Важни нешта кои мора да ги знаете за интимната зона

Грижата за интимната зона никако не треба да почне и да заврши само со депилацијата на тоа подрачје.

Постојат многу предизвикувачи на непријатности во интимната зона, на кои секоја жена треба да обрне внимание и да се погрижи за интимното здравје и хигиена.

Средства за туширање 
Обичните сапуни или гелови за туширање не се наменети за интимните делови на телото. Повеќето такви производи се користат за одржување на природната pH вредност на кожата, која изнесува 5,5. Нормалната pH вредност на здравата вагина се движи меѓу 3,8 и 4,5. Користењето на обични сапуни ја нарушува природната флора на интимната зона, создавајќи услови за развивање и размножување на штетните бактерии. Како последица, се јавуваат иритации, болка, непријатни мириси и чешање.

● Совет: Експертите препорачуваат користење топла вода и исклучиво производи наменети за интимната зона.

Долна облека 
Синтетичка долна облека спречува циркулација на воздухот и ја зголемува влажноста на интимната зона, со што се создава идеална средина за развој на бактерии.

● Совет: Создадете навика на носење памучна долна облека. Памукот е природен материјал низ кој кожата дише и не се поти, а гаќичките со чипка чувајте ги за посебни прилики.

Депилација 
Отстранувањето на влакненцата од интимната зона не е само прашање на хигиена, туку е и повеќе тренд, но во потрагата по што поинтересни фризури треба да бидете многу внимателни. Агресивна депилација, особено во домашни услови, може да предизвика иритации, црвенило, воспаленија и поткожни влакненца, кои се непријатна појава после депилацијата со восок.

● Совет: Без оглед на тоа за каква фризура сте се одлучиле, со оглед на тоа што станува збор за многу чувствителна кожа, отстранувањето на влакненцата во тој дел од телото препуштете го на стручни козметички лица.

Секс 
Сексот за време на менструација не е добра идеја, бидејќи носи голем ризик за појава на инфекции. Крвта претставува одлична подлога за живот на сите микроорганизми, а преку сексот тие би можеле да се пренесат во горниот дел од репродуктивните органи.

● Совет: Избегнувајте сексуални односи за време на циклусот и нормално, внимавајте на секојдневното менување на хигиенски влошки или тампони за кои се препорачува да ги менувате на секои три часа.

Тесна облека 
Честото носење на тесни фармерки и хулахопки може да предизвика влажно подрачје околу интимната зона. Исто така намалената циркулација во тесната облека го сопира струењето на крвта, поради што постои можност за појава на воспалителни процеси и појава на инфекции.

● Совет: Удобната облека е благодет за интимната зона.

По колку часа дневно спијат најуспешните луѓе?

Иако денот не може да има повеќе часови од оние што ги има, може да се промени начинот на искористување на тие часа.

Некои од најуспешните луѓе во светот не само што работат надвор од работното време, туку времето предвидено за спиење го користат за завршување на своите дневни обврски.

Директорите како што се Indre Nooyi која работи во Пепси и Jack Dorsey кој работи во Twitter, сонот често го жртвуваат за да ја сработат работата.

Така на пример основачот на Twitter и CEO ма компанијата Square, Jack Dorsey во 2011 поминал 8-10 часа работејќи на Square, 8-10 часа на Twitter, па за сон им останале од 4 до 6 часа. 

Sergio Marchionne, CEO Fiat, спие само 4 часа, а вели дека буден го одржува кофеинот и цигарите.

Marrisa Mayer, Yahoo CEO, работела 130 часа неделно, што не ѝ оставало многу време за спиење. Вели дека и биле доволни само 6 часа дневно за јадење и сон. 

Helena Morrissey, CEO Newton Investmen Managment, тврди дека станува во 5 наутро, а некогаш и порано и почнува да праќа мејлови, додека нејзините деца спијат. Со семејството се дружи во 19:30, а после тоа повторно се фаќа за работа. 

Tom Ford, моден дизајнер вели дека неговиот успех не лежи во талентот туку во работната енергија. Тврди дека спие само 3 часа дневно! 

Tim Amstrong, AOL CEO, се буди во 5 наутро и работи до 7 навечер.

Што значи кога бебето силно клоца во стомакот?

Речиси секоја трудница чие бебе е многу активно во стомакот се запрашала дали ќе биде бебето толку живо и после породувањето.

Што значат тие силни удари, движења и превртувања?

Сите ние би сакале што побргу да дознаеме каков карактер ќе има бебето уште пред да се роди, па ги бараме знаците во секое мало движење кое тоа ќе го направи во матката. Може ли според движењата на бебето во стомакот навистина да се предвиди неговиот карактер?

Стручњаците велат дека не постои никаква врска помеѓу тоа колку е активно бебето во текот на бременоста и нејзиниот карактер после породувањето. Исто така, тие нагласуваат дека недостатокот на активност на бебето во стомакот не мора секогаш да биде причина за грижа.

Немал друг избор: Мајка му го фатила додека гледал порно, а тој...

Слушнал како доаѓа мајка му додека гледал порно на „pornhub“ на својот лап топ, и токму кога сакал да ја исклучи содржината за возрасно започнале проблемите.

Мајкл Дензел објави фотографија на Твитер од неговиот искршен лап топ. Сепак, најинтересна е причината поради која го направил тоа.

Како што напишал во твит под фотографијата, гледал порно на Интернет, кога слушнал дека неговата мајка се качува по скалите и оди кон неговата соба. Проблемот настанал кога страницата му се „замрзнала“ и не можел да ја исклучи.

Според неговите зборови, немал друг избор освен да го скрши екранот.

На прашањето зошто едноставно не го затворил лап топот, Дензел одговорил дека во тој момент тоа не му паднало на памет.

Најчитани

Твитови