Facebook ги разорува браковите!

Можеби звучи неверојатно, но причината за секој трет развод во светот е токму најпопуларната друштвена мрежа Facebook.

Така барем наведуваат раздвоените сопружници, обвинувајќи се едни со други дека ја изнесуваат интимата на ваков начин, со тоа што се допишуваат и флертуваат со виртуелните пријатели (кои се најчесто непознати личности), но и поради тоа што минуваат премногу време на чет запоставувајќи го своето семејство и останатите обврски.

Истражувањето на една адвокатска канцеларија во Велика Британија открива дека во дури 66 отсто од случаевите на развод поради друштвените мрежи, клучна причина е неверството на едниот или пак на двајцата партнери. Освен тоа, поголемиот дел од корисниците воедно уредно го пријавуваат и емотивниот статус, па излегува навистина голем проблем кога сопружникот ќе открие дека неговиот долгогодишен брачен другар е веќе "сингл".

Во последно време голем проблем се и различните ставови кај партнерите за тоа дали требало да се поставуваат фотографии од децата, како и фотографии од станот, летувањето и семејните прослави, бидејќи огромен број непознати љубопитни лица на ваков начин можат да дојдат до различни информации a потоа и да ги злоупотребат.

Истражувањата покажуваат дека жените повеќе сакаат да се експонираат за разлика од мажите, а ова особено важи за мајките кои како да сакаат на целиот свет да му покажат дека се породиле, како нивното бебе го добило првиот заб, како детето има нова играчка, нова облека, велосипед или умее да скија.

Уште едно засилување за Борусија Дортмунд: Пристигнува и Брант!

Напаѓачот на германската репрезентација ќе биде нов член на клубот од „Вестфален“. „Милионерите“ жестоко кренаа во летниот преоден рок. До сега потрошија околу 70 милиони евра и тоа за Пако Алкасер кој го откупија од Барселона, на Нико Шулц од Хофенхајм и Торган Азар од Мехенгладбах.

Иако Баер Леверкузен обезбеди пласман во Лигата на шампионите, сепак Џулија Брант се одлучи за чекор понапред. Преговорите помеѓу директорот на Дортмунд, Михаел Цорк и агентот на фудбалерот се веќе во тек, а најважно од се е дека играчот изразил желба да го облече дресот на „милионерите“.

Трансферот би требало да изнесува 25 милиони евра, колку што е откупната клаузула во договорот помеѓу Брант и „фармацефтите“. Реално, Германецот вреди многу повеќе, но Леверкузен мораше да ја прифати оваа клаузула кога го продолжуваа договорот со фудбалерот.

2 работи што се неопходни за долга и среќна љубов

Сигурно не постои рецепт за среќна врска, но постојат некои работи без кои врската не би успеала. Доколку сакате да дознаете дали вашата врска има потенцијал, размислете дали ги има следниве 2 нешта.

1. Слични особини

Веројатно сте слушнале дека спротивностите се привлекуваат, но ако гледате на долгорочен план, потребно е да имате некои сличности со партнерот. Односно, потребно е да делите одредени ставови и погледи за животот. Сепак, доколку сте различни, не значи дека вашата врска е осудена на пропаст. Најважно е да наоѓате компромис и меѓусебно да се надополнувате.

2. Сексуална компатибилност

Доколку сте компатибилни и уживате во интимноста, сè друго може да функционира. Без сексуална компатибилност, врската ќе страда, без разлика колку добро се согласувате во другите области.

НАСА планира првата жена да ја прати на Месечината до 2024 година

НАСА планира првата жена да ја прати на Месечината до 2024 година благодарение на дополнителни приливи во буџетот кои ги одобри американскиот претседател Доналд Трамп, пишува Си-ен-ен.

„Само 12 луѓе оделе по Месечината. Сите биле мажи и сите биле Американци“, вели директорот за комуникации на НАСА, Нетини Инклан, додавајчи дека послениот човек на месечината чекорел во 1972 година.

Наведува дека ни една жена никогаш не чекорела по Месечината.

 

Доналд Трамп во понеделникот откри дека ќе издвои дополнителни 1,6 милијарди долари за НАСА за да можат да „се вратат на Месечината“.

„Под моја управа ќе ја направиме НАСА повторно голема и ќе ја вратиме на Месечината, потоа одиме на Марс“, објави Трамп.

Зголемувањето на буџетот е по иницијалното барање на НАСА за 21 милијарди долари што ќе овозможи повторно враќање на Месечината.

Администраторот на НАСА Џим Бриденстајн изјави дека инвестицијата ќе овозможи НАСА да тргне напред во дизајн, развој и истражување.

Најчитани

Твитови