Заборавивте важен багаж? Список на предмети што Ви требаат за на одмор

Во летниот период кога патуваме, често се случува да понесеме премногу предмети и облека со себе.

Пред да започнете со пакување за патувањето, направете список на работи што ви требаат на одмор. Подготовката може да биде заморна и стресна, затоа распределете што е неопходно, пеглајте ја гардеробата, наредете ги чевлите и започнете го финалното пакување.

Првата помош е задолжителна

Патувањето е возбудливо, но понекогаш се случуваат несакани повреди. Затоа е добро секогаш да носите мала кеса за прва помош со Вас. Понесете апчиња за главоболки и гадење поради долгиот пат или ако имате проблеми со алергии и климатски промени. Бидете сигурни дека сте понеле и завој во случај на физички повреди.

Гардероба и чевли

Понесете неколку топли работи во случај на промена на температурата. Ако патувате со авион, земете ги предвид ограничувањата за тежината на багажот. Ако патувате во деловна класа, можете да земете со вас 2 парчиња багаж без дополнителни трошоци. Од друга страна, тежината на багажот може да биде до 32 кг, а за економска класа помеѓу 20-23 кг. Не претерувајте со облека или обувки. Припадничките на понежниот пол носат голем број чевли и гардероба, кои не ги вадат од куферот за време на одморот. Затоа, понесете удобни чевли и пар елегантни чевли ако планирате да излегувате. Облека за спиење, бањарки, долна облека се составен дел од вашиот багаж.\

Козметика

Денес, не е потребно да носите голем број шишиња (шампон, мелем, гел за туширање). Можете да купите неколку мали шишиња во аптеките и да ги наполните со шампон или гелови. Ќе добиете и мини козметика во хотелот. Најважното е да не заборавите да понесете крема за сончање со себе.

Лични и скапоцени работи

Доколку носите предмети од голема вредност (лаптоп, таблет, камера, мобилен телефон, накит), пари и лични документи (пасош, лична карта) – секогаш носете ги во посебна торба. Понесете ја вашата полиса за осигурување, меѓународна лиценца за сообраќај и овластување, ако патувате со возило што не е Ваша сопственост. Распределете ги парите на неколку различни места.

Полначи

Ако носите технолошки уреди со себе, задолжително земете полнач за секој од нив. Кога батериите на фотоапаратот брзо се празнат, потребно е да го имате полначот за батерии во некоја од торбите со багаж.

Мантил и чадор

За време на патувањето, не можете да го предвидите времето. Неопходно е да понесете со себе е чадор и наметка за дожд, за да се заштитите од можните врнежи.

Работи за удобно патување

За да го направите Вашето патување удобно, понесете перница за спиење и тенко ќебе. За забава, пожелно е да се донесе интересна книга, списание или игри. Ако буката ве вознемирува, понесете слушалки. Не заборавајте грицки и вода.

Пред да одите на пат, проверете уште еднаш дека сте ги исклучиле сите уреди во станот. Без оглед колку работи носите со себе, оставете простор за сувенири и подароци за вашите најблиски. Среќен пат!

Како најбрзо да го преболите? Постои апликација која ќе ви помогне!

Break-up Boss е одлична апликација која ќе ви помогне во неколку чекори да го преболите поранешното момче.

Оваа генијална апликација наречена Break-Up Boss беше лансирана пред помалку од една година.

Ја измисли експертот за врски и прекинувања Зои Фостер Блејк, која одлучи да се стави крај на “пијаните” пораки и повици, разлеаната маскара по неконтролираното плачење и општата болка која ја чувствуваме по прекинот.

“Пишувам за односите веќе цела деценија, повеќето луѓе што ми пишуваат пишуваат дека токму тогаш прекинале врска или минуваат низ прекин. Сепак, на таа тема не постои ништо едноставно и јасно, а јас мислев дека би требало да постои “, изјави Фостер Блејк за Dazed.

Со помош на нејзината апликација, сега можете да ги артикуирате своите чувства полесно, да најдете совети кои ќе ве орасположат, а ако дојдете во искушение да му испратите на поранешното момче некоја порака, можете да го направите тоа во апликацијата која ќе ве смири и ќе ви порача дека тоа не е она што ви треба.

Фостер Блејк моментално пишува и книга за прекинувања на врски, која исто така ќе биде наречена Break-up Boss.

Идеи како да ги изненадите најмилите и им направите униканта роденденска торта! (ВИДЕО)

Уникатни идеи како да ги изненадите најмилите и им направите роденденска торта, од која ќе бидат воодушевени.

Погледнете го видеото во продолжение:

Практични совети како да го поминете месецот со што е можно помал трошок!

Не можеме да кажеме дека живееме во економски стабилна земја, но, ако ништо друго, Балканците научија да се справат на различни начини за време на овие тешки и неизвесни години. Едноставниот домашен буџет мора да се прилагоди на нашиот приход, колку и да е низок.

Но, како да го поминете месецот со што е можно помал трошок? Еве неколку совети за управување со вашиот домашен буџет.

Месечни и непланирани трошоци

Како да се справите со бројните долгови? За почеток, запишете ги на хартија вашите месечни трошоци што треба да ги решите. Значи: изнајмување, сметки, мобилен телефон, интернет, трошоци за храна, патни трошоци … Сега извадете го долгот од вашиот приход и пресметајте колку пари останувате за да потрошите.

Повеќето луѓе во голема мера ги акумулираат своите финансиски обврски во главата, но многу трошоци често се забораваат, бидејќи ги има многу. Затоа, секогаш е добро да ги запишете, па ќе мора да се има предвид за она што е неопходно да се тргнат пари во текот на месецот, а со тоа ќе бидете сигурни дека ништо не сте заборавиле.

Како да заштедите пари? 

Повеќето пари се трошат на мали нешта. Сте виделе една симпатична маица па веднаш сте ја купиле, нешто повеќе од потребно сте потрошиле на бонбони и грицки отколку што е планирано, сте почастиле некоја тура повеќе во кафаната затоа што ве повела атмосферате … Реално, тоа сте го направиле бидејќи во моментот сте имале пари во себе. Ова се тие непланирани трошоци кои може да ги намалите доколку парите ги оставате дома а со себе носите само потребен дел.

Потрошувачка кошница. Ние ќе направиме листа повторно. Обично по доаѓањето на пари или кога се зема плата, често одиме на шопинг, најчесто во молот голем бидејќи сакаме целата храна да ја купиме на едно место. На такви места обично има голем број на акции и производи со снижена цена.

Кога ќе завршиме со купување, сфаќаме дека купивме уште десет продукти што не ги планиравме. Затоа, ние сме изложени на повисоки трошоци. Затоа е неопходно повторно да се состави листа.

Запишете на хартија само она што навистина ви е потребно за вашиот дом од храна. Дозволете си малку слобода, бидејќи ќе ги здогледате омилените слатки кои не се наведени во списокот, но не претерувајте со поместувањето на листата.

Ако сте решиле да заштедите пари, најдобро е да се прошетате низ градот, бидејќи хипермаркетите не се секогаш најевтини. Секој град има свои поволни пазари и продавници. Само еден месец да се споредат цените на неколку места, а следниот ќе знаете каде е поевтино овошјето, каде е хемијата, каде месото и така натаму.

Парите не се зачувуваат на крајот од месецот, туку на почетокот.  Кога плаќате пари за вашите сметки, можете, исто така, да одземете одредена сума пари за заштеди, се разбира, според вашите способности. Нека биде минимум десет евра. Ви предлагаме да ги конвертирате тие пари во евра, да ги кренете во некоја кутија и да се преправате како тие пари да не постојат се до моментот кога навистина ќе ви бидат неопходни.

Не чекајте да видите што ќе остане од вашата плата на крајот на месецот, туку веднаш оставете одредена сума пари за недај боже.

Но, пред да почнете да штедите, дефинирајте го она на што сакате да ги потрошите: летување, зимување, нов велосипед, некои апарати техника во домот… Значи, не земајте  од тие пари, во секој случај, освен кога е време да ги потрошите за она што сте ги намениле.

Ако итно ви требаат пари за неочекувана сметка, користете го веќе споменатиот дозволен минус.

Што ако веќе сте во долгови?

Се чинеше толку лесно кога зедовте заем, а сега веќе сте во голем проблем. Поминавте малку повеќе, дојдоа некои непланирани трошоци. Ова се ситуации кога е најдобро да се земе кредит за рефинансирање. Тоа е можност да се поправат старите грешки и да почнат патите да се трошат малку повеќе разумно.

Најчитани

Твитови