Мафини со вишни

Мафини со вишни

СОСТОЈКИ:

2 јајца

100 г шеќер

10 лажици млеко

250 г брашно

125 г маргарин

1 пакетче за печиво

1 чоколадо за готвење

маринирани вишни

1 лажица „вишновка“

ПРИГОТВУВАЊЕ:

1. Во еден подлабок сад јајцата се матат со шеќерот, потоа се додава претходно растопениот маргарин и се промешува.

2. Во смесата се додаваат млекото и брашното, во кое е измешан прашокот за печиво.

3. Чоколадото се сечка на ситни коцкички и се додава во претходната смеса. По желба се додава и малку „вишновка“, со што се добива многу убав вкус. Сè заедно добро се промешува.

4. Калапите за мафини се премачкуваат со маргарин, потоа со лажица се става од смесата до половина на калапот, бидејќи при печењето ќе нарасте и ќе го исполни калапот.

5. Калапот со тесто се става во загреана рерна, и мафините се печат на 180 степени, околу 20 минути.

6. Откако ќе се испечат мафините, се оставаат да се изладат, па се вадат од калапите. Одозгора се декорираат со маринирани вишни.

Тамара Тодевска го покажа трудничкото стомаче! (ФОТО)

Тамара Тодевска е активна трудница, изгледа одлично, па речиси и не налкикува дека скоро е влезена во седмиот месец од бременоста. Неодамна објави фотографија каде што го покажува своето трудничко стомаче, па слободно можеме да кажеме дека бременоста ѝ прилега доста.

Тајни кои ги кријат личностите родени во знакот Вага!

Вагите се познати по тоа што имаат високо развиени логички способности, па умеат правилно да расудуваат. Меѓутоа, во продолжение откријте некои работи кои се помалку познати за овие личности.

Вагите тежнеат кон долги и значајни врски

Ретко која личност родена во знакот Вага ќе се пронајде во кратките врски без смисла. Тие се спремни да бидат трпеливи и да ја чекаат вистинската личност.

Тие се особено внимателни

Вагите знаат многу повеќе отколку што покажуваат. Тие постојано го набљудуваат светот околу себе и си „прават белешки“ во својата глава за сето она што го гледаат.

Вагите умеат да бидат непредвидливи

Кога е во прашање Вагата, не постои секогаш баланс. Како воздушен знак, тие може да бидат непредвидливи. Во еден момент може да помислите дека целосно сте ги сфатиле овие личности, но веќе наредниот Вагата ќе направи нешто што не сте ни помислувале.

Најчитани

Твитови