Саем на автомобилизам Софија 2017 (ексклузивни фотографии)

Kако што соопштија организаторите на настанот – Здружението на автомобилски производители и нивните претставници во Бугарија, во Интер Експо Центарот ќе бидат изложени над 300 експонати, а 70 од нив се технолошки новитети и автомобилски премиери. Посебно внимание е посветено на автомобилите со алтернативен погон – електрични и хибриди, а нивниот број на саемот ќе биде вкупно 28. На салонот ќе учествуваат и 8 марки на мотоцикли.

Вкупната вредност на изложените автомобили ќе надмине 12 милиони евра. Во шесте сали ќе бидат прикажани автомобили со моќност над 40.000 КС. Машините се од 44 светски брендови.

Новиот Peugeot 308 пристигна во Македонија!

Новиот Peugeot 308 со напредна технологија се појави на скопските улици и несомнено ги привлече сите погледи.  Промените во дизајнот го поставуваат логото на брендот во прегратка на решетката од напред, каде заедно со новата линија на предниот браник и  хаубата се преточени во совршенство со остри линии адекватно на вкусот на софистицираниот клиент. Додека пак панорамскиот фиксен стаклен покрив и уникатниот светлосен потпис, кај новиот 308 умешно ја совладуваат тишината во просторот. 

PEUGEOT 308 отсекогаш бил еден од најпродаваните модели на брендот, што по извршените модификации на дизајнот, технолошки напредните системи и ултра ефикасните мотори се предвидува дека така и ќе остане во иднина. Дополнително овој модел е опремен со напредни системи за „помош при возење“, уште поголемо ниво на безбедност и уживање, за што подобро искуство во возењето. Во внатрешноста, PEUGEOT i-Cockpit® му овозможува на возачот целосна контрола со 9,7" капацитивен екран на допир со поврзување, со 3D навигација и функционалниот  Mirror Screen®.  

За долги патувања, Peugeot 308 e модерен асистент со најсовремени технологии меѓу кои: детектор за замор, препознавање на знаци за брзина и препораки, автоматски кратки / долги светла, адаптивен темпомат и систем за предупредување за напуштање на лента. 

Кога станува збор за моторите новиот 308 доаѓа со три 3 цилиндрични PureTech верзии на мотор кои се уште поефикасни благодарение на заштедите во однос на нивната големина и тежина. Исто така новата генерација на PureTech 130 S&S бензински мотор со директно вбризгување и нов мануелен менувач со 6 степени на пренос ќе биде достапен кај новиот 308. Оваа нова верзија на мануелен менувач обезбедува поголеми перформанси во смисла на потрошувачка и задоволство при возењето. 

Новиот 308 ќе може да се поседува и со високо ефикасниот нов BlueHDi 130 S&S мотор кој воведува нов, компактен систем за контрола на емисиите. Емисиите се третираат уште при изворот но и кај издувот, обезбедувајќи помала потрошувачка на гориво за време на возењето и поефикасна контрола на емисијата. 

Толку економичен како мануелен менувач, новиот EAT8* автоматски менувач обезбедува брзи и флуидни промени на степенот на пренос, благодарение на новата моностабилна електрична опрема за менување на брзини Shift и Park со жица** и менувачи на педалите на управувачот. 

Елегантен, шик и целосно персонализиран... 

Новиот 308 го потврдува својот карактер со широк избор на додатоци и опрема за да одговара на вашиот животен стил. Од изборот на материјалот до бојата на шавовите, секој аспект на ткаенина се нуди со висок степен на префинетост на деталите, а достапни ви се и 10 високо-рафинирани бои. 

Ергономија, материјали, поврзаност ... Го усовршивме секој детаљ за да Ви овозможиме по интуитивно возење. 

PURETECH ПРОГЛАСЕН ЗА „МОТОР НА ГОДИНАТА“ ПО ТРЕТ ПАТ

За време на 18-тата Меѓународна Награда за Мотор на Годината што се одржа во Штутгарт, меѓународното жири на новинари ја додели наградата "Мотор на Годината за 2017" на турбо-бензинскиот мотор PureTech 1.2 литри со 3 цилиндри во категорија од 1 литар до 1.4 литри.

Индустриски и комерцијален успех

Трета година по ред, наградата "Мотор на Годината за 2017" го потврдува комерцијалниот успех на овој успешен бензински мотор, достапен со 110 и 130 КС (PureTech 110 S&S и PureTech 130 S&S).

Факти:

Со повеќе од 850.000 веќе произведени единици во индустриските капацитети на производствената локација Française de Mécanique во Дуврин (Франција) и во Xiang Yang (Кина) од нејзиното лансирање во 2014 година, овој мотор, исто така, ќе се произведува во фабриката Тремери (Франција) на крајот на 2017 година, со цел да се одговори на зголемувањето на побарувачката и двојно да го зголеми капацитетот за производство на овој мотор во Франција. Годишното производство ќе надмине 1 милион единици до 2019 година.

PureTech 1.2-литарскиот мотор во верзии од 110 и 130 КС е целосно распореден на повеќе од 90 возила во 70 земји. Во 2017 година, тој придонесе за комерцијалниот успех на новите производи на PSA Групацијата, во кои го вклучуваат потполно новиот Peugeot 3008 SUV - Европски автомобил на годината за 2017 и новиот Citroën C3.

 

На европскиот пазар, PureTech 1.2литри со 3-цилиндрично модуларно семејство претставува една третина од вкупните бензински и дизел мотори на PSA Групацијата.

Поголема ефикасност и еколошка погонска единица

Признание за сите перформанси во возењето, дури и кај најниските вртежи во минута, PureTech 1.2 литри 3-цилиндричниот турбо мотор продолжува да се развива и ќе има корист од значителни подобрувања пред крајот на 2017 година, со подобрувања во ефикасноста, перформансите и потрошувачката на гориво (до 4%):

воведување на филтер за честички на бензинските мотори за намалување на штетните честички на емисиите за повеќе од 75% во очекување на идните стандарди за регулирање на емисијата во 2020 година во Европа и Кина;

оптимизација на ефикасноста, поради еволуцијата на циклусот на согорување и притисок за вбризгување на горивото од 250bar;

намалување на механичкото триење и воведување на нов турбополнач;

правејќи го моторот покомпактен за да ја оптимизира аеродинамиката на каросеријата (SCx добивки).

Коментирајќи ја наградата, Christian Chapelle, потпретседател на одделот „Инженеринг за моторен погон и шасии“ на PSA Групацијата, изјави: "Добивањето на оваа награда го потврдува извонредниот квалитет и перформансите на нашите бензински мотори. Продолжуваме да ги оптимизираме моторите со внатрешно согорување и да ги направиме повеќе ефикасни и сè повеќе еколошки, за што подобро да се справуваат со предизвиците на енергетската транзиција".

Најчитани

Твитови