терапија, па после една недела дена таа заздравила.

Вистинска случајност: Фотографии кои се направени случајно, а потсетуваат на реални ликови и животни (галерија)

Биди поразличен, оригиналот е вреден!

Водејќи се според ова мото некои луѓе биле навистина креативни и направиле вистински уметнички дела, фотографирајќи предмети и моменти од вистинскиот агол.

Едноставно уживајте и разбудете ја креативноста во себе:

12 филмски грешки од врвни филмови кои речиси и никој не ги забележува, а се очигледни (галерија)

Ние како тим и истражувачи ви претставуваме популарни и одлични филмови. Сепак, исто така знаеме дека дури и најдобрите од нив секогаш имаат неколку грешки. Тоа не ги  праваи полоши, се разбира, но по оваа галерија ќе имате добра причина да ги погледнете повторно и да се фокусирате на деталите да ги забележите недостатоците.

Погледнете:

#1# Iron Man 2

#2# Deadpool

#3# Forrest Gump

#4# Harry Potter and the Philosopher’s Stone

#5# Titanic

#6# Pulp Fiction

#7# The Fifth Element

#8# Tangled

Најчитани

Твитови