Совети од доктор Оз: 3 брзи решенија против стрии

Исто како и брчките и целулитот, стриите спаѓаат во групата на најомразените женски проблеми. Факт е дека е невозможно целосно да се отстранат, но со правилна метода и квалитетни препарати, резултатите може да бидат зачудувачки добри.

Популарниот доктор Оз ги понуди овие 3 решенија:

1. Лосион со витамин Ц

„Изгледа едноставно, но ако набавите лосион кој содржи витамин Ц ќе го олесните создавањето на колаген. Овој витамин ви помага да ја вратите еластичноста на кожата, што резултира со помалку видливи стрии.“

Доволно е да го користите лосионот наутро и попладне за да добиете брзи резултати.

2. Крема со третоноин

Кремите со третоноин се достапни на рецепт и се соодветни за свежо настанатите стрии кои се потемни од остатокот од кожата.

„Третманот претставува посебен облик на витамин А кој мора да го практикувате најмалку 12 недели за да забележите резултати. Доколку ова решение ви е скапо, најдобра алтернатива се кремите со ретинол.“

3. Микродермабразија

Под микродермабразија се подразбира нежна ексфолиација и полирање на кожата за да се минимизираат сите несовршености.

„Микродермабразијата и дозволува регенерирање на кожата така што буквално ги отстранува сите несовршености од површината. Не боли, а му дозволува на телото само да ги излечи стриите.“

Тамара Тодевска го покажа трудничкото стомаче! (ФОТО)

Тамара Тодевска е активна трудница, изгледа одлично, па речиси и не налкикува дека скоро е влезена во седмиот месец од бременоста. Неодамна објави фотографија каде што го покажува своето трудничко стомаче, па слободно можеме да кажеме дека бременоста ѝ прилега доста.

Тајни кои ги кријат личностите родени во знакот Вага!

Вагите се познати по тоа што имаат високо развиени логички способности, па умеат правилно да расудуваат. Меѓутоа, во продолжение откријте некои работи кои се помалку познати за овие личности.

Вагите тежнеат кон долги и значајни врски

Ретко која личност родена во знакот Вага ќе се пронајде во кратките врски без смисла. Тие се спремни да бидат трпеливи и да ја чекаат вистинската личност.

Тие се особено внимателни

Вагите знаат многу повеќе отколку што покажуваат. Тие постојано го набљудуваат светот околу себе и си „прават белешки“ во својата глава за сето она што го гледаат.

Вагите умеат да бидат непредвидливи

Кога е во прашање Вагата, не постои секогаш баланс. Како воздушен знак, тие може да бидат непредвидливи. Во еден момент може да помислите дека целосно сте ги сфатиле овие личности, но веќе наредниот Вагата ќе направи нешто што не сте ни помислувале.

Најчитани

Твитови