Не се знае кој ќе преживее во туризмот, на одмор во татковината, вели Аркан Керим, поранешен претседател на Туристичко Угостителска Комора на Македонија, директор на туристичка агенција и хотелиер

Мерките не попуштаат, но топлото време сите не тера да размислуваме за летување. Како и каде ќе се оди на одмор? Богатите размислуваат за далечни дестинации, посиромашните за туристички центри во соседните држави. Но, факт е дека ако продолжи вака ниту едните, ниту, пак, другите ќе може летово да се капат во солена вода.  Аркан Керим, поранешен претседател на Туристичко Угостителска Комора на Македонија и директор на туристичка агенција и хотелиер вели дека во фелата треба да се отвори пандорината кутија, бидејќи на светско ниво се уште не се знае како ќе се летува. Односно, нормално е кај луѓето да постои интерес за одмор, но дека во овој момент никој не знае каде, како и од кога ќе може да оди на одмор.

Доаѓа лето, какво е расположението за одмор? Се јавуваат ли за аранжмани? Какво е размислувањето на луѓето?

-За жал следствено на ситуацијава многу е мал интересот кај луѓето за одмор бидејќи се уште не сме излезени 100% од пандемијата и како и сите граѓани и ние секојдневно ги следиме ситуациите и кај нас и во соседството и во Европа и чекаме што поскоро отворање на границите за да можеме да испланираме макар кратка туристичка сезона летово.

Некои земји најавуваат дека ќе ја отвораат туристичката сезона, па од твое искуство, како мислиш оваа лето да се оди на одмор?

– Хрватска го направи првиот чекор ги отвори границите но тоа не е доволно треба сите балкански земји да ги отворат границите да ги објават регулативните препораки како би се одвивала сезоната колку и како ќе се запазува социјалната дистанца колку проценти ќе можат хотелите да примаат гости, дали ќе може да се оди во приватно сметување , авто- кампови сл.

Грција и Турција воведоа некои правила, српските туристички агенции добиле некакво известување за новите правила, има ли кај нас стасано некој допис, да речеме од Турција, бидејќи ти најмногу работиш  со турското крајбрежје?

-Дописот до српските туристички агенции во врска со летувањето во Турција е тотална невистина, тие имаат проблем со нивните партнер агенции коишто не сакаат да им ги вратат предвреме платените пари и сега им измислуваат правила коишто воопшто не кореспондираат со вистината. Турското Министерство за туризам планира во првата фаза да ги отвори хотелите на крајбрежјето од  15 јуни за домашните туристи со строги правила и сертификати за хотелите, додека за странски туристи се уште МНР  и лекарскиот конзилиум на Република Турција се нема произнесено дека пред август би било отворено крајбрежјето за странски туристи било српски или македонски. Ситуацијата со Грција е сосема различна. За да нашите туристи патуваат во Грција треба нашето МНР да го контактира грчкото МНР и да договорат протокол за отворање на границите се надевам од 01.07, бидејќи досега Грција има ваков протокол со Бугарија, Кипар и Израел. Друг момент е тоа што се уште грчките хотелиери не се сигурни дали ќе ги отворат хотелите следствено на ситуацијата во Европа и донесената одлука на министрите за туризам на Европската Унија до 15.06 да не се отвораат границите, а со тоа и немањето авио летови од  Европските земји кон Грција.

Што мислиш, македонските туристи како ќе го користат годинашниов одмор? Односно каде? Ќе се оди на варијанта- запознај ја татковината за да ја засакаш повеќе?

– Најдобро би било да се оди летово во нашите туристички центри како Охрид, Струга, Маврово, Берово, Дојран, Отешево и многу други прекрасни места во нашата татковина. Неизвесноста со границите, авио летовите најверојатно ќе бидат дополнителен мотив македонските граѓани да ги преферираат домашните дестинации летово со што би направиле одличен допинг за домашниот туристички пазар во оваа турбулентна непредвидлива година.

 Дали со туристичките работници од дома и од странство овој период додека трае пандемијата сте разговарале на таа тема и кое е нивното размислување?

-Секоја недела имаме телеконференции со колегите од Балканот и пошироко ги следиме сите нови детали бидејќи во моментов 156 земји од светот ги имаат затворено своите граници и за разлика од затварањето, отворањето на границите оди многу потешко. Целокупниот авио сектор, хотелскиот сектор, туроператорите и туристичките агенции се во комплетно тешка ситуација и голема е неизвесноста колку проценти од сите туристички чинители ќе го преживеат овој период и затоа сме секоја недела на линија да најдеме солуции да го пребродиме периодов што е можно поскоро.

Дали сте задоволни од мерките на Владата за туристичкиот сектор или тоа не е доволно?

-Мерките што се побарани и што се добиени не се доволни да го спасат туристичкото стопанство од целокупнава ситуација. Би сакал да иницирам видео телеконференција или програма на телевизија  на крупните играчи во македонскиот туризам како авиокомпании што летаат кон Скопје и Охрид,туроператори што носат најмногу туристи кон Македонија,ТАВ како аеродроми во Македонија,големите хотелски синџири,транспортните фирми и се разбира министрите за надворешни работи,транспорт економија и здравство за да се спротивстават аргументите, што треба да се преземе и како да се отвори пандорината кутија во којашто сме за жал сега сите во фелата.

Што е она што треба да се направи, кои мерки да се преземат за да туризмот, односно туристичките агенции застанат на нозе?

-Туристичките агенции добија една поддршка во вид на ваучери да дадат на своите клиенти за искористување на аранжманите до 31.12.2021 но и покрај тоа се во многу тешка ситуација за жал,бидејќи ова што се случува  никој не би го претпоставил ни во најлошите денови. И да се отворат границите многу брзо луѓето ќе бидат резервирани да патуваат како што патуваа до пред кризава,  додека не се врати светот во нормала. Би препорачал од септември да се воведат дополнителни стимулативни мерки за туристичките агенции за да ја преживеат зимата и во наредната година да почнат да работат со полна пареа.

Што мислиш, летово која дестинација ќе биде најбарана, независно дали е дома или странство? Или можеби луѓето се плашат од втор бран?

– Летово луѓето ако има услови повторно ќе патуваат најмногу во Грција и Албанија со сопствен превоз ,ако нема услови за тоа домашните дестинации ќе бидат најпреферирани. Чартер летовите се уште се знак прашалник. Наредните денови и недели ќе има почиста слика околу оваа проблематика.

Беше претседател на Туристичко Угостителска Комора на Македонија, кој е најгорливиот проблем на туризмот во Македонија и како тоа треба да се реши, кои мерки треба да се преземат?

– Македонскиот туризам има проблем во регулативата и заслужува да има посебно Министерство за туризам во Владата коешто ќе ги решава горчливите проблеми на туристичкото стопанство. Воедно ќе го отвори патот за многу поголем девизен прилив во македонското стопанство кое би било околу една милијарда американски долари за пет години од денес ако има конкретни мерки од евентуалното ново Министерство за туризам. Во моментов туризмот е на 17 место по приоритети во Министерството за Економија и тоа мора да се промени. Нека се отвори слухот кај релевантните политички чинители во државава, ова да го стават во нивните програми за претстојните избори.

Мало мајмунче кое пее додека се капе: Замислете да го имате овој пресладок миленик (видео)

Можеби на прв поглед ви делува не вообичаено за домашен миленик да се има мало мајмунче, но откако ќе го погледнете видеото веднаш ќе го посаката.

Мајмуните како едни од најинтелигентните животни се почесто земаат место за домашен миленик покрај мачките и кучињата. Ова преслатко животно ќе ви го направи денот поубав:

Откриено што ја намалува машкоста за 1 см! Внимавајте ако го практикувате ова

За интимните односи и половите органи речиси и да нема тема која не е разработена и за која не е зборувано. Покрај методите и исхраната која влијае позитивно на големината на машкиот полов орган постои и нешто кое влијае и негативно.

Според студија објавена од „Journal of Sexual Medicine" потврдено е дека дури 20 отсто од машката популација има помал пенис дури и од просечниот, 12,5 цм во ерекција. На нашите простори просечната должина на машкиот полов орган е 14 цм во ерекција.

Она што негативно влијае и доведува до намалување на пенисот е нередовното мастурбирање и немањето сексуални акти.

За виталност и здрав пенис истражувачите велат потребно е барем два пати недлно да имате секс или да мастурбирате, особено ако сте на возраст од 18 до 30 години.

Психолозите тврдат: Сите ова го прават по сексуалниот чин, а навистина е ОПАСНО!

Британските психолози открија интересна работа поврзана со интимните односи, односно за моментите што следат по сексуалниот чин.

Без разлика дали вашата врска е солидна и долга, или сте на самиот почеток, сигурно се случило откако ќе имате секс, да имате голема желба да ги запознаете внатрешните пориви и чуства на вашиот партнер.

Психолозите тврдат дека овој модел на однесување е сосема нормален, бидејќи повеќето луѓе по сексуалните односи сметаат дека се најблиску до нивниот партнер и се склони кон емоционално отворање и доверување на нивните интимни тајни.

Иако во хармоничен емотивен однос ова е пожелна работа и тоа овозможува да се доближите и подобро да се запознаете со партнерот, експертите предупредуваат дека тоа може да биде многу штетно на почетокот на врската или во случај на површни односи.

Ако сметате дека вашата врска нема капацитет да стане долгорочна, може да жалите за зборовите што ги споделивте, или дека на некој начин вашиот партнер ќе го користи подоцна против вас.

Најчитани

Твитови