БОЛНИЦАТА НЕУРОМЕДИКА ВОВЕДЕ ТЕСТОВИ ЗА ИСПИТУВАЊЕ НА АНТИТЕЛА ЗА ВИРУСОТ COVID - 19

Болницата Неуромедика воведе тестови за испитување на антитела за вирусот Covid -19.

Присуството на антитела против некој патоген на вирусот Covid-19 во крвта покажува дали личноста била изложена вирусот . Се мерат вредностите на антителата имуноглобин М (IgM) и имуноглобин Г (IgG).

IgM се создава во големи количини многу брзо откако лицето било изложено на вирусот, но после извесно верме неговата концентрација почнува брзо се намалува. IgG  се создава веднаш, по првата изложеност.  крвта подолг временски период.

Што значат резултатите?

IgG - (имуноглобин Г) дава информација за пациентот кој веќе бил заразен со Covid -19 колкаво количество на антитела има во организмот

IgM – (имуноглобин М) дава информација дали некое лице е или било неодамна заразено со Covid -19

Конкретно овие тестови ќе даваат резултат со вкупно количество на  присуство на антитела.

Цената за испитувањето е :

IgМ – 1000ден

IgG -   1000ден

Пакет ( IgM  и IgG) е 1800ден .

Видео туторијал: Направете си совршена пунџа за само една минута!

Casual пунџа е ин веќе неколку години и сеуште котира високо во светот на фризурите. Оваа опуштена фризура е одлична за дневна, но и вечерна варијанта. Во продолжение погледнете како сами да ја направите за само една минута...

На свадбата се појави поранешната девојка на младоженецот и направи невидена драма!

Поранешната девојка на младоженецот упаднала на самиот чин на венчавката облечена во венчаница.

Снимката на која поранешната во венчаница упаѓа на најубавиот дел од церемонијата, со шминка и фризура станала вирална.

Daily Mail пишува дека поранешната девојка, која младоженецот го влечела за рака во еден момент паднала на колена, викала дека таа не е виновна за раскинувањето и дека тој мора да и се врати.

Погледнете:

Ова е актерката која ќе ја глуми принцезата Дијана во најскапата серија на „Нетфликс“

Актерката Ема Корин ќе ја толкува улогата на принцезата Дијана во хит - серијата „Круната“, објави „Нетфликс“.

Корин рече дека е исклучително возбудена и почестена што ќе му се приклучи на актерскиот тим за четвртата сезона.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

different hairs of the last 6 months, a wee compilation

A post shared by Emma Corrin (@emmalouisecorrin) on

„Серијата ја следам од првата епизода, а помислата дека ќе се приклучам на неверојатно талентирана актерска екипа е речиси надреална“, рече таа.

„Принцезата Дијана беше икона и нејзиното влијание врз светот сè уште е длабоко и поттикнувачко“, рече Корин.

Корин е брилијантен талент и веднаш нè освои кога му се приклучи на тимот како Дијана Спенсер“, рече авторот на серијата, Питер Морган.

Најчитани

Твитови