Овој начин на исхрана е подобар и од вежбањето!

Грците кои се хранат во рамките на својата традиционална кујна имаат за 47 отсто помал ризик од развивање на кардиоваскуларни болести. Тоа го тврди и студијата која го проучувала ризикот од развивање на болести цели 10 години.

Медитеранската исхрана се состои од многу свеж зеленчук и свежо овошје, цели житарки, јаткасто овошје, маслиново масло и риба. Медитеранската исхрана го штити вашето срце подобро и од вежбањето, открива студијата која ја спроведе Универзитетот Харокопио од Калитеа во Грција. Оваа студија траела 10 години, а во неа учествувале 2.500 возрасни Грци и Гркинки на возраст од 18 до 89 години.

Според официјалните податоци, секој петти маж и 12 отсто од жените развиваат некаква болест на срцето или умираат од истата.

Истражувачите проучувале различни начини на исхрана и дошле до заклучок дека оние кои ја преферираат медитеранската кујна се за 47 отсто под помал ризик за да развијат било каква кардиоваскуларна болест. При изведувањето на заклучокот се водело грижа и за годините, полот, историјата на болестите, нивото на образование, телесната тежина и останатите поважни фактори.

Овој начин на исхрана подразбира внос на големи количества на свеж зеленчук и овошје, цели зрна од житарки, јаткасто овошје, маслиново масло риба и црно вино. Тие кои се хранеле на ваков начин биле за 47 отсто под помал ризик за развивање на срцеви болести.


„Нашата студија покажува дека медитеранската исхрана е одлична за сите луѓе, за двата пола и за било која старосна доба. Овој начин на исхрана го штити срцето подобро и од самото вежбање. Освен тоа, таа е добра и за намалување на ризикот за добивање на дијабетес, а ги спречува и воспаленијата. Бидејќи ваквиот начин на исхрана се состои од намирници кои им се достапни на сите, луѓето ширум светот би можеле без никакви големи промени да ја усвојат и со тоа и да се заштитат од многу сериозни болести“, вели професорот Демостенос Панагиотакос, автор на целата студија.

Поранешната пејачка на група „Луна“, денес работи на брод и изгледа посекси од било кога! (ФОТО)

Чеда Чворак и неговата група Луна променија многу постави. Но се чини дека онаа, кога беа дуо, а во „Луна“ покрај него вокалите ги пееше тогаш младата и непозната девојка од Лозница, Маја Марковиќ, беше најдобрата постава која му ги донесе најголемите хитови и популарност на дуото.

Маја Марковиќ откако си замина од „Луна“ се обиде да направи соло кариера која не траеше долго,  зашто слично како и нашата Ноне, замина да работи на прекуокеански брод.

Оттогаш не се занимава со музика, не барем студиски, иако знае да запее со бендот на големите прекуокеански лендкрузери на кои работи!

Додека беше на естрадата, речиси секогаш беше пристојна и закопчана до грло. За чудо, сега кога работатат тоа не го бара од неа, маја го покажа сиот свој телесен раскош, убавина и сексапил.

Инстаграм гори од нејзините секси фотографии на кои таа позира во костими за капење, покажувајќи го своето извајано тело, затегнатото газе и останатите облини.

Токму со такви фотографии Mаја ги почести сите оние што ја познаваат за својот роденден.

Знаци дека претерувате со кафе!

Ако се прашувате дали пиете премногу шолји кафе на ден, на добар пат сте да добиете позитивен одговор. Кафето нуди многу придобивки, но како и се друго, доколку се консумира во големи количини има негативни последици, за жал по нашето здравје.

Многумина не можат ни да го замислат животот без кафе, особено наутро. Сепак, прекумерното пиење кафе, посебно ако често пиете и газирани или енергетски пијалаци кои содржат кофеин, може да предизвика предозирање и зависнот.

Срцето ви е во петта брзина

Ако ви лупа срцето и прескокнува откако сте се напиле кафе, постои голема веројатност за тоа да е крив токму кофеинот. Некои луѓе се чувствителни и на помала количина кофеин.

Се чувствувате немирно и анксиозно

Можеби тоа го предизвикало утринското кафе. Некои луѓе се многу чувствителни на кофеин и почнуваат да чувствуваат немир, раздразнетост и анксиозност и по една шолја кафе со кофеин. На некои им смета дури и бескофеинското кафе.

Не можете да заспиете

Ова е причина зошто луѓето пијат кафе додека се уморни. Кофеинот го подига нивото на адреналин, па можете да се чувствувате поенергични и да не ви се спие. Тоа особено може да помогне во понеделник наутро кога ви треба екстра енергија.

Чувствувате глад

Некои луѓе се трудат со помош на кофеинот да го намалат апетитот, но пиењето кафе всушност може да има спротвен ефект. Кофеинот ја зголемува работата на хормонот кој пак, го зголемува чувството на глад.

Мислите дека не можете без кафе

Доколку помислата да се откажете од своето утринско кафе кај вас предизвикува благ напад на паника, тоа не е знак дека сте зависни? Сепак, не се трудете да пресечете нагло, обидете се да го намалувате внесувањето на кафе постепено, малку по малку, инаку може да ве изненади силен умор и главоболка.

Незаборавна забава: Кафана Тарапана го прослави својот прв роденден!

Галерија: 

Кафана Тарапана го прослави својот прв роденден! 

Една година исполнета со незаборавни моменти и уживање! Уникатно место за одлична забава, превкусна храна и загарантирано одлична атмосфера. После 1 година работа со над 100 забави, повеќе од 50 семејни прослави, дефинитивно станаа омилено место во градот на секоја генерација. Тарапана не е само обична кафана ова е кафана со душа во која се ужива во комбинација со вкусна храна и разновидна музичка програма.

Вчеравечер по повод една година постоење направија незаборавна роденденска забава. Како секогаш, и овој пат се потрудија на своите гости да им приредат повеќе од одлична забава. За атмосферата да биде вистинска "тарапана" се погрижија безвременскиот Дарко Филиповиќ и Dj Boban Nikolic.

Во продолжение погледнете дел од атмосферата:

Галерија: 

Најчитани

Твитови