Убавината на спа-кујната

Еве неколку основни правила во врска со исхраната што стручњаците препорачуваат да се почитуваат во бањите и во велнес-центрите

Корисни напивки

Најдобро е да се пијат чаеви од домашни лековити билки, кои имаат антиоксидантно, антиинфламаторно и антисептично дејство. Тоа се, пред сè, камилица, магдонос, жалфија, шипки и нане. Медената вода исто така дејствува како силен антиоксиданс, а многу е корисен и сокот од ѓумбир, лимон и од фруктоза. Во препорачуваме сокови од свежо цедено овошје, како и фрапе од растително млеко – бадемово, овесно, оризово и од мелко од хејда.

Пирамида на исхраната

Правилната исхрана пред сè подразбира правилен избор на хранливи продукти, нивна соодветна комбинација, како и соодветно приготвување. Правилниот избор на намирници се согледува во т.н. пирамида на исхраната. Основата ја сочинуваат житарки, кои треба да бидат најзастапени во менито, додека на врвот се наоѓаат масна храна и слатки, т.е. она што треба да биде најмалку застапено. Најдобро е да се јаде органска храна, како и овошје, зеленчук и житарки од ова поднебје. Спа-кујната подразбира и многу риба – сина и онаа од нашите реки, доста салата, семки и внесување биофлаваноиди од црно чоколадо.

Комбинирање на продуктите

Намирниците треба правилно да се комбинираат за да можат нивните хранливи состојки да се искористат на најдобар начин. Треба да се комбинираат продукти што содржат биолошки вредни протеини со оние што не ги содржат – значи, намирници од животинско потекло со оние од растително. Вегетаријанците треба внимателно да ги комбинираат различните растителни намирници – мешунки, семки, јаткасто овошје и житарки. На пример, препорачуваме грав со снегулки од јачмен и со семки или ориз со грашок и со семки. Треба да се води сметка за комбинирање на продуктите според Хеј, што значи дека не треба истовремено да јадеме концентрирани јаглени хидрати и концентрирани протеини, на пример, тестенина со гулаш и сл. Намирниците од животинско потекло би требало да се јадат со свеж или со термички обработен зеленчук, но не и со компир.

 Што уште треба да знаеме?

Храната не смее да биде премногу сварена, а запршките не се добредојдени. Користете помалку сол, а повеќе зачински билки. Храната треба убаво да се сервира, бидејќи тоа придонесува за подобра дигестија.

Како најбрзо да го преболите? Постои апликација која ќе ви помогне!

Break-up Boss е одлична апликација која ќе ви помогне во неколку чекори да го преболите поранешното момче.

Оваа генијална апликација наречена Break-Up Boss беше лансирана пред помалку од една година.

Ја измисли експертот за врски и прекинувања Зои Фостер Блејк, која одлучи да се стави крај на “пијаните” пораки и повици, разлеаната маскара по неконтролираното плачење и општата болка која ја чувствуваме по прекинот.

“Пишувам за односите веќе цела деценија, повеќето луѓе што ми пишуваат пишуваат дека токму тогаш прекинале врска или минуваат низ прекин. Сепак, на таа тема не постои ништо едноставно и јасно, а јас мислев дека би требало да постои “, изјави Фостер Блејк за Dazed.

Со помош на нејзината апликација, сега можете да ги артикуирате своите чувства полесно, да најдете совети кои ќе ве орасположат, а ако дојдете во искушение да му испратите на поранешното момче некоја порака, можете да го направите тоа во апликацијата која ќе ве смири и ќе ви порача дека тоа не е она што ви треба.

Фостер Блејк моментално пишува и книга за прекинувања на врски, која исто така ќе биде наречена Break-up Boss.

Идеи како да ги изненадите најмилите и им направите униканта роденденска торта! (ВИДЕО)

Уникатни идеи како да ги изненадите најмилите и им направите роденденска торта, од која ќе бидат воодушевени.

Погледнете го видеото во продолжение:

Практични совети како да го поминете месецот со што е можно помал трошок!

Не можеме да кажеме дека живееме во економски стабилна земја, но, ако ништо друго, Балканците научија да се справат на различни начини за време на овие тешки и неизвесни години. Едноставниот домашен буџет мора да се прилагоди на нашиот приход, колку и да е низок.

Но, како да го поминете месецот со што е можно помал трошок? Еве неколку совети за управување со вашиот домашен буџет.

Месечни и непланирани трошоци

Како да се справите со бројните долгови? За почеток, запишете ги на хартија вашите месечни трошоци што треба да ги решите. Значи: изнајмување, сметки, мобилен телефон, интернет, трошоци за храна, патни трошоци … Сега извадете го долгот од вашиот приход и пресметајте колку пари останувате за да потрошите.

Повеќето луѓе во голема мера ги акумулираат своите финансиски обврски во главата, но многу трошоци често се забораваат, бидејќи ги има многу. Затоа, секогаш е добро да ги запишете, па ќе мора да се има предвид за она што е неопходно да се тргнат пари во текот на месецот, а со тоа ќе бидете сигурни дека ништо не сте заборавиле.

Како да заштедите пари? 

Повеќето пари се трошат на мали нешта. Сте виделе една симпатична маица па веднаш сте ја купиле, нешто повеќе од потребно сте потрошиле на бонбони и грицки отколку што е планирано, сте почастиле некоја тура повеќе во кафаната затоа што ве повела атмосферате … Реално, тоа сте го направиле бидејќи во моментот сте имале пари во себе. Ова се тие непланирани трошоци кои може да ги намалите доколку парите ги оставате дома а со себе носите само потребен дел.

Потрошувачка кошница. Ние ќе направиме листа повторно. Обично по доаѓањето на пари или кога се зема плата, често одиме на шопинг, најчесто во молот голем бидејќи сакаме целата храна да ја купиме на едно место. На такви места обично има голем број на акции и производи со снижена цена.

Кога ќе завршиме со купување, сфаќаме дека купивме уште десет продукти што не ги планиравме. Затоа, ние сме изложени на повисоки трошоци. Затоа е неопходно повторно да се состави листа.

Запишете на хартија само она што навистина ви е потребно за вашиот дом од храна. Дозволете си малку слобода, бидејќи ќе ги здогледате омилените слатки кои не се наведени во списокот, но не претерувајте со поместувањето на листата.

Ако сте решиле да заштедите пари, најдобро е да се прошетате низ градот, бидејќи хипермаркетите не се секогаш најевтини. Секој град има свои поволни пазари и продавници. Само еден месец да се споредат цените на неколку места, а следниот ќе знаете каде е поевтино овошјето, каде е хемијата, каде месото и така натаму.

Парите не се зачувуваат на крајот од месецот, туку на почетокот.  Кога плаќате пари за вашите сметки, можете, исто така, да одземете одредена сума пари за заштеди, се разбира, според вашите способности. Нека биде минимум десет евра. Ви предлагаме да ги конвертирате тие пари во евра, да ги кренете во некоја кутија и да се преправате како тие пари да не постојат се до моментот кога навистина ќе ви бидат неопходни.

Не чекајте да видите што ќе остане од вашата плата на крајот на месецот, туку веднаш оставете одредена сума пари за недај боже.

Но, пред да почнете да штедите, дефинирајте го она на што сакате да ги потрошите: летување, зимување, нов велосипед, некои апарати техника во домот… Значи, не земајте  од тие пари, во секој случај, освен кога е време да ги потрошите за она што сте ги намениле.

Ако итно ви требаат пари за неочекувана сметка, користете го веќе споменатиот дозволен минус.

Што ако веќе сте во долгови?

Се чинеше толку лесно кога зедовте заем, а сега веќе сте во голем проблем. Поминавте малку повеќе, дојдоа некои непланирани трошоци. Ова се ситуации кога е најдобро да се земе кредит за рефинансирање. Тоа е можност да се поправат старите грешки и да почнат патите да се трошат малку повеќе разумно.

Најчитани

Твитови